reklama

Psí zápasy se na Slovensku konají roky. Nyní se do nich zapojují i malé děti

Před několika dny otřáslo Slovenskem video, na kterém mají děti na šňůře přivázanou zhruba desetiletou fenu a hážou ji mezi další psy. Tyto zápasy, které jsou na Slovensku léta nelegálně praktikovány, jsou často považovány za regulérní povolání. Nyní se tak do morbidního podnikání zapojují i malé děti. Fena, která dostala jméno Niagara, zápas přežila a nyní je v péči Československého kastračního programu. Následky si ale ponese do konce života.

reklama

Některé záběry z osady na Sečovsku uveřejnil Československý kastračný program na svém facebookovém profilu. Zranění, která fena po boji utrpěla, bylo nespočet. „Infuze, antibiotika, čištění hlubokých ran, litry hnisu pod kůží, obrovské krátery na hlavě, rány po celém těle, absolutní apatie a chudokrevnost. Opět nás jedno zvíře přesvědčilo, jakou obrovskou vůli žít psi mají, protože tohle se snad nedalo přežít,“ píše program.

Niagara byla přivázaná ke šňůře, když ji děti ve věku 9–12 let vhodily mezi smečku psů, kteří ji měli roztrhat. Proto nyní trpí záchvaty, když se ji pracovníci programu snaží alespoň vyvenčit na vodítku. „Dostaneme ji ven pouze na pár metrů na rychlou procházku, poté v panice uteče, nesmí změnit směr na vodítku, protože začne panikařit, jako by byla zpátky na šňůrce, která ji držela, zatímco ji psi trhali,“ popisují.

Niagara nyní většinu dne prospí, nabírá síly. Po několika dnech v péči pracovníků se začal její fyzický stav lepšit. To se ale nedá říci o její psychice. „Konečně začala dávat najevo nějaké emoce, začala vnímat okolí, ale její první emoce nejsou jako u ostatních psů po zlepšení. Nevykazuje nic jiného než neuvěřitelný strach,“ připsali k dalšímu videu, na kterém se Niagara neustále třese, pracovníci.

Po deseti letech však fenu čekají nejkrásnější Vánoce. Je v teple, dostává speciální krmení a nezbytnou léčbu. Tisíce dalších psů v osadách však tento luxus nezažijí. Případ Niagary totiž není první a už vůbec ne poslední.

Od profesionálních utajených zápasů po obyčejnou zábavu

Psí zápasy se na Slovensku konají roky. Kromě profesionálních zápasů, které jsou přísně utajené a organizované mafií, se boje konají pro pouhou zvrácenou zábavu v mnohých slovenských osadách, jako třeba ve zmiňovaném Sečovsku.

Například před dvěma lety v dubnu slovenští reportéři z TV Markíza v osadě u města Trebišov nalezli hromadný psí hrob. Přibližně 12 psů vykazovalo známky týrání, bití, okolo krku měli provaz nebo byli ohořelí. Přesnou příčinu smrti nebylo kvůli značnému rozkladu možné uvést, podle tamních svědků ale za mnohými vraždami psů stály právě děti z osady.

Pro ty jsou zápasy a ubližování zvířatům zábavou. Do další romské osady Angi mlyn u Michalovce zajela reportérka TV Markíza. Jeden z obyvatel jí potvrdil, že se v osadě zápasy konají. Lidé proti sobě pouštějí dva psy, dokud neteče dostatek krve nebo dokud jeden ze psů nezemře. Do zápasů kromě dospělých jedinců začleňují i štěňata.

Tento muž také podotkl, že lidé, kteří zápasům přihlížejí, udělají cokoliv pro to, aby vyhráli své sázky. Ty přitom v přepočtu činí 130 až 260 korun. Při procházení osadou všichni popírali, že by měli psy. Přesto si o chvíli později reportérka odvážela dva psy, kteří měli známky po zápasech. Jedním z nich bylo ještě štěně. To navíc bylo postříkané barvou, aby lidé věděli, na koho si vsadili, a psa rozeznali.

Pomoci by mohl nový zákon

Od 1. listopadu letošního roku přijalo Slovensko nový zákon, ve kterém je rozšířena skutková podstata psích zápasů. „Je trestné, že mezi sebou zvířata bojují. Trestné jsou i všechna stadia boje a aktivity. Přítomnost osob mladších 18 let bude považována za přitěžující okolnost,“ vysvětlila zvířecí ombudsmanka Zuzana Stanová.

Nyní podle zákona člověku, který týrá zvíře, hrozí až 5 let ve vězení. Případy by měli posuzovat pouze enviro kriminalisté. Reálně totiž u soudu končí jen velmi málo případů týrání zvířat. Oficiálně ve vězení za ubližování zvířatům skončili pouze dva lidé, a to i přes fakt, že útoků na zvířata stále přibývá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama