Rusko prý brzy schválí vakcínu proti koronaviru. Zrychlený proces vzbuzuje obavy

Vladimir Putin

Rusko bude nejspíše první zemí na světě, která schválí očkovací látku proti koronaviru. Dojde k tomu údajně za méně než dva týdny. Moskva však nezveřejnila žádné bližší informace. Někteří odborníci proto pochybují o bezpečnosti a účinnosti vakcíny proti nemoci COVID-19, o niž projevily zájem už desítky zemí.

Ruští představitelé CNN potvrdili, že se chystají do 10. srpna schválit vakcínu, kterou vytvořil moskevský Gamaleya Institute. Ta bude určena k všeobecnému využití a jako první by ji měli dostat zdravotní pracovníci.

„Je to takový Sputnikův moment,“ řekl šéf ruského státního investičního fondu Kirill Dmitriev, který financuje ruský výzkum vakcín, s odkazem na úspěšné vypuštění první umělé družice do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957. „Američané byli překvapeni, když zaslechli pípání Sputniku. S touto vakcínou je to stejné. Rusko dorazí do cíle jako první,“ dodal.

Rusko však nezveřejnilo žádné vědecké údaje o testování vakcíny. Mnozí kritici proto tvrdí, že snaha země o očkování přichází uprostřed politického tlaku ze strany Kremlu, který chce vykreslit Rusko jako globální vědeckou sílu.

„Třetí testovací fáze se bude konat mezitím, kdy bude vakcína už podávána vysoce rizikovým skupinám, jako je například lékařský personál. Je to samozřejmě riskantní, což vyvolává obavy nejen o účinnosti, ale také o bezpečnosti této vakcíny. Vzhledem k aktuální situaci kolem koronaviru v Rusku, které má čtvrtý nejvyšší počet nakažených na světě, je to ale riziko, které jsou zde úřady, a zjevně i některé další země na celém světě, ochotny podstoupit,“ řekl reportér CNN Matthew Chance.

Testována byla na ruské armádě

Podle ruských vědců se vakcína rychle vyvíjí, protože se jedná o upravenou verzi již vytvořené očkovací látky proti jiným nemocem. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruští vojáci sloužili jako dobrovolníci při pokusech na lidech.

„Naši vědci se nezaměřovali na to, aby byli první, ale na ochranu lidí,“ řekl Dmitriev. Úředníci také tvrdí, že jejich vědecké údaje jsou v současné době sestavovány a budou k dispozici k přezkoumání a zveřejnění na začátku srpna. „Rusko si zajistilo své vedoucí postavení ve vývoji vakcín a svou osvědčenou platformu vakcín Ebola a MERS, aby přineslo první bezpečné a efektivní řešení největšího problému na světě,“ řekl pro CNN již dříve Dmitriev.

Úředníci Ruského fondu přímých investic uvedli, že o získání vakcíny projevilo zájem nejméně 20 zemí, včetně Indie, Brazílie a Saúdské Arábie. CNN nemohla tyto údaje zatím ověřit, ale požádala tyto země o vyjádření.

Ve světě probíhají desítky pokusů

Na celém světě probíhají desítky pokusů s vakcínami. Většina vývojářů však varuje, že před schválením jejich vakcín zbývá ještě mnoho práce. Velké pokusy o očkování ve Spojeném království, Spojených státech a dalších zemích postupují rychle, ale nestanovily lhůty, kdy by měly být jejich produkty schváleny.

Začátkem tohoto měsíce Kreml popřel obvinění mířící na ruské špiony, kteří údajně pronikali do amerických, kanadských a britských výzkumných laboratoří, aby ukradli výrobní postupy vakcíny.

Tagy: