Počítat musíte například s omezeními při plánování (nejen) kulturního programu...
Pokud jste se rozhodli vzít s sebou na dovolenou do zahraničí i svého psa, ještě před cestou musíte mít v pořádku jeho doklady – minimálně musí mít zvíře čip a pas, ve kterém je uvedeno datum posledního očkování proti vzteklině, které je povinné. Samotná cesta může být stresující a únavná – ať už jedete autem nebo letíte letadlem. Tipy, jak přesun do vybrané destinace co nejlépe zvládnout při cestování vozem, se dozvíte v úvodní reportáži. A na co je třeba myslet, pokud jde o samotný pobyt přímo na místě?
1. Omezení při ubytování
Včas si ověřte, že můžete mít s sebou ve vybraném ubytování i psa. Ne každý majitel to dovolí. Každopádně se za pobyt mazlíčka ve většina případů připlácí. Je vhodné místo dovolené spíš vybírat podle toho, zda jsou zvířata vítána. Existují i weby zaměřené na ubytování, na nichž lze vyfiltrovat právě požadavek na možnost mít s sebou psa.
2. Na pláž vstup zakázán?
Také při výběru pláže můžete mít omezený výběr, na většinu běžných je vstup se zvířaty zakázán. Nicméně například v Chorvatsku podle webu Hrvaska.net je zřízena už řada pláží, kam vás se psem pustí naprosto bez problémů a prostor je na jejich pobyt vybaven. Pejska ale hlídejte, mějte ho raději na vodíku (pláže nebývají oplocené a bývá tam zvířat více) a případné exkrementy vyhazujte do odpadkových košů, které jsou pro to určeny. Pytlíky ale většinou na místě k dispozici nejsou, mějte je vždy s sebou. Podobné pláže pak najdete zejména v Itálii, ale i jiných zemích.
3. Omezení při plánování kulturního programu
Počítejte také s určitými omezeními při plánování programu. Stejně jako v České republice, je vstup na historické kulturní památky leckde možný jen bez zvířat, případně malá plemena průvodci tolerují v „nosící“ tašce. V parcích, městech i přírodních turistických oblastech pes ve většině případů problém není, nezapomeňte mít ho ale vždy na vodítku, případně i s náhubkem. Například opět v Chorvatsku si podle webu Vyletsepsem.cz v klidu můžete naplánovat procházku i kolem Plitvických jezer, pejsek ale nesmí vběhnout do vody.
4. Možné zdravotní problémy
Je vhodné být, stejně jako v případě dětí nebo i vás samotných, připraveni také na možné zdravotní problémy během pobytu. „Měli byste mít pro pejska něco na průjem, dezinfekci, pinzetku na vytažení klíštěte, poté nějaký obvazový materiál nebo gel na zastavení/zmírnění krvácení,“ vypočítává veterinářka Mária Poláčková. Běžnou komplikací jsou i alergické reakce, například při štípnutí vosou nebo včelou. Pokud je pejsek alergický a začne otékat, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Jinak platí podobná pravidla, jako u malých děti: Dodržovat pitný režim, nechodit se zvířetem půl dne po městě v horku, hlídat, aby pejsek nesnědl něco, co nemá, nebo se s ním nekoupat na neznámých místech.
5. Zničený majetek
Pokud zvíře něco zničí, může po vás majitel dané věci chtít odškodnění. Pro tyto případy se hodí pojištění odpovědnosti, které, pokud ho máte sjednané doma, možná platí i v zahraničí. Řada pojišťoven má rozsah pojištění rozšířen na celou Evropu, případně i další země. Pokud odpovídající pojištění odpovědnosti nemáte sjednáno a nechcete riskovat případné vysoké platby v cizině, je vhodné připojit ho k balíčku vašeho cestovního pojištění.
>> Video - Vychytávky, které usnadní cestování se psem: