Američané chtějí soudit Rusko za agresi na Ukrajině. Požadují zvláštní tribunál

USA podpořily myšlenku zvláštního tribunálu pro