Putin nemá čím hrát. Dalším krokem už je použití jaderných zbraní, varuje politolog

Světové mocnosti, které mají k dispozici jaderné zbraně, v současnosti musejí zvažovat, zda svůj arzenál také neuvedou do pohotovosti. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl politolog Tomáš Karásek, podle kterého v ruském systému rozhoduje o použití či nepoužití atomových zbraní sám Vladimir Putin.

Vladimir Putin v neděli šokoval další eskalací války na Ukrajině, když se rozhodl v reakci na údajně agresivní rétoriku NATO uvést do pohotovosti ruské jaderné síly. Co to přesně znamená? „Je to snaha o maximální zkrácení reakční doby potřebné k odpálení jaderných zbraní,“ vysvětlil Tomáš Karásek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle něj si Rusko tímto krokem spíše připravuje vyjednávající pozici, není ale moudré Moskvu podceňovat. „Je dobré nebagatelizovat. ‚Hraní si s jadernými zbraněmi‘ znamená, že vážnost situace je velká. Na druhou stranu je to zjevně Putinův vyjednávací nástroj,“ myslí si expert.

Karásek se domnívá, že Moskvě dochází manévrovací prostor, jelikož její pozemní operace na Ukrajině neprobíhají podle plánu. „Putinovi docházejí možnosti, pokud na agresivní rétoriku reagujete uvedením jaderných zbraní do stavu pohotovosti, tak to znamená, že nemáte čím dál hrát. Další krok, těžko představitelný, je pak použití jaderných zbraní,“ vysvětlil politolog.

Putin rozhoduje o všem

V případě, že by Rusko skutečně zvažovalo hrozivou možnost použít jaderné zbraně, není pochyb o tom, kdo by atomový kufřík odjistil. „Vzhledem k tomu, jak je nastavený ruský režim, tak je to o rozhodnutí Putina. Pokud by dal takový pokyn, pak je potřeba počítat s tím, že následně bude proveden. Tento krok je dle mého názoru součástí vyjednávací strategie, byť cynický,“ míní Karásek s tím, že reakce Putina je neopodstatněná, jelikož NATO nikdy neuvažovalo o vyslání sil na Ukrajinu.

„Ruský režim má velmi málo možností, se kterými může hrát. Ruský mocenský potenciál je založený na kontrole zdrojů energií a jaderných zraních. Putin teď používá to druhé,“ doplnil odborník.

Jak reaguje zbytek světa?

Jaderné velmoci, mezi které patří například USA, Velká Británie, Francie či Indie, podle Karáska musejí rychle reagovat. „Předpokládám, že v těchto okamžicích probíhá rozhodovací proces ve všech zemích, které mají k dispozici jaderný arzenál. Protože když váš protivník uvede jaderné síly do stavu jaderné pohotovosti, tak je to pro vás přímé ohrožení. Pokud by tedy k těžko představitelnému rozhodnutí došlo, tak pokud máte jaderné zbraně k dispozici, musíte být připravený pružně reagovat,“ uzavřel expert.

K tématu se pro CNN Prima NEWS vyjádřil také bezpečnostní expert a odborník na jaderné zbraně Michal Smetana. „Rusko má velkou část jaderných sil v pohotovosti pořád. Je to ale silný signál Ruska k Západu, který říká, že ‚pokud vy budete eskalovat, já mohu také pokračovat v eskalaci‘,“ myslí si Smetana.

„O tom, kam by měl Putin jaderné zbraně namířit, se spekuluje už od roku 2014. Je varianta, že pokud by došlo ke střetu Ruska a NATO a pokud by Rusko cítilo, že prohrává, tak by rozhodlo použít jadernou zbraň, čímž by donutilo Západ zasednout k jednacímu stolu. Není to oficiální součást jaderné doktríny, ale pracuje se s tím. Počty jaderných hlavic USA a Ruska jsou srovnatelné. Jde vždy o různou kombinaci mezikontinentálních střel, bombardérů a ponorek,“ doplnil expert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce
Rusko

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:28

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

17:03

Německo nepřijme výsledky Moskvou pořádaných hlasování na Ukrajině

16:39

Evropská komise chce novou sadou sankcí mimo jiné položit právní základ pro zastropování ceny ruské ropy

16:15

Region, přes který prchají Rusové před mobilizací, omezil vjezd vozidel

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Reprezentační kouč Šilhavý má důvěru šéfa českého fotbalu. A co vaši? Hlasujte v anketě

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý má i po sestupu do divize B Ligy národů důvěru předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska, který věří, že si Češi brzy vybojují zpět účast v elitní skupině. Potěšilo ho, že národní tým ve společnosti tří účastníků mistrovství světa ukázal konkurenceschopnost, vyloženě ho zklamal pouze domácí sobotní debakl 0:4 s Portugalskem.

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Tvrdá slova slovenského premiéra k hraničním kontrolám: Česko selhalo, takto se to nedělá

Aktualizováno

Slovenský premiér Eduard Heger ve středu kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v souvislosti s rostoucí migrací hraniční kontroly se Slovenskem. Naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec chce jednat se sousedními zeměmi; pro případ nedohody na opatřeních Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem. Český ministr vnitra Vít Rakušan krok Česka hájí s tím, že situace na hranicích se Slovenskem začala být v posledních dnech neúnosná.

Vůdci okupovaných oblastí: Drahý Vladimire, připojte nás. Podnikneme kroky, sdělil Kreml

Aktualizováno

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku. Informovala o tom ve středu agentura TASS, podle které stejný krok učinila i proruská správa jihoukrajinské Chersonské oblasti a Záporožské oblasti. Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin ve středu za tímto účelem odjel do Moskvy. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že brzy podnikne kroky, které uspokojí aspirace čtyř okupovaných regionů stát se součástí Ruska.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?