Rekreační chata Zdroj: unsplash.com
Co nabízejí pojišťovny pro chataře a chalupáře? Nezapomeňte také, že pojistnou smlouvu je vhodné pravidelně aktualizovat...
Během sezóny (ale i mimo ni) mohou majitele chat či chalup kromě příjemných okamžiků potkat i nepříjemnosti spojené s poškozením jejich majetku. To si dobře uvědomují také pojišťovny. Častá i méně častá rizika pak zahrnují do svého portfolia a nabízejí produkty, které v případě skutečné škodné události mají zajistit určitou finanční náplast. Co zejména patří do aktuálních nabídek?
1. Živly
Silný vítr, krupobití, přívalové deště a následné záplavy, povodně, bouřky či úder blesku ohrožují nejen rodinné a bytové domy, ale i rekreační objekty. Bývají často zahrnuty automaticky v rámci základního pojištění nemovitosti. To se vztahuje například na okna, dveře, podlahy nebo střechu a další místa, která jsou k rekreačnímu objektu napevno připojená. Některé pojišťovny nabízejí i pojištění plotu proti poškození zvěří, pojištění garáže či bazénu, zahrady i skleníku. Doplňující je pak pojištění domácnosti, které lze naopak sjednat na vybavení, jako je nábytek, zahradní stroje a podobně.
2. Požáry
V základu každého pojištění chaty nebo chalupy jsou kryty i požáry. Ale pozor na požáry v souvislosti s jarním úklidem zahrad a okolí budov, kdy každoročně dochází k pálení biologického odpadu. Jsou nejčastější právě v prvních jarních týdnech, kdy je vymrzlá tráva suchá a začne snadno hořet a šířit se. „Zvlášť v kombinaci se slunečným počasím, kdy se ohřeje okolní vzduch a silnému větru, je riziko trávy velmi vysoké,“ vysvětluje mluvčí hasičů Libereckého kraje Pavlína Bílková. A dodává: „Řada pálení se bohužel vymkla a vyžádala si zásahy hasičů.“ Navíc připomíná, že je takové pálení zákonem zakázané. V takovém případě pak hrozí, že případnou škodu pojišťovna neuzná.
>> Jak často hasiči u nás vyjíždějí k požáru? Kolik lidí ročně je před plameny evakuováno a zachráněno? Podívejte se na video:
3. Škůdci
Na chatě i chalupě se můžete setkat s nepříjemnými hlodavci či bodavým hmyzem. „V rámci nabídky některých pojišťoven jsou dnes na trhu produkty, ve kterých se pojištění zejména v rámci asistenčních služeb může vztahovat i na náklady spojené s odstraněním či deratizací škůdců,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová s tím, že nejčastěji je nabídka cílená na odstranění úlů včel, vos a sršní.
4. Zloději
V létě nebo v zimě, chaty a chalupy bývají častým terčem zlodějů. Vloupání či krádež lze také pojistit, většinou v základním balíčku. Pojištění nicméně bude závislé na míře zabezpečení budovy. A případná výplata plnění pak zase na tom, zda zloděj musel překonat určitou překážku - tedy například likvidátor pojišťovny bude ověřovat, jestli byly zamčené dveře nebo zavřená okna.
Pojistnou smlouvu pravidelně aktualizujte
Sjednáte-li smlouvu (nebo ji už máte), nezapomínejte ji občas zkontrolovat a naplánovat její aktualizaci. „Pojistnou smlouvu je vhodné aktualizovat nejméně jednou za čtyři roky a vždy při zásadnějším zásahu do stavby, například v případě rekonstrukce,“ radí mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodobá. I vybavení chaty či chalupy má jinou hodnotu v době, kdy si ji koupíte a zařídíte, a po několika letech. Do aktualizace pojistné smlouvy je proto dobré zapracovat i navýšení nebo pokles ceny vašeho vybavení. V souvislosti s navýšením pojistné částky je nutné počítat také s odpovídajícím zabezpečením. „Pojišťovny mohou mít rozdílná zohlednění způsobu zabezpečení daného objektu, ale ve většině případů pojišťovny dle výše sjednávané pojistné částky stanovují jako povinnost pojištěného mít odpovídající zabezpečení. Platí zde rovnice – čím vyšší pojistná částka, tím vyšší vybavení bezpečnostních prvků,“ uzavírá Veronika Exnerová.
>> Podívejte se, jaké chalupy mají slavní: