Psí známky z dob Rakouska-Uherska: Jak vypadaly a k čemu sloužily?

Už sto padesát let musejí Češi přihlašovat své psy do evidence a platit za ně poplatky. Nejstarší psí známka na našem území pochází z roku 1869, tedy ještě z dob rakousko-uherského mocnářství.

Už sto padesát let musejí Češi přihlašovat své psy do evidence a platit za ně poplatky. Nejstarší psí známka na našem území pochází z roku 1869, tedy ještě z dob rakousko-uherského mocnářství.

Jednu takovou známku, i když o něco mladší, mají i ve sbírkách Severočeského muzea v Liberci. Má číslo 427. Historikům se v městském archivu podařilo vypátrat, že v roce 1885 ji obdržel a zavěsil na krk svého pinče místní občan jménem Šípek. Se svým mazlíčkem bydlel v samém centru města, v dnešní Felberově ulici.

Podle ředitele libereckého muzea Jiřího Křížka souvisela evidence s psů s vývojem městských samospráv.  „Místní samospráva začala vznikat od poloviny devatenáctého století. Postupně nejprve evidovala lidi, nemovitý majetek a od sedmdesátých let devatenáctého století  v českých zemích, dříve na Moravě než v Čechách, i psy,“ vysvětluje Křížek. Důvod byl tehdy stejný jako dnes - výběr poplatků. „Jako první začali s evidencí psů v Německu a v Holandsku, už na konci osmnáctého století,“ dodává ředitel muzea.     

Psí známku s nápisem Reichenberg (německý název Liberce) daroval muzeu detektorář, který ji nalezl na území Liberce. V muzeálních sbírkách po celé republice takových exponátů moc není, mnoho psích známek je ale u soukromých sběratelů. Dokonce prý existuje světová organizace sběratelů psích známek.

„Pro nás je zajímavé, že liberecká známka byla zřejmě vyražená v sousedním Jablonci, kde bylo hned několik dílen, tzv. estamperií, kde se vyráběly nejrůznější odznaky a právě i psí známky,“ upozorňuje Jiří Křížek.

Psí známka s číslem 427 zatím odpočívá v depozitáři muzea, podle jeho ředitele je ale možné, že v budoucnu poslouží jako základ výstavy o historii chovatelů čtyřnohých mazlíčků na území města. 

Libor Tampier

Tagy: