Rozpočet není protiinflační. Je to jen PR pana premiéra, pustil se Stropnický do Fialy

Matěj Stropnický

Pilip, Stropnický a Ungerman o státním rozpočtu

Premiér Petr Fiala (ODS) si návrhem nižšího státního deficitu jen dělá vlastní PR. Uvedl to politik Matěj Stropnický ve vysílání CNN Prima NEWS. Zkritizoval tak výrok předsedy vlády, že návrh státního rozpočtu se schodkem „pouze“ 280 miliard je úsporný a protiinflační. Podle ekonoma Jaroslava Ungermana je rozpočet hlavně „restriktivní“. Exministr financí Ivan Pilip poznamenal, že nový kabinet neměl moc času na změnu.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla schodek o 97 miliard vyšší, současný kabinet chce ušetřit například na provozních výdajích nebo na platech. „ODS a ANO zasekly do rozpočtu zrušením superhrubé mzdy 90 až 100 miliard. To je totéž, o co byl návrh snížen. Je to kompenzace za sekeru, akorát před rokem se pomohlo výrazněji lidem s vyššími příjmy,“ řekl Stropnický, bývalý poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

„Teď se musí peníze najít, takže porostou méně platy učitelům nebo policistům, nepedagogickým pracovníkům pak vůbec. Babiš chtěl pomoct bohatším i těm s průměrným mzdami. Tato vláda dala prioritu, že stát by se neměl tolik zadlužovat, pomoc bohatším zaplatí lidé s průměrnými příjmy. Říkat, že je rozpočet protiinflační, je jen PR pana premiéra,“ zdůraznil.

Základní parametry státního rozpočtu na letošní rok schválila Sněmovna v pátek. Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označují rozpočet za „úsporný a protiinflační“.

Podle Jaroslava Ungermana, bývalého ekonomického poradce vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, je rozpočet především restriktivní. „Jestli je protiinflační, to se ukáže. Inflace je z velké části dovážená a my nejsme schopni ji zkrotit. Restrikce jsou často investiční, což není dobré,“ narážel Ungerman na některé škrty právě v investicích.

Exministr financí Ivan Pilip si naopak myslí, že rozpočet protiinflační částečně je, protože samotná úvaha, že k inflaci přispěla rozhazovačná politika minulé vlády, je podle něj správná. „Vláda se snažila udělat opatření, ale jestli jsou dokonalá, to nevím. Zásadní změny přijdou až po možné úpravě zákonů, takže pro další rok,“ konstatoval. Obhajoval také nový kabinet, že po nástupu do funkce neměl moc času s rozpočtem něco udělat.

Exministr: Zeman chce jen exhibovat

Podle prezidenta Miloše Zemana je rozpočet proinflační a není prorůstový. Během svého projevu ve Sněmovně měl výhrady například kvůli škrtům v platbách do veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce nebo snížení investic. Kritizoval také, že návrh neruší žádné daňové výjimky, které podle něj stát stojí 380 miliard korun. Vyzval členy dolní komory k obnovení vyššího zdanění příjmů fyzických osob, což by příjmy státu zvýšilo o 90 miliard.

Pilip ale nebere prezidentova slova vážně. „Zeman má potřeba exhibovat. Hluboký smysl jeho návrh nemá a sám dobře ví, že to není ekonomicky nereálné. Dramaticky by to zasáhlo jeho voliče z malých obcí závislých na podpoře státu. Navíc ani žádná opoziční strana se toho nechytla,“ zhodnotil exministr.

Současný šéf resortu financí Stanjura rovněž rušení většiny daňových výjimek odmítl. Ne proto, že by se vláda bála voličů, ale protože by to byl prý chybný krok. Třeba zrušení základní daňové slevy na poplatníka by podle jeho odhadu sice do rozpočtu přineslo asi 150 miliard, ale o ty by přišli občané. Stejně tak odmítl myšlenku danit starobní důchody. Důležité pro další postup je, že Zeman i přes výhrady nemíní vládní návrh vetovat.

Tagy: