Rodina George Floyda se setkala s Joem Bidenem v Bílém domě (zdroj: CNN)
Američané si ve středu připomněli přesně rok ode dne, kdy při policejním zásahu v Minneapolisu zemřel Afroameričan George Floyd. Jeho rodina rok po jeho smrti navštívila Bílý dům, kde se setkala s prezidentem Joem Bidenem. Ten Floydovy nejbližší příbuzné ujistil, že zařídí smysluplnou policejní reformu.
„Řekněte jeho jméno,“ začala na tiskové konferenci po setkání s Bidenem Gianna Floydová, dcera zabitého Afroameričana. „George Floyd,“ reagovali takřka sborově jeho příbuzní. Ti se nyní rok po jeho smrti v Bílém domě setkali s prezidentem Joem Bidenem.
Hon na otrokáře a mazání filmů na Netflixu. Pět věcí, které způsobila Floydova smrt
Smrt Afroameričana George Floyda, kterého před rokem 25. května zaklekl minneapoliský policista Derek Chauvin, rozpoutala po celém světě obří smršť reakcí ze všech koutů názorového spektra. Jedni mluvili o rasismu a dvojím metru, druzí o omezování policejních pravomocí a přepisování historie. Jak se Spojené státy po smrti Floyda proměnily?
„Je to upřímný chlap. Vždycky mluví od srdce. Bylo pro nás potěšení se s ním setkat, když jsme k tomu dostali příležitost. Jsme za to velmi vděční,“ řekl po setkání Philonise Floyd, bratr zemřelého George. Biden rodině na setkání slíbil, že i nadále bude razit cestu pro policejní reformu, po které začali Američané protestující pod hlavičkou organizace Black Lives Matter volat právě po Floydově smrti. Reforma má navíc nést jeho jméno.
Floydovo úmrtí poté, co mu na krk zaklekl policista z Minneapolisu Derek Chauvin, který byl již uznán vinným z vraždy, podle Bidena zasáhlo svědomí desítek milionů Američanů, a šlo tak o bod zvratu v přístupu USA k rasové spravedlnosti. Zákon se sice rok po jeho smrti ještě nepodařilo protlačit, protože zákonodárci se neshodnou na několika otázkách, ale progres podle nich nastává.
„Myslím, že se to posouvá pomalu, ale značí to posun. Jen chci, aby všechno v životě bylo lepší, protože nechci vidět lidi zemřít stejným způsobem, jako tomu bylo u mého bratra,“ dodal po návštěvě Bílého domu Philonise Floyd.
Pietu v Minneapolisu narušila střelba
Američané, kteří s akcemi BLM a s Floydovou rodinou sympatizují, si výročí jeho smrti připomenuli minutou ticha. V Minneapolisu, kde Floyd žil, se odehrála pietní akce, při níž se k minutě ticha přidala kromě aktivistů také jeho sestra Bridget. Ta se nechala slyšet, že do Washingtonu ona sama pojede až v okamžiku, kdy bude zákon schválen.
Natočila zásah proti Floydovi. Nebýt důkazu 17leté dívky, verdikt mohl dopadnout jinak
Nebýt její odvahy a pohotovosti, líčení by mohlo dopadnout jinak. Řeč je o Darnelle Frazierové z Minneapolisu, jež pořídila záznam ze zásahu policistů, kteří mají na svědomí život George Floyda. Kvůli jejím záběrům hrozí bývalému policistovi Dereku Chauvinovi až 75 let vězení.
Přímo v Minneapolisu během piety ovšem došlo i k incidentu. Akci totiž narušilo zhruba 30 výstřelů. Policisté oznámili, že ke střelbě došlo zhruba blok od místa, kde Floyd před rokem zahynul. Svědci hlásili, že po výstřelech z místa ujelo auto. Místní nemocnice mezitím přijala osobu se střelným poraněním, která je prý mimo ohrožení života. Policisté incident vyšetřují.
Floydova smrt odstartovala masivní demonstrace
Floyd zemřel loni 25. května při policejním zásahu v Minneapolisu, kde za ním policisté přijeli po udání, že chtěl v místní samoobsluze platit padělanou bankovkou. Na videu natočeném kolemjdoucím je vidět zmíněný policista Chauvin, který klečel Floydovi dlouhé minuty na krku. Spoutaný Afroameričan během této doby několikrát zopakoval, že nemůže dýchat.
Příbuzní George Floyda se v Bílém domě setkali s americkým prezidentem Joem Bidenem. Zdroj: CNN
Video ze zásahu obletělo celý svět a v USA dokonce vedlo k masivním protestním akcím za práva menšin. Aktivisté z BLM po celý rok organizovali demonstrace, na kterých volali po rasové spravedlnosti pro Afroameričany a také po policejní reformě.
Novela zákona, která má nést Floydovo jméno, by policistům zakázala při zatýkání používat škrtící chvaty, jako tomu bylo právě u jeho zatčení. Kromě toho také redukuje právní imunitu pro policisty před případnými žalobami za porušení práv podezřelých. Reforma nyní leží v Senátu, kde ji odmítají podpořit opoziční republikáni.