Putin nemůže na vítězství čekat roky. Převrat v Kremlu nelze vyloučit, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin

Válka na Ukrajině (24.10.2022 9:00)

Vláda Vladimira Putina není tak neochvějná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Myslí si to Mark Galeotti, londýnský spisovatel a expert na Putina a ruskou bezpečnostní politiku. Podle něj se okruh prezidentových blízkých zastánců neustále zmenšuje. Galeotti míní, že pokud bude Putin nadále Rusko potápět, jeho blízcí mohou klidně zorganizovat puč.

O tom, že finální pokyn k zahájení války na Ukrajině vydal prezident Putin, zřejmě nikdo nepochybuje. Právě ruský prezident také může svým rozhodnutím krvavý konflikt ukončit. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Spisovatel a expert na Rusko Galeotti se domnívá, že válku může zkrátit i vzpoura přímo v Rusku.

Podle něj totiž Putin ztrácí politickou podporu. Ještě to není tak patrné v ulicích, jelikož běžné obyvatelstvo drtí ruská propaganda, ale Galeotti míní, že se Putinovi postupně rozkládá kruh jeho nejbližších poradců. Zčásti i proto, že je ruský prezident zjevně paranoidní, bojí se nákazy covidem a pouští k sobě jen omezený počet lidí.

Nafouklé tváře a 12 minut křečovitého stisku. Experti spekulují, zda má Putin bolesti

O duševním a fyzickém zdraví Vladimira Putina se polemizuje už dlouho, nejnovější video s ruským prezidentem ale debaty ještě více rozvířilo. Šéf Kremlu na něm hovoří s ministrem obrany Sergejem Šojguem, ale spíše než na povahu diskuze o zničení Mariupolu, se soustředí na to, aby před kamerami zachoval tvář. Experti si všimli hned několika znaků, které mohou naznačovat, že je Putin vážně nemocný.

To úplně neznamená, že by tolik ruských poradců bylo proti válce jako takové, vyplývá z Galeottiho komentáře pro Daily Mail, spíše to znamená, že blízcí Putina vnímají, že dosavadní průběh války Rusko ničí. A o viníkovi nastalé situace nepochybují.

Proti je i ruský premiér

Proti Putinovi se ostatně postavila i šéfka centrální banky Elvira Nabiullinová, která dokonce podala demisi. Ruský prezident ale její rezignaci nepřijal. Britský komentátor si myslí, že řada ruských politiků se především stará o sebe samotné a pokud půjde pro Rusy ještě více do tuhého, jsou připraveni krizi řešit. Mezi nepřímé odpůrce vlády podle Galeottiho patří i současný ruský premiér Michail Mišustin.

„Většina prezidentových poradců a ministrů nejsou putinisté. Určitě ne. Pro ně je hlavní prioritou starat se o vlastní kůži. Pokud se dostatečný počet z nich vyděší, vzpoura v Kremlu už není nemyslitelná,“ napsal Galeotti.

Podle britského experta by mohl Putin výrazně ztratit podporu při snaze využít jaderné zbraně. Galeotti věří, že by v takovém případě někdo z blízkého okruhu Putina zasáhl a nukleární útok nedopustil.

„Ruský prezident je zoufalý a touží po nějakém triumfu. Mohl by se rozhodnout vsadit vše na hod jadernými kostkami. Putin si nemůže dovolit čekat na vítězství ve válce roky,“ uzavřel britský autor.

Tagy:
válka Vladimir Putin prezident Ukrajina vzpoura expert Rusko popularita poradci Moskevský Kreml Prezident Ruska ruská invaze na Ukrajinu Michail Vladimirovič Mišustin Elvira Nabiullinová