Putin Trumpa nesnáší, přál si Harrisovou, tvrdí Fištejn. Rusko a Ukrajina dostanou ultimátum

Světové politice se jako novinář věnuje celou svou kariéru a je velkým kritikem Vladimíra Putina. Ve znovuzvolení Donalda Trumpa vidí Jefim Fištejn naději v mnoha směrech. Ať už jde o válku na Ukrajině, nebo o dění na Blízkém východě. „Je to velké zamíchání kartami, které nám vlévá do žil trochu optimismu. Silný lídr, silná Amerika. Co víc si můžeme přát?“ říká respektovaný publicista a esejista v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Zaskočil vás v něčem úspěch Donalda Trumpa v prezidentských volbách?
Jako asi všichni jsem nečekal tak drtivé vítězství. Nemohl jsem to čekat, protože jsem byl otrokem agregovaných průzkumů veřejného mínění, které se jako vždy ukázaly být naprosto mylné nebo vedlejší.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhodující bašty demokratů pro Trumpa. Proč Modrá zeď Harrisové padla?

Co říkáte na to, že Trumpa volila ve velké míře pracující třída, přičemž republikáni vždy snižovali daně spíše bohatým?
Trump tu stranu přetvořil. Ze strany bílých bohatých elitářů udělal stranu průměrného, chudšího Američana, dělníka. Všech možných rasových původů. Zatímco demokraté udělali ze své strany čistě elitářskou záležitost, ovšem bohatou. Vždyť Kamala Harrisová měla o celou třetinu více peněz než Trump. Měla miliardu dolarů. Mimochodem stihla utratit už kolem 800 milionů. Nevídaná částka. Proč? Protože ji podpořili oligarchové. Trumpa podpořil Elon Musk. Ale ona za sebou měla mnohem víc mocných. Dnes je to rozdělení zkrátka jiné. Republikáni jsou stranou, jak se říká ‚jednopatrové Ameriky‘. Tedy Ameriky střední a nižší třídy, zatímco demokraté jsou stranou harvardských absolventů.

Měla podle vás Harrisová s ohledem na Trumpův triumf vůbec nějakou šanci? Mohla vyhrát, kdyby něco udělala jinak? Nebo naděje v její úspěch byly od začátku plané?
Jsem naprosto přesvědčený, že od začátku stála na poražené straně. A to z toho prostého důvodu, že ona ani její okolí nerozuměli realitě, která byla kolem ní. Nerozuměli tomu, že americké obyvatelstvo je dostatečně naštvané výsledky jejich vládnutí. A jestli se nechala uchlácholit těmi „proroky“, kteří říkali, že výsledky přece nejsou tak špatné, tak co potom dělat s člověkem, který nerozumí spojení mezi příčinami a následky?

Blbá nálada Američanů byla následkem. A normální, správný analyzátor, se vždy ptá, co je toho příčinou. Odpověď je jednoznačná: Příčinou je špatné vládnutí demokratických reprezentantů, zejména Joea Bidena a Harrisové. Všechno ostatní už jsou důsledky. To vede k tomu, že celkově nerozumějí sledu událostí, a proto neumějí ani předpovědět správně výsledek. Kamala Harrisová byla od začátku v tíživé situaci. Nikoliv kvůli svým vlastním osobním kvalitám, ale protože celá Amerika už byla nastavena na změnu. Měla až po krk vládnutí demokratů.

ANALÝZA: Hrozba cly, mír za 24 hodin i nová krize. Zklidní Trumpova osobnost „hořící svět“?

Voličům v době kampaně za znovuzískání prezidentského úřadu v USA Donald Trump vzkazoval, že by byl schopen ukončit ruskou válku na Ukrajině do 24 hodin. Varoval, že v případě své prohry bude Izrael „vyhlazen“ a hrozil – či sliboval – rozsáhlá cla na dovoz zboží z Číny. Nyní, když se Trump jmenoval vítězem voleb, si odborníci i veřejnost kladou naléhavou otázku. Splní „nevyzpytatelný“ politik svůj dlouhý seznam hrozeb, slibů a prohlášení z oblasti zahraniční politiky? Hlavním bodům se věnovala agentura Reuters v analýze.

