Zemětřesení ve vládě Borise Johnsona: Rezignaci podali hned dva jeho ministři

Britský ministerský kabinet opustili hned dva jeho významní členové. Rezignaci podali ministr zdravotnictví Sajid Javid a šéf financí Rishi Sunak. Oba shodně uvedli, že už nechtějí pokračovat ve vládě premiéra Borise Johnsona, kterou v posledních měsících zmítalo několik skandálů. Novým ministrem zdravotnictví byl jmenován Steve Barclay, ministrem financí se stal Nadhim Zahawi.

Javid oznámil rezignaci s tím, že by mu v případném pokračování bránilo jeho svědomí. „Bylo pro mě obrovskou výsadou sloužit v této roli, ale lituji, že již nemohu s čistým svědomím pokračovat,“ uvedl na Twitteru.

O chvíli později potvrdil odchod z vlády i Sunak. „Veřejnost oprávněně očekává, že se vláda bude chovat řádně, kompetentně a vážně. Uvědomuji si, že to může být moje poslední ministerská funkce, ale věřím, že za výše zmíněné standardy stojí bojovat, a proto rezignuji,“ prohlásil.

Rezignace dvou z nejvýše postavených ministrů by mohla znamenat Johnsonův konec ve vládě, napsala agentura AP. Jeho autoritou už minulý měsíc otřáslo hlasování o nedůvěře, které sice ustál, ale 41 procent konzervativců hlasovalo pro premiérovo odvolání z funkce.

Podle médií má Johnson stále podporu jiných vysoce postavených členů vlády, a to včetně ministra obrany Bena Wallace či šéfky diplomacie Liz Trussové, která v úterý uvedla, že za premiérem stoprocentně stojí. Mezi zákonodárci se však objevily spekulace, že by mohli skončit někteří níže postavení členové kabinetu.

Johnson momentálně čelí obvinění, že na vlivnou pozici ve vládě dosadil někdejšího konzervativce Christophera Pinchera, který v té době čelil obvinění ze sexuálního napadení.

Krizi důvěry ve vlastní straně čelí britský ministerský předseda od chvíle, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu.

Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření. Johnsona, Sunaka a řadu dalších konzervativců už za účast na večírcích pokutovala britská policie.

Tagy: