reklama

Rusko prý brzy schválí vakcínu proti koronaviru. Zrychlený proces vzbuzuje obavy

Rusko bude nejspíše první zemí na světě, která schválí očkovací látku proti koronaviru. Dojde k tomu údajně za méně než dva týdny. Moskva však nezveřejnila žádné bližší informace. Někteří odborníci proto pochybují o bezpečnosti a účinnosti vakcíny proti nemoci COVID-19, o niž projevily zájem už desítky zemí.

reklama

Ruští představitelé CNN potvrdili, že se chystají do 10. srpna schválit vakcínu, kterou vytvořil moskevský Gamaleya Institute. Ta bude určena k všeobecnému využití a jako první by ji měli dostat zdravotní pracovníci.

K tématu

„Je to takový Sputnikův moment,“ řekl šéf ruského státního investičního fondu Kirill Dmitriev, který financuje ruský výzkum vakcín, s odkazem na úspěšné vypuštění první umělé družice do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957. „Američané byli překvapeni, když zaslechli pípání Sputniku. S touto vakcínou je to stejné. Rusko dorazí do cíle jako první,“ dodal.

Rusko však nezveřejnilo žádné vědecké údaje o testování vakcíny. Mnozí kritici proto tvrdí, že snaha země o očkování přichází uprostřed politického tlaku ze strany Kremlu, který chce vykreslit Rusko jako globální vědeckou sílu.

„Třetí testovací fáze se bude konat mezitím, kdy bude vakcína už podávána vysoce rizikovým skupinám, jako je například lékařský personál. Je to samozřejmě riskantní, což vyvolává obavy nejen o účinnosti, ale také o bezpečnosti této vakcíny. Vzhledem k aktuální situaci kolem koronaviru v Rusku, které má čtvrtý nejvyšší počet nakažených na světě, je to ale riziko, které jsou zde úřady, a zjevně i některé další země na celém světě, ochotny podstoupit,“ řekl reportér CNN Matthew Chance.

K tématu

Testována byla na ruské armádě

Podle ruských vědců se vakcína rychle vyvíjí, protože se jedná o upravenou verzi již vytvořené očkovací látky proti jiným nemocem. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruští vojáci sloužili jako dobrovolníci při pokusech na lidech.

„Naši vědci se nezaměřovali na to, aby byli první, ale na ochranu lidí,“ řekl Dmitriev. Úředníci také tvrdí, že jejich vědecké údaje jsou v současné době sestavovány a budou k dispozici k přezkoumání a zveřejnění na začátku srpna. „Rusko si zajistilo své vedoucí postavení ve vývoji vakcín a svou osvědčenou platformu vakcín Ebola a MERS, aby přineslo první bezpečné a efektivní řešení největšího problému na světě,“ řekl pro CNN již dříve Dmitriev.

Úředníci Ruského fondu přímých investic uvedli, že o získání vakcíny projevilo zájem nejméně 20 zemí, včetně Indie, Brazílie a Saúdské Arábie. CNN nemohla tyto údaje zatím ověřit, ale požádala tyto země o vyjádření.

Ve světě probíhají desítky pokusů

Na celém světě probíhají desítky pokusů s vakcínami. Většina vývojářů však varuje, že před schválením jejich vakcín zbývá ještě mnoho práce. Velké pokusy o očkování ve Spojeném království, Spojených státech a dalších zemích postupují rychle, ale nestanovily lhůty, kdy by měly být jejich produkty schváleny.

Začátkem tohoto měsíce Kreml popřel obvinění mířící na ruské špiony, kteří údajně pronikali do amerických, kanadských a britských výzkumných laboratoří, aby ukradli výrobní postupy vakcíny.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama