360°, Dominik Duka - 15.4. v 21:30
Papež František vyzval světové vůdce, aby vyslyšeli prosby lidu o mír na Ukrajině. Ve svém tradičním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) v neděli nepřímo zkritizoval Rusko za to, že Ukrajinu zatáhlo do krutého a nesmyslného konfliktu. Letošní Velikonoce označila hlava katolické církve za „Velikonoce válečné“.
Ukrajina je podle papeže „těžce zkoušena násilím a destrukcí kruté a nesmyslné války, do které byla zatažena“. „Viděli jsme příliš mnoho krve, příliš mnoho násilností. Přestaňte s ukazováním svalů, když lidé trpí,“ dodal František. Poděkoval rovněž těm, kteří uprchlíky z Ukrajiny přijali.
Válka na Ukrajině
„Prosím, nezvykejme si na válku,“ vyzval papež. „Všichni se zavažme k tomu, že budeme úpěnlivě prosit o mír, z našich balkonů i v našich ulicích. Aby světoví lídři vyslyšeli prosbu lidí o mír,“ dodal s tím, že neustále myslí na „všechny ukrajinské oběti, miliony uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, rozdělené rodiny, staré lidi, kteří zůstali na všechno sami, i na zničené životy a města srovnaná se zemí“.
Zdravotní problémy papeže
Velikonoční mše a následné poselství se letos poprvé po dvou letech odehrály přímo na Svatopetrském náměstí, v předchozích letech papež mši sloužil kvůli pandemii COVID-19 v omezeném režimu uvnitř Svatopetrské baziliky. Na Svatopetrském náměstí a v přilehlém okolí Františkovým slovům naslouchaly desítky tisíc lidí. Vatikán jejich počet odhadl na 50 tisíc, uvedla agentura AP.
V sobotu bohužel František nebyl schopen odsloužit v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stalo se tak podle vatikánských médií kvůli bolesti kolen, kterou papež v poslední době cítí. Obřadu se ale účastnil a pronesl kázání.
„Mnozí spisovatelé popsali krásu nocí osvětlených hvězdami. Válečné noci místo toho křižují kondenzační stopy smrti,“ uvedl papež. Vyzval věřící, aby i v této válečné době konali „činy míru“, snažili se o usmíření a poskytli pomoc potřebným.
Bohoslužby se zúčastnili i starosta Melitopolu Ivan Fedorov, který strávil několik dní v ruském zajetí, spolu se skupinou ukrajinských zákonodárců. Delegace před tím jednala se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem.
Moskva tvrdí, že na Ukrajině 24. února zahájila „speciální vojenskou operaci“, papež ale tuto terminologii již dříve odmítl, hovoří o válce a již několikrát použil termíny jako neoprávněná agrese a invaze, poznamenala agentura Reuters. Rovněž během své nedávné návštěvy Malty nepřímo kritizoval i ruského prezidenta Vladimira Putina, když hovořil o „potentátovi“, který konflikt podněcuje kvůli svým nacionalistickým zájmům.