Co byste tedy viděl jako hlavní, zásadní důvod vítězství Trumpa? Ekonomiku?
Určitě. Ale nejenom to. Scházející naděje, skutečnost, že zhruba jen 25 až 28 procent Američanů pokládalo situaci za únosnou. Tři čtvrtiny ji pokládaly za vysloveně špatnou. Jak chcete zvítězit, když slibujete v podstatě pokračování stejné politiky? Navíc Kamala uměla jen opakovat floskule z posledního stranického školení. Ona si nevymyslela sama jedinou větu. Proto to bylo tak unylé, proto musela svá shromáždění zkrášlovat tím, že tam pozvala tu nebo onu hvězdičku. Demokraté se chlubili, kolik lidí na jejich shromáždění chodí. Jenže oni nechodili na Kamalu, ale na ty hvězdičky. Důležité je také pochopit, že Trump udával těmto volbám tón od A do Z. Cokoliv se stalo, dokázal zpracovat ve svůj prospěch.

Například?
Obrátil ve svůj prospěch i tvrzení, že přistěhovalci z Haiti žerou psy a kočky. I to dokázal obrátit! Takže byl nakonec líčen jako zastánce domácích mazlíčků. Takových věcí bylo víc. Když Kamala řekla, že pracovala v McDonald's, což není pravda, nejsou o tom žádné záznamy, tak on z toho udělal svou přednost tím způsobem, že tam 15 minut vydával hamburgery a hranolky. Někdo (byl to komik Tony Hinchcliffe, pozn. red.) na jeho vystoupení řekl, že Portoriko je ostrov plovoucích odpadků, Trump i to dokázal obrátit ve svůj prospěch, když nasedl do popelářského vozu.

Chci tím vším říct, že se kampaň nesla podle toho, jak Trump tvrdil muziku. Demokraté nedokázali najít vůbec zajímavý obraz, zajímavé téma nebo cokoliv, co by mohlo svědčit o jejich tvůrčím potenciálu. A to je typické. Když nějaká ideologie – v tomto případě levicově liberální – umírá, agonizuje, tak zpravidla jako první ztrácí schopnost tvůrčího přístupu. To je to, co poznamenává tyto volby. Kdo může poukázat na nějaký vtipný výstup Kamaly, kterým by rozesmála posluchače? Ona sama se smála neustále, ale nikoho nerozesmála. A to je důkaz tvůrčího úpadku, který je velmi důležitým signálem.

A faktor nevyzpytatelnosti Trumpa je možná nepříjemný pro přátele, ale naprosto nesnesitelný pro nepřátele.

Jakým signálem je takový debakl pro demokraty?
Vítězství republikánů je opravdu strašně masivní. Jako možná nikdy v dějinách. Neznám příklad v americké historii, kdy by jeden odepsaný kandidát vyhrál všechny možné položky. Včetně Senátu a Sněmovny reprezentantů (republikáni v boji o Sněmovnu reprezentantů přesvědčivě vedou, zatím však – ve čtvrtek dopoledne – většinu nezískali, pozn. red.). Není položka, v níž by demokraté vyhráli. To je tak masivní prohra, která přece jenom o něčem svědčí. Nejspíš o tom, že dochází k úpadku, možná i ke zhroucení celé liberálně levicové ideologie.

