Zemětřesení ve vládě Borise Johnsona: Rezignaci podali hned dva jeho ministři

Britský ministerský kabinet opustili hned dva jeho významní členové. Rezignaci podali ministr zdravotnictví Sajid Javid a šéf financí Rishi Sunak. Oba shodně uvedli, že už nechtějí pokračovat ve vládě premiéra Borise Johnsona, kterou v posledních měsících zmítalo několik skandálů. Novým ministrem zdravotnictví byl jmenován Steve Barclay, ministrem financí se stal Nadhim Zahawi.

Javid oznámil rezignaci s tím, že by mu v případném pokračování bránilo jeho svědomí. „Bylo pro mě obrovskou výsadou sloužit v této roli, ale lituji, že již nemohu s čistým svědomím pokračovat,“ uvedl na Twitteru.

O chvíli později potvrdil odchod z vlády i Sunak. „Veřejnost oprávněně očekává, že se vláda bude chovat řádně, kompetentně a vážně. Uvědomuji si, že to může být moje poslední ministerská funkce, ale věřím, že za výše zmíněné standardy stojí bojovat, a proto rezignuji,“ prohlásil.

Rezignace dvou z nejvýše postavených ministrů by mohla znamenat Johnsonův konec ve vládě, napsala agentura AP. Jeho autoritou už minulý měsíc otřáslo hlasování o nedůvěře, které sice ustál, ale 41 procent konzervativců hlasovalo pro premiérovo odvolání z funkce.

Podle médií má Johnson stále podporu jiných vysoce postavených členů vlády, a to včetně ministra obrany Bena Wallace či šéfky diplomacie Liz Trussové, která v úterý uvedla, že za premiérem stoprocentně stojí. Mezi zákonodárci se však objevily spekulace, že by mohli skončit někteří níže postavení členové kabinetu.

Johnson momentálně čelí obvinění, že na vlivnou pozici ve vládě dosadil někdejšího konzervativce Christophera Pinchera, který v té době čelil obvinění ze sexuálního napadení.

Krizi důvěry ve vlastní straně čelí britský ministerský předseda od chvíle, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu.

Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření. Johnsona, Sunaka a řadu dalších konzervativců už za účast na večírcích pokutovala britská policie.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.