reklama

Firmy se při pandemii digitalizovaly, stát ne. Zanikne 70 procent pracovních míst

Díky pandemii se mnoho oborů a firem digitalizovalo, míní řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS připustila, že to podvede k zániku až 70 procent pracovních míst například v logistice. V oboru IT, školství nebo ve zdravotnictví podle ní ale zase nová vzniknou. Kdyby se stát totiž nepřizpůsobil, Česko podle Rogerové nevyužije příležitost, kterou má.

reklama

„Kdybych měla krizi brát z pozitivní stránky, tak by měla napomoci tomu, že se mnohem rychleji budeme transformovat do digitalizace. Což vždy vyvolávalo obavu, jestli to nepovede k poklesu pracovních míst. V mnoha ohledech ano, jsou obory, ze kterých zmizí 70 procent lidí, protože se jejich práce bude moci zautomatizovat, což je dobře,“ uvedla v pořadu Interview Rogerová.

Upozornila však, že nemá obavu, že by místo nich nevznikala nová pracovní místa. Krize podle ní naopak přinesla nové příležitosti a je potřeba je technologicky využít. „Takže když konečně začneme v krizi hledat to pozitivní, možná věci půjdou mnohem lépe,“ podotkla.

Podle Rogerové se zautomatizuje například spousta pozic v logistice a podobných oborech, kde práci může vykonat stroj. Naopak v IT nebo ve školství bude množství lidí narůstat. „Populace stárne, kolik máme sestřiček? I při pandemii to bylo vidět, jsou obory, které nejsou technologicky připravené. Což musí udělat, a při tom bude potřeba větší počet lidí,“ zdůraznila řídící partnerka Deloitte.

Problém je ve školství nebo zdravotnictví

Největší obava, kterou má, je ale vůle pro transformaci. „Když se na to podívám z titulu českého podnikatelského prostředí, tak jsem na Českou republiku pyšná v tom, jak je technologicky vyspělá. Máme mnoho firem, spoustu start-upů, mnoho korporací se opravdu transformovalo. Problém je, že to neudělal i stát,“ uvedla Rogerová a jako příklad dala školství nebo zdravotnictví.

Pokud se stát nezdigitalizuje rychleji, bude podle ní mnohem těžší i podnikání. „Jako podnikatelka to dnes potřebuji, protože nejsem schopná řešit několik úkonů tak jako dříve běžným způsobem, že se s někým potkám,“ narážela na omezené setkávání v době pandemie koronaviru. Rogerová zároveň dodala, že když se stát nedigitalizuje, Česko nevyužije příležitost, kterou má.

Dva dny doma, tři v kanceláři

Zároveň upozornila, že během pandemie neviděla adekvátní podporu pro malé firmy. Podle ní chybí základní digitalizační procesy a obává se, že stát nepostupuje tak, jak by měl. Podnikatelé podle ní potřebují například jednotnou identitu.

„Máme konečně alespoň bankovní identitu, ale jak to využít? Jak to udělat pro zdravotnictví? Vznik doktorských registrů, to nám tu chybí, ulehčilo by to podnikání v mnoha ohledech. Stát k tomu bude muset přistoupit, protože jinak Česká republika bude ztrácet víc, než ztrácela, a je to zbytečné,“ podotkla Rogerová.

Po pandemii se podle ní ani všichni zaměstnanci nevrátí do práce, budou chtít pracovat částečně z domova a vznikne hybridní model. Lidé budou chtít být třeba dva dny doma a tři dny v kanceláři. Neumí si ale představit, že by někdo v kanceláři chtěl trávit pět dní v týdnu. Potkávání se v pracovních místech je podle Rogerové hlavně kvůli kreativitě. Takže například ve chvílích, kdy firmy budou potřebovat vytvářet nové produkty, sejít se budou muset.

Zkrachuje až 35 % firem v pohostinství

Rogerová v pořadu Interview také zmínila úpravy daní v Česku. Ty podle ní budou představovat velké administrativní zahlcení. A i když pandemie podle odborníků začíná ustupovat, problémů je před námi hodně. „Dojezdy teprve uvidíme. Přijdou v prvním kvartálu příštího roku. V pohostinství bude krachovat hodně firem, můžeme čekat kolem 35 procent. Kolik takových firem mělo rezervy, aby pokryly roční pokles 20 procent? Těch je strašně málo. V určitých oborech to může mít katastrofické dopady,“ zdůraznila.

Podle Rogerové jsou v Česku firmy, které jsou na pokraji existence. Krachů přibývá, ale v tomto okamžiku to není nic dramatického. To přičítá opatřením, které existovaly. „Ty pominou, takže je otázkou, které firmy to zvládnou a které nikoliv,“ upozornila.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Dianou Rádl Rogerovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Medailové žně v trapu. Lipták s Kosteleckým zazářili, brali zlatou i stříbrnou
OH 2021

Medailové žně v trapu. Lipták s Kosteleckým zazářili, brali zlatou i stříbrnou

Česká republika má z olympiády jisté další dvě medaile –⁠ a hlavně první zlatou. Nadstandardní úspěch přinesla soutěž v trapu, ve které zazářili Jiří Lipták a David Kostelecký. Dvojice si v Tokiu uspořádala republikové mistrovství. Po 50 ranách z brokovnice byli oba srovnaní na 43 úspěšných zásazích a následoval rozstřel. V něm byl lepší 39letý Lipták.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance
Zahraničí

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE sedmý den OH: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Střelci mají medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se probojovaly do finále olympijské čtyřhry. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

reklama