Zpátky k Trumpovi. Evropa bude s napětím sledovat, co udělá s válkou na Ukrajině. Jaká bude podle vás realita?
Myslím, že už samotná věc, že Trump nastoupil do hry – a to způsobem nevídaně dramatickým – silně zapůsobí. Všimněte si, jak Putin prohlásil, že nebude Trumpovi blahopřát k vítězství. To je mimořádně silný tah, který něco znamená. Putin Trumpa nechce. Mnohokrát to jasně vysvětlil. Prohlásil například, že Trump uvalil na Rusko tolik sankcí, jako žádný jiný americký prezident. Takže Putin opravdu nesnáší a nechce Trumpa. Několikrát jasně řekl: „Čeho je Trump záruka? Je zárukou změny.“

Trump bude chtít hrát za Ameriku silnou hru. A čeho by byla zárukou Kamala Harrisová? Že by vše dál šlo dekadentním způsobem k úpadku Ameriky. A za čtyři roky, říkal Putin, by se Amerika mohla dostat do bodu, ze kterého nebude návratu. Amerika by opravdu mohla být nenávratně slabá. Takže Putin v tomto směru říká pro sebe nepříjemnou pravdu. On nechce změnu, nechce silnou Ameriku. A faktor nevyzpytatelnosti Trumpa je možná nepříjemný pro přátele, ale naprosto nesnesitelný pro nepřátele. Putin chce mít vyzpytatelného Bidena, respektive Kamalu Harrisovou, což se mu nesplnilo.

Ano, Putin měl prohlásit, že v prezidentských volbách přeje vítězství Harrisové. Podle vás to tedy nebyl „polibek smrti“, ale myslel to vážně?
Samozřejmě. To, že nehodlá přát Trumpovi je důkaz, že mezi nimi uzrává nepřátelství. Nevraživost přinejmenším, možná i otevřené nepřátelství. A já se tomu nedivím. Trump je samozřejmě superego a megaloman a nesnese vedle sebe nějakého rozkazovačného Putina. Je třeba klesnout na samotné dno analytických úvah, aby někdo mohl tvrdit, že Putin bude ten hlavní a Trump bude jako pejsek plnit jeho rozkazy.

Nelze si představit megalomana Trumpa, který bude poslouchat Putina. A Putin to ví. On mimochodem dělal vše pro to, aby Kamala vyhrála. Vždyť on jí uprostřed volební kampaně přihrál tak silný trumf, když udělal výměnu politických zajatců. Kamala pak mohla uvítat na letišti osvobozené zajatce a dělat, že je to výsledek toho, jak se jí Putin bojí. On přece není hlupák, přihrál ji tento trumf vědomě. Mohl počkat dva tři měsíce a přihrát to Trumpovi. Ale ne, přihrál to Kamale. Takže by bylo mimořádně zaslepené tvrdit, že má Putin radost z vítězství Trumpa.

Co pro Česko znamená Trumpovo vítězství? Šokovou terapii, oslabení koruny, body k dobru

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách bude mít značný vliv i na Česko. Někteří politici se obávají jak zhoršení vzájemných politických a hospodářských vztahů, tak případného snížení americké podpory Ukrajině proti ruské agresi. Třeba ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ovšem zmiňuje, že Trumpovo zvolení může být pro Česko v jistém ohledu i výhodou.

S vědomím toho, že budeme mít jak v Rusku, tak v Americe dva egoisty, co lze čekat od Trumpova tvrzení, že rychle zastaví válku na Ukrajině? Jaká bude realita?
Trump jedná opravdu často velmi nevyzpytatelně, ale silně. Nedokážu říct, na čem se konkrétně dohodnou, ale rozhodně se dohodne s Putinem a Zelenským na nějakém řešení, které nebude urážlivé pro Ukrajinu. Které umožní Ukrajině říct, že se uhájila. Možná to bude výměna části území za členství v NATO. Nevím. Ale každopádně to bude silné. Trump si založil reputaci na siláctví. A siláctví není to, co by Putin mohl chtít. Proto si myslím, že dohoda, jež nebyla možná po dobu dvou let a stála statisíce životů, bude najednou dosažena velmi snadno.

