Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Vladimir Putin na telekonferenci o otázkách v oblasti zemědělství

Útěk z Ruska: korupce a strach

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

„Ruská ekonomika se do zimy zhroutí, napsal jsem začátkem března. Myslím, že jsem měl pravdu. Mobilizace ohlášená 21. září byla milníkem, který skutečně rozdělil ruskou historii na před a po. Jde o událost, kterou začalo finální odpočítávání Putinovy éry,“ komentoval ruský ekonom Vladislav Inozemcev aktuální situaci pro ruskou verzi webu The Insider.

Před mobilizací Inozemcev odhadoval pokles ruského HDP kolem čtyř až pěti procent. Teď to podle něj bude stejný propad jen za říjen. Peníze totiž nepůjdou do ekonomických investic, ale na frontu. „Má jarní předpověď desetiprocentního pádu se zdá příliš optimistická. A to ještě nebereme v potaz nevyhnutelnou novou vlnu (západních) sankcí, které budou brzy oznámeny,“ doplnil.

Vyhlášená mobilizace tak bude podle Inozemceva skutečnou ekonomickou katastrofou, větší než sankce, větší než samotné válčení na Ukrajině. Pro chudší oblasti budou důsledky podle ekonoma drtivé, tisíce rodin zůstanou zcela bez příjmu, menší podnikatelé zkrachují.

Z pracovního trhu zmizí odhadem tři až čtyři miliony lidí. Odvodoví komisaři totiž začnou doručovat povolávací rozkazy na pracoviště, což donutí lidi skončit nebo zkrátka do práce nedorazit. „To bude největší zásah do ekonomiky. Několik milionů lidí raději v zaměstnání skončí, než aby odešli do armády. Ve velkých městech může ztráta byť jen několika pracovníků způsobit rozsáhlé ekonomické škody. A Rusko je ekonomikou velkých měst a velkých firem,“ vysvětlil své obavy ekonom.

Mobilizace se může týkat až 1,2 milionu lidí

V nezávislých médiích se šíří zprávy, že odvod se bude týkat nikoliv 300 tisíc lidí, jak bylo oznámeno, ale až 1,2 milionu Rusů. Přestože to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl, zprávy z některých oblastí Ruska hovoří jinak. Zejména menšiny prý mobilizace může zdecimovat, odvody jsou tam údajně disproporční.

„Mobilizace není částečná. Ne v Burjatsku. Povolávací rozkazy přišly studentům, důchodcům, otcům mnoha dětí, hendikepovaným,“ řekla pro CNN Alexandra Garmazhapová, předsedkyně Svobodné burjatské nadace. Burjatsko je chudým regionem na Dálném východě. Odvod se tam podle ní dotkl poloviny populace.

Odpor proti mobilizaci je přitom mezi Rusy nemalý. V posledních dnech se odehrálo hned několik incidentů. Jeden muž střílel na odvodní komisi, jiný se na protest podpálil. V důsledku protestů v řadě měst po celé Ruské federací bylo zadržení několika tisíc lidí a útěk dalších desítek tisíc zejména mladých mužů.

Tagy: