reklama

Prymula popsal nová pravidla pro karanténu. Lidé ji mohou ukončit i bez testu

Laboratoře v České republice ve čtvrtek odhalily 2 913 nových případů koronaviru. Rostou počty hospitalizovaných i obětí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci k průběžnému hodnocení vývoje epidemie COVID-19 uvedl, že příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování, dotknou se hlavně volnočasových aktivit. Popsal také nová pravidla pro karanténu.

reklama

„Nárůst, který tu byl minulý týden, se podařilo zastavit, dostali jsme se pod tři tisíce. Ve srovnání s minulým týdnem nepozorujeme tak dramatický růst, to je pozitivní zpráva,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula na pátečním brífinku. Přiznal však, že epidemie v Česku sílí a situaci srovnal s Izraelem, Velkou Británií, Francií nebo Španělskem.

To, že někteří lidé zpochybňují, že se v Česku něco děje, podle Prymuly není korektní. „Narůstají počty hospitalizovaných a osob, které potřebují plicní ventilaci i počty úmrtí. Pokud se onemocnění dostane mezi seniory, musíme počítat s vyšší úmrtností,“ řekl.

Příští týden tak budou vydána další opatření omezující shromažďování. Podle Prymuly se dotknou hlavně volnočasových aktivit.

Nová pravidla karantény

Prymula také popsal nová pravidla karantény. Lidé v izolaci by měli do desátého dne podstoupit test, nejlépe mezi třetím až pátým dnem v karanténě. Pokud test bude negativní a lidé tři dny před koncem karantény nebudou mít příznaky, desátý den budou propuštěni. Test už si znovu dělat nemusí. Pokud lidé test za celou dobu karantény nepodstoupí a budou bez příznaků, karanténa jim skončí po 14 dnech.

Tato pravidla promítal především ve školách. „Do karantény se dostávaly celé třídy, děti v ní byly i 17 dní a rodiče s nimi museli být doma,“ nelíbilo se ministrovi. S novými pravidly by se to nemělo opakovat.

K tématu

Česko se na semaforu začíná barvit dominantně do oranžové

Na grafu ministr zdravotnictví ukázal, že Česká republika se na semaforu začíná barvit naprosto dominantně do oranžové barvy. Také vysvětlil, proč byla omezená výuka vysokých škol. Vysokoškoláci by podle Prymuly rozvezli koronavirus do dalších regionů.

I pro seniory je v Praze riziko nákazy vysoké. „Podíl pacientů v rizikové skupině 65 plus narůstá, nárůst je téměř dvě stě procent. Nedaří se dotrasovat původní zdroj a dochází ke komunitnímu šíření,“ popsal Prymula.

Také uvedl, že dochází k navýšení osob na call centrech ze 600 na 850. Pomoc podle něj nabídlo letiště, skupina ČEZ i další instituce. „Chceme, aby každý, kdo bude pozitivní, tu informaci obdržel. Do 48 hodin by se každý člověk měl dozvědět výsledek testu, to tady před tím nebylo,“ upřesnil.

K tématu

Dochází nemocniční lůžka

Kapacita nemocničních lůžek v Praze je podle něj poměrně vytížená, lůžka pro pacienty pozitivní na COVID-19 dochází, proto propojují tato lůžka s ostatními. Nemocnice ale deklarovat prázdná lůžka pro pacienty s koronavirem nebudou, obyčejná lůžka se budou uvolňovat postupně a podle situace. „Chceme minimalizovat dopady na ostatní diagnózy,“ vysvětlil.

Prymula hovořil i o kauze roušky a Česká pošta. Podle něj k tomu budou zveřejněny veškeré informace na webu pošty.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

reklama
Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama