Evropská unie zaplatila zhruba za trojnásobek covidových vakcín, než potřebovala. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj nyní Česko doplácí na nevýhodné smlouvy, které byly uzavřeny s producenty očkovacích látek během těžké koronavirové krize. Mnoho vakcín proto evropské země vylévají bez toho, aniž by byly použity.
„Opakovaně jsem napadal model, který byl dohodnut s producenty z úrovně Evropské unie. Ti, kteří chtěli vakcínu dříve, si museli zarezervovat velká množství. Jako Evropská unie jsme v podstatě zaplatili třeba trojnásobek skutečné potřeby a teď ta vakcína zbývá,“ řekl Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Podle něj se původní „bohulibé“ záměry, že velká část přebývajících vakcinačních dávek poputuje do chudších zemí například z Afriky, nakonec nevyplnily. „Covidové vakcíny nemají zrovna dlouhé expirační doby, ty se pohybují zhruba mezi šesti měsíci až dvěma roky. Miliony a miliony dávek se vylévají a ekonomické ztráty jen na úrovni České republiky jdou do miliard,“ dodal někdejší ministr zdravotnictví, který nyní vede nemocnici v Říčanech patřící do skupiny Agel.
Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo za vakcíny proti covidu do konce roku 2022 asi 14,6 miliardy korun. V rozpočtu na rok 2023 má pak na proticovidové očkovací látky vyčleněnu jednu miliardu korun. Zájem o vakcinaci však setrvale klesá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koronavirus nejspíš unikl z laboratoře, oznámil šéf FBI. Čína o původu pandemie mlží
Česká republika chce rozložit dodávky proticovidových vakcín až do konce roku 2026. Podle resortu zdravotnictví by se díky tomu mohlo ušetřit až 1,5 miliardy korun. Některé země EU už společně objednané vakcíny odebírat nechtějí a navrhují od smlouvy odstoupit.
„Umři do měsíce, jinak nezaplatíme“. Článek o pobytu v hospicu pobouřil, resort se hájí
Člověk v domácí hospicové péči má hrazenou péči jen 30 dnů, upozornil web iDnes.cz v článku s titulkem „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“. Text však pobouřil. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je bulvární, resort upozornil i na zkreslené informace. Podle šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta je zmiňovaných 30 dní běžné technicko-administrativní pravidlo a pro CNN Prima NEWS vysvětlil, k čemu slouží.
Dostál: Poptávka po očkování klesá
„Obávám se, že bychom potřebovali vyjednat změnu smlouvy tak, aby vůbec nebylo nutné další dávky nakupovat. Poptávka po očkování už nyní klesá natolik, že pravděpodobnost jejich využití je malá. Je to pro nás – obzvlášť v časech rozpočtové tísně – nevýhodné. Vynakládat miliardy korun na něco, co se pak bude vylévat, je určitě velká škoda,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.
„Pro většinu lidí už je očkování proti covidu pasé. Nakupovat vakcíny do zásoby není úplně racionální řešení,“ souhlasil biochemik Zdeněk Hostomský, čímž upozornil na fakt, že covid za uplynulou dobu zmutoval do výrazně méně nebezpečné varianty.
Úplné odstoupení od smlouvy by však podle ministerstva zdravotnictví představovalo mnoho let soudních sporů a další náklady. S tím Dostál částečně souhlasí: „Ta smlouva byla bohužel sjednána velmi nevýhodně pro kupujícího, tedy pro nás i zbytek unijních států. Odstoupení by skutečně bylo obtížné a právní spory ještě obtížnější.“
Podle Dostála se ale měla vláda už během českého předsednictví pokusit vyjednat změnu smlouvy tak, aby vzápětí nedošlo k soudním sporům. „To by při koordinaci všech států EU nepochybně mělo být možné, protože jde o obchod,“ dodal někdejší kandidát Pirátů na ministra zdravotnictví.