Restaurace nemají důvod zlevňovat, míní Pohlreich. Úroveň gastronomie se ale zlepšila

Zdeněk Pohlreich v pořadu Nový den

Zdeněk Pohlreich v pořadu Nový Den

V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS mluvil šéfkuchař Zdeněk Pohlreich o gastronomii v Česku. Ceny v restauracích podle něj klesat nebudou, protože se jim nesnižují náklady. Domnívá se, že úroveň restaurací se za poslední roky hodně zlepšila. „Je vidět, že všichni, kdo do gastrobyznysu vstupují nově, mají chuť to dělat na úrovni,“ pronesl.

Inflace v březnu činila pouhá dvě procenta a podle statistiků zlevňovaly potraviny jako mouka, vepřové maso nebo zelenina. To ovšem podle Pohlreicha není důvod k tomu, aby restaurace šly s cenami dolů. „Že jsou to dneska dvě procenta neznamená, že to nebylo dvacet procent celý minulý rok. Ve velké snížení cen bych nedoufal. Náklady na provoz restaurací se v žádném případě nesnižují. Není důvod doufat, že ceny budou příznivější, jak by lidé chtěli,“ řekl oblíbený šéfkuchař v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Učil se podle Ano, šéfe s Pohlreichem. Dnes streetfoodový koncept Pedro's zná téměř každý

Očekávání zákazníků se zvyšují

Zdeněk Pohlreich si nemyslí, že by Češi nějak výrazně šetřili na jídle. „Takhle to nevidím, nemám samozřejmě k dispozici veškerá data. Myslím, že Češi na jídle nešetří. Je to asi na každým. Každý je v jiné situaci a může si dovolit jiné věci. S tím se asi musíme smířit,“ podotkl.

Návštěva restaurace je podle Pohlreicha kulturní zážitek a součást života. Nicméně kvůli rostoucím cenám se zvyšují také očekávání zákazníků. „Jsme pod tlakem, jak věci stoupají, tak úměrně stoupá i očekávání,“ uvedl s tím, že ale nevěří v zánik světa restaurací.

On sám navštěvuje restaurace zhruba jednou týdně. „Byl jsem včera a do konce týdne už nepůjdu. Byli jsme na brzké večeři a na oběd chodíme málokdy. Jdeme jednou až dvakrát týdně,“ nastínil.

Spropitné deset procent jako nepsaná zvyklost

Pohlreich vysvětlil, že dávat v restauracích spropitné není něco, co je povinné. „Je to každého rozhodnutí, jestli dýško dá nebo ne. Nemá cenu si zastírat, že gastronomie je více či méně dýškový obor. Takových prací pár je, nevidím na tom nic špatného. Běžně se počítá s tím, že deset procent je nepsaná zvyklost,“ uvedl.

Známý šéfkuchař si myslí, že by nevadilo, kdyby bylo dýško vyňaté z daňové povinnosti. „Tak to je třeba v Německu. Není žádné tajemství, že servis z tipů žije,“ upozornil.

Úroveň restauratérství v Česku se zlepšila

V minulosti se Pohlreich ve svých pořadech zaměřoval hlavně na zlepšení úrovně restauratérství v Česku. Gastronomie se však u nás za ty roky pohnula kupředu. „Česká gastronomie je relativně ve slušné kondici. Odehrálo se nám v poslední době pár nepříjemných věcí, jako covid či daňové úpravy, ale restaurací je pořád dost. Lidí, kteří chtějí podnikat v gastronomii, je stále adekvátní množství. Pomalu a jistě se to zlepšuje,“ domnívá se.

Ve srovnání se zbytkem světa je gastro podle něj dostupné na různých úrovních. „Furt je skvělé, že ve smyslu časovým je návštěva restaurace dostupná, protože jinde je běžné, že jsou restaurace otevřené pouze čtyři dny v týdnu. U nás jsme zvyklí, že je otevřeno sedm dní v týdnu.“

On sám je majitelem několika restaurací a oceňuje, že je v Česku tolik lidí, kteří chtějí gastronomii vést lepším směrem: „V zásadě si myslím, že ve většině případů je to čistý, nekomplikovaný. Je vidět, že všichni, kdo do gastrobyznysu vstupují nově, mají chuť to dělat na úrovni.“

Líbí se mu také, že každý má svobodu přilákat zákazníka způsobem, který uzná za vhodný. „Ať už to někdo dělá cenou, velikostí (porce). Jsem rád, že neexistuje nařízení, jak se to má oficiálně dělat,“ doplnil.

Česko na grilu

V pořadu Česko na grilu jsou Pohlreich společně s kolegou Martinem Svatkem v roli porotců. Na diváky v následujících dílech čekají pořádné kusy masa, které jsou v Česku tolik oblíbené. „Dekadence v pořádné flákotě masa. To milují všichni. Natáčení se odehrálo už v loňském létě,“ popsal.

Během natáčení byl Pohlreich udiven, jak moc soutěživí a šikovní lidé se do pořadu přihlásili. „Koukal jsem na to s velkým překvapením, vůbec jsem nečekal, že lidi, co tam budou, mají takové schopnosti a nasazení. Pro nás všechny to byl skvěle strávený čas,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pohlreich řekl, čím si přivydělával za socialismu. Promluvil i o novém pořadu Česko na grilu

Tagy: