Českého diplomata Tomáše Harta, vyhoštěného tento týden z Ruska, se předtím neúspěšně pokusily získat ke spolupráci ruské úřady, uvedly v neděli weby Respekt.cz a Deník N. Kromě vypovězeného zástupce českého velvyslance v Moskvě podle nich ruské tajné služby kontaktovaly ještě jednu diplomatku, kterou se pokoušely zastrašit. Moskva vyhostila zástupce českého velvyslance ve středu v reakci na březnové vyhoštění zástupce jeho ruského protějšku z Česka.
Harta se podle informací Respektu a Deníku N pokusily získat ke spolupráci ruské tajné služby na konci března. Podle webů obdržel dopis s pozváním na schůzku na jedno z méně frekventovaných míst v Moskvě. Hart ale na nabídku nereagoval a věc nahlásil pražskému ústředí.
Nakolik byla nabídka spolupráce zamýšlena vážně, není podle serverů jisté. Upozorňují, že mohlo jít také o provokaci ze strany ruských orgánů či psychologický nátlak.
Spolu s Hartem byla oslovena ještě jedna česká diplomatka, uvádí Respekt a Deník N. K ženě na ulici údajně přistoupil neznámý muž, který jí řekl, že pokud nebude spolupracovat, bude z Ruska vyhoštěna. Podle serverů diplomatka čelila i výhrůžce, že Rusové znají její rodinnou situaci. „S takovou nezastřenou výhrůžkou, že znají její rodinnou situaci, prostě to bylo připravené, měli to rozpracované, věděli a čekali,“ cituje Deník N zdroj z diplomacie. Oslovená žena podle něj dostala tu samou nabídku spojenou s hrozbou stejný den ještě jednou.
Koncem března Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského. Důvodem byly provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu, uvedlo tehdy bez dalších podrobností ministerstvo na Twitteru.
Napjaté diplomatické vztahy od Vrbětic
Krátce poté byl z Česka vyhoštěn zástupce ruského velvyslance, který podle české strany pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Rusko na to zareagovalo tento týden vyhoštěním českého diplomata.
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: Profimedia.cz
Moskva byl raketový křižník ruského námořnictva a vedoucí loď třídy projektu 1164 Atlant Zdroj: Profimedia.cz
Křižník Moskva odpaluje raketu Vulcan (2021) Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Křižník Moskva během vojenské přehlídky u Sevastopolu v roce 2011 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Válečná loď Moskva v přístavu v kubánské Havaně (rok 2013) Zdroj: Profimedia.cz
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Válečná loď Moskva v roce 2015 nedaleko přístavu Tartus v Sýrii Zdroj: Profimedia.cz
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: Profimedia.cz
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Satelitní snímek společnosti Maxar zachytl 7. dubna loď Moskva v sevastopolském řístavu Zdroj: AP, Maxar Technologies
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: AP
Loď Moskva ukotvená v přístavu ve městě Sevastopol na Krymu Zdroj: AP
Posádka válečné lodi Moskva salutuje ruské hlídkové lodi (2014) Zdroj: AP
Ruský křižník Moskva v akci Zdroj: AP
Lidé se symbolicky loučí s křižníkem Moskva v Sevastopolu Zdroj: Profimedia.cz
Lidé se symbolicky loučí s křižníkem Moskva v Sevastopolu Zdroj: Profimedia.cz
Kněz a veteráni ruského námořnictva na smutečním rozloučení s křižníkem Moskva ve městě Sevastopol Zdroj: Profimedia.cz
Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka.