Ruští cenzoři v tajném týmu Vladimira Putina mají napilno. Denně totiž zasahují proti internetovým vtipům a memům, které vyobrazují ruského prezidenta jako kraba, plešatého trpaslíka nebo nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Tvrdí to uniklé dokumenty, které běloruští hackeři získali z úřadu ruského mediálního regulátora Roskomnadzor. Speciální tým cenzorů všechny negativní publikace o Putinovi hlásí jak prezidentské kanceláři, tak ruským bezpečnostním službám.
Kritiku na adresu vládce Kremlu úřady dlouhodobě potlačují, ne vždy se jim ale daří odstranit vše. Internetová lidová tvořivost nezná meze a mnohdy se vtipy i nadávky na adresu ruského prezidenta rozšíří rychleji, než stihnou cenzoři zasáhnout. Právě boj s „Putinovými memy“ má na starost tajný tým v rámci Roskomnadzoru, píše web Business Insider.
Kromě mazání informací o válce na Ukrajině musí tito analytici hlásit a následně odstraňovat fámy o Putinově špatném zdravotním stavu. Ty nejčastěji hovoří o tom, že prezident trpí rakovinou, demencí či autismem. Speciální kategorií jsou pak zmíněné vtipy na Putinovu adresu, které reagují například na jeho malý vzrůst.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krvavý účet pro Rusy. Za den ztratili přes tisíc vojáků a devět tanků, hlásí Kyjev.
Některé zmínky z uniklého dokumentu hovoří o memech, které ruskou hlavu státu označují za „plešatého trpaslíka“ či „miniaturního Stalina“. Podobné vtipy se objevují v internetovém prostoru pravidelně – nejčastěji poté, co se Putin vyfotí s jiným a výrazně vyšším státníkem. I to je obsah, který cenzory ve velkém zaměstnává.
Crab Putin film by
— ChicMik (@ChyMik) February 10, 2023
General Gaddafi
YouTubehttps://t.co/PESIyTp0sk pic.twitter.com/0angNgBCrn
Dokumenty z Roskomnadzoru získali běloruští hackeři ve druhé polovině loňského roku. Ty pak předali ruským nezávislým médiím iStories, RFE/RL a dalším redakcím. I ty ovšem čelí tvrdému tlaku dohledových úřadů, které se s kritickými názory tamějších novinářů příliš nemazlí.
Poměrně populární kategorií memů jsou pak koláže vyobrazující Putina jako kraba. Jde o narážku na někdejší prohlášení ruské hlavy státu, že „pracoval jako otrok“, přičemž slovo „otrok“ a „krab“ znějí v ruštině podobně. První koláž se objevila před více než deseti lety. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu lidé začali v hojném počtu připodobňovat Putina k Hitlerovi.
Putin od svého nástupu do funkce prezidenta v roce 2000 zavedl několik vln cenzury. Počátkem roku 2010 vyřadil z vysílání televizní stanice, které se na jeho konto vyjadřovaly kriticky, a nezávislá média označil za zahraniční agenty. Loni zakázal jakýkoli popis ruské invaze na Ukrajinu jako „válku“.
Putinův speciální tým ve velkém také kontroluje ruský vyhledávač Yandex, skrze který „loví“ jakékoliv známky nesouhlasu či urážek na konto prezidenta. Od podzimní částečné mobilizace se proti Putinovi totiž zvedla nemalá vlna nevole, kterou se úřady už několik měsíců snaží korigovat.