Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.
O cvičení v čítance se maminka dozvěděla na konci března. „Četli čítanku a příběh o klukovi, který se převlékal do dívčích šatů a maloval se. Tuto čítanku děti měly ve škole, ne doma. Už vím proč. Pak luštili tajenku a v ní vyšlo transgender,“ uvedla žena u příspěvku na sociálních sítích.
ČTĚTE TAKÉ: Příprava na přijímačky. Jak zmírnit stres? Významnou roli mají rodiče, líčí experti a radí
Zmiňovanou učebnicí je Hravá čítanka vydavatelství Taktik – pracovní čítanka pro 5. ročník ZŠ, která vyšla v souladu s rámcovým vzdělávacím programem (RVP). Zmiňované cvičení se nachází na straně 95 a vychází z úryvku knihy Davida Walliamse Kluk v sukních. Jedná se o dětskou knihu, v níž hlavní postava, chlapec Denis, miluje fotbal, ale rád se obléká i do ženských šatů.
„Možná je to proto, že mu tolik chybí máma, která od rodiny před lety odešla, a že tolik touží po její něžné ženskosti. Když se pak seznámí s Lízou, která má pro jeho zvláštní zálibu pochopení, Denisův život se rázem změní. Líza totiž dostane pěkně ztřeštěný nápad,“ uvádí anotace příběhu.
Děti musíme ochraňovat, vyzývá pobouřená matka
Úryvek, v nějž děti následně hledaly vhodná slova do křížovky, mnohé pobouřil stejně jako tajenka: slovo transgender. „Okamžitě jsem volala učitelce, totálně vytočená a nas**aná, co si to ku**a dovoluje, že jí to není blbé tohle učit a jak může. Její odpověď: ‚Máme to v osnově, tak musíme‘. Moje odpověď: ‚No jo no, za prachy uděláme všechno a jinak nemusíte, když nechcete, ale vy chcete‘,“ napsala matka v příspěvku, k němž připojila i snímky z daného cvičení.
Nyní apeluje na další rodiče: „Prosba pro všechny rodiče – mluvte se svými dětmi o tom, co se děje a co probírají ve škole. Vím, že plno rodičů ani neví, co je LGBT a všechny ty hnusy a nemají kvůli práci čas se o to starat, ale měli by si čas na to udělat a začít si všechno kontrolovat. A hlavně se dětí na vše ptát. Naše děti musíme ochraňovat, nikdo jiný to za nás neudělá.“
Cvičení v čítance pobouřilo i další rodiče, kteří se ke kritice v komentářích připojili. „Ať si každý dělá, co chce, ale ať to proboha necpou do těch dětí. A zajímat se o výuku je základ,“ uvedla uživatelka Martina. „To udělat za mými zády mým dětem, tak pan ředitel a učitel zažije na vlastní kůži výbuch sopky. Je to na rodičích, aby tvrdě zasáhli,“ napsal uživatel Miloslav.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Za servis auta u učňů lze ušetřit třetinu ceny. Oblíbený je i nákup jídla od budoucích kuchařů
Jiní na druhé straně poselství knížky, z níž cvičení vychází, obhajují. „Musím říct, že tuto knížku jsem četla a líbila se mi. Je od Davida Walliamse, který píše bláznivé knížky o různých podivnostech,“ uvedla uživatelka Blanka s tím, že Walliams je oblíbený autor knížek pro děti, kdy ho většina dětí zná a čte.
Tématu děti neuniknou
Samotné téma, kdy se chlapec převléká do dámských šatů, psychologa Václava Mertina zvlášť nepobuřuje. „Že se holky oblékají do maminčiných šatů, je normální. Že to dělají občas kluci? Ony dámské věci jsou atraktivnější než ty, co nosí pánové,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.
Cvičení v čítance vyplňovaly zhruba 11leté děti. „Kdybych se s tím u svého dítěte v tomto věku setkal, tak by mě to nijak neznepokojovalo. Byť jsou rodiče, které to může trochu znepokojovat,“ pokračoval psycholog. U dětí v tomto věku je podle Mertina nejvyšší čas mluvit s nimi o nejrůznějších věcech.
„Nemyslím, že zrovna tohle je to nejhlavnější, co se týká vztahů mezi klukama a holkama, ale je to jedna z věcí současné doby. Děti tomu neuniknou, to je představa jen naivních rodičů, že když to nebude v čítance – a být to tam samozřejmě nemusí – tak se o tom nedozví. Dnes to přichází zprava, zleva na každého z nás,“ podotkl.
Zároveň však předpokládá, že pokud bude podobné téma v čítance, učitel téma uvede do souvislostí. „Do kontextu a nezůstane jen u toho, že si to děti přečtou a vyplní. Je to v čítance, která je, předpokládám, ministerstvem školství uznána a použitelná pro pátou třídu,“ pokračoval Mertin.
Ve chvíli, kdy se však učitel do vysvětlování pustí, by měl podle psychologa být „velmi neutrální“. „Může na téma mít osobní negativní, či naopak vstřícný názor,“ sdělil.
Rodič se musí o dítě zajímat
Mertin ze zkušeností uvedl, že děti si běžně domů učebnice a knížky nosí. „To znamená, že jako rodič, který se o své dítě zajímá, si čítanku minimálně prolistuje a o tomto cvičení se určitě dozví dopředu. Nikdo jim snad neříká, že je učebnice tajná. Proto někdy, když jsou překvapeni, by si měli sáhnout do vlastního svědomí,“ vzkázal.
Maminka, která o cvičení na sociálních sítích informovala, však uvedla, že děti měly čítanku pouze ve škole. „Žil jsem v domnění, že si děti nosí věci domů. Navíc, v páté třídě děti učebnice na rok fasují v červnu,“ doplnil psycholog s tím, že v tomto případě je možná praxe jiná.
Souhlasil každopádně s tím, že dotyčná žena vyzývá ostatní, aby se zajímali o to, co děti ve škole probírají. „Naprosto s tím souhlasím. Samozřejmě, rodič nemůže předjímat, co vše školu nebo učitele napadne. Proto je třeba, aby spolu lidé mluvili. Ani učitelé nejsou hloupí a vědí, že nějaká témata mohou být kontroverzní. A myslím, že zrovna o těchto věcech se dá mluvit,“ avizoval.
Rodiče by podle Mertina měli s dětmi mluvit a všímat si jich. „Je to jejich zodpovědnost. A i bez čítanky by o takových věcech měli mluvit, je to ‚problematika‘ současné doby. Rodičům garantuji, že za rok nebo dva, a ne kvůli čítance nebo jedné knize, se budou děti vypořádávat s tím, kdo jsou. Stejně tak tomu bylo i dříve,“ dodal psycholog.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Ostravě uvažují o úplném zákazu mobilů ve školách. Souhlasí i samotní žáci