Ustoupit bude muset ten i ten, ale v žádném případě nedojde na vítězství Ruska. Každopádně nestane se to během 24 hodin. To je jen slovní obrat. Kdo by chtěl Trumpa chytat hnidopišsky za slovo, najde milion podobných výroků. Uvidíte ale, že až on nastoupí, tak nabídne Rusku takovou koncovku, že Rusko nebude moci odmítnout. Trump není člověk, se kterým je radno si zahrávat. Není to Biden ani Kamala, s nimiž by si Putin mohl hrát.

Nakolik podle vás Trump ovlivní NATO a Evropu?
Myslím, že jeho vliv nebude pro Evropu škodlivý. I nový generální tajemník NATO Mark Rutte řekl, že Trump v minulosti Severoatlantickou alianci posílil a to samé od něj čeká v budoucnu, takže se na spolupráci s ním těší.

A co od Trumpa může čekat Evropská unie?
Evropská unie by se měla modlit za odpuštění svých hříchů. Podívejme se, jaké je chování Unie vůči novému americkému prezidentovi. Mnozí ho označovali za čisté zlo. Taková terminologie není politická, ale manichejská – to dělení světa na dobro a zlo. Celá Evropské komise bude muset u zpovědi prosit o odpuštění a revidovat svůj postoj k Donaldu Trumpovi. A věřím, že už to probíhá.

Jaký lze čekat přístup staronového prezidenta USA směrem k dění na Blízkém východě? Lze předpokládat, že bude Izrael víc podporovat i s ohledem na jeho dobré vztahy s Benjaminem Netanjahuem.
To rozhodně očekávám, protože izraelský tisk sleduji a vidím, že tam o Trumpově vítězství píšou jako o božském zásahu. Trump rozhodně nedopustí, čeho se dopouštěl Biden a co měla v programu Kamala Harrisová, která Izrael nenáviděla. Nepřišla ani na vystoupení Netanjahua před oběma komorami Kongresu. Dala předem najevo, že jakmile vstoupí do funkce prezidentky, tak zastaví pomoc Izraeli. V podstatě Izrael zablokuje, a tím ho donutí k sebezničení.

Trump je úplný opak. A co je zajímavá věc i psychologicky, že pevný, sebejistý a silný postoj vyvolává respekt z druhé strany. Třeba zrovna v Pensylvánii muslimská obec ústy svého lídra vyjádřila podporu Trumpovi. Harrisová tam zkrachovala. Myslíte si, že ti muslimové nevědí, že Trump je jednoznačně za bezpečnost Izraele? Vědí. Ale také vědí, že silný lídr umí nastolit situaci, aby byla relativně přijatelná pro obě dvě strany. To je to, v co doufají. Zatímco Kamala znamená prostě na Blízkém východě chaos, který nikoho neuspokojuje.

Myslím si, že země kolem Izraele dnešním dnem pochopily, že nikdo nebude financovat Hizballáh ani Hamás. Tato hra skončila. Prvenství se vrací do rukou zodpovědných arabských států, a tím i muslimských. A Írán odchází definitivně do sféry vlivu Ruska.

Silným tématem bude do budoucna vztah Spojené státy vs. Čína. Co můžeme očekávat od Trumpa v tomto směru?
Rozhodně má vůči Číně v plánu tvrdší a rozhodnější politiku. A myslím si, že to ví i Čína, která není sama sobě nepřítelem. Ví, že dovozní cla na čínské zboží včetně aut není jen hrozbou a Trump to skutečně udělá, pokud Čína nenajde nějakou vstřícnější pozici. Nebude chtít třeba přepadnout Tchaj-wan a tak dále. Zkrátka a dobře, ve všech ohledech a ve všech oblastech to má pozitivní vliv. Je to velké zamíchání kartami, které nám vlévá do žil trochu optimismu. Silný lídr, silná Amerika. Co víc si můžeme přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ženy ministryněmi obrany? Absurdní nesmysl, říká Klaus. Motivují je prý i „nové detektivky“

Tagy: