reklama

Psí zápasy se na Slovensku konají roky. Nyní se do nich zapojují i malé děti

Před několika dny otřáslo Slovenskem video, na kterém mají děti na šňůře přivázanou zhruba desetiletou fenu a hážou ji mezi další psy. Tyto zápasy, které jsou na Slovensku léta nelegálně praktikovány, jsou často považovány za regulérní povolání. Nyní se tak do morbidního podnikání zapojují i malé děti. Fena, která dostala jméno Niagara, zápas přežila a nyní je v péči Československého kastračního programu. Následky si ale ponese do konce života.

reklama

Některé záběry z osady na Sečovsku uveřejnil Československý kastračný program na svém facebookovém profilu. Zranění, která fena po boji utrpěla, bylo nespočet. „Infuze, antibiotika, čištění hlubokých ran, litry hnisu pod kůží, obrovské krátery na hlavě, rány po celém těle, absolutní apatie a chudokrevnost. Opět nás jedno zvíře přesvědčilo, jakou obrovskou vůli žít psi mají, protože tohle se snad nedalo přežít,“ píše program.

Niagara byla přivázaná ke šňůře, když ji děti ve věku 9–12 let vhodily mezi smečku psů, kteří ji měli roztrhat. Proto nyní trpí záchvaty, když se ji pracovníci programu snaží alespoň vyvenčit na vodítku. „Dostaneme ji ven pouze na pár metrů na rychlou procházku, poté v panice uteče, nesmí změnit směr na vodítku, protože začne panikařit, jako by byla zpátky na šňůrce, která ji držela, zatímco ji psi trhali,“ popisují.

Niagara nyní většinu dne prospí, nabírá síly. Po několika dnech v péči pracovníků se začal její fyzický stav lepšit. To se ale nedá říci o její psychice. „Konečně začala dávat najevo nějaké emoce, začala vnímat okolí, ale její první emoce nejsou jako u ostatních psů po zlepšení. Nevykazuje nic jiného než neuvěřitelný strach,“ připsali k dalšímu videu, na kterém se Niagara neustále třese, pracovníci.

Po deseti letech však fenu čekají nejkrásnější Vánoce. Je v teple, dostává speciální krmení a nezbytnou léčbu. Tisíce dalších psů v osadách však tento luxus nezažijí. Případ Niagary totiž není první a už vůbec ne poslední.

Od profesionálních utajených zápasů po obyčejnou zábavu

Psí zápasy se na Slovensku konají roky. Kromě profesionálních zápasů, které jsou přísně utajené a organizované mafií, se boje konají pro pouhou zvrácenou zábavu v mnohých slovenských osadách, jako třeba ve zmiňovaném Sečovsku.

Například před dvěma lety v dubnu slovenští reportéři z TV Markíza v osadě u města Trebišov nalezli hromadný psí hrob. Přibližně 12 psů vykazovalo známky týrání, bití, okolo krku měli provaz nebo byli ohořelí. Přesnou příčinu smrti nebylo kvůli značnému rozkladu možné uvést, podle tamních svědků ale za mnohými vraždami psů stály právě děti z osady.

Pro ty jsou zápasy a ubližování zvířatům zábavou. Do další romské osady Angi mlyn u Michalovce zajela reportérka TV Markíza. Jeden z obyvatel jí potvrdil, že se v osadě zápasy konají. Lidé proti sobě pouštějí dva psy, dokud neteče dostatek krve nebo dokud jeden ze psů nezemře. Do zápasů kromě dospělých jedinců začleňují i štěňata.

Tento muž také podotkl, že lidé, kteří zápasům přihlížejí, udělají cokoliv pro to, aby vyhráli své sázky. Ty přitom v přepočtu činí 130 až 260 korun. Při procházení osadou všichni popírali, že by měli psy. Přesto si o chvíli později reportérka odvážela dva psy, kteří měli známky po zápasech. Jedním z nich bylo ještě štěně. To navíc bylo postříkané barvou, aby lidé věděli, na koho si vsadili, a psa rozeznali.

Pomoci by mohl nový zákon

Od 1. listopadu letošního roku přijalo Slovensko nový zákon, ve kterém je rozšířena skutková podstata psích zápasů. „Je trestné, že mezi sebou zvířata bojují. Trestné jsou i všechna stadia boje a aktivity. Přítomnost osob mladších 18 let bude považována za přitěžující okolnost,“ vysvětlila zvířecí ombudsmanka Zuzana Stanová.

Nyní podle zákona člověku, který týrá zvíře, hrozí až 5 let ve vězení. Případy by měli posuzovat pouze enviro kriminalisté. Reálně totiž u soudu končí jen velmi málo případů týrání zvířat. Oficiálně ve vězení za ubližování zvířatům skončili pouze dva lidé, a to i přes fakt, že útoků na zvířata stále přibývá.

Tagy:
pes zranění děti Slovensko byznys týrání zvířat psi následky psí zápasy nelegální akce fena Československý kastrační program
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Pláč Nausch Slukové. Když Tokio nevyjde, chci o to víc na další olympiádu, říkala loni

Jen těžko si lze představit, co v těchto dnech doopravdy prožívá beachvolejbalistka Barbora Hermannová a zejména její parťačka Markéta Nausch Sluková. Na poslední chvíli přišly o olympijské hry, které vlastně byly jediným důvodem, proč spolu ještě hrály. Ne že by si lezly na nervy, ovšem plán byl jasný. Tokio a pak v případě Nausch Slukové založení rodiny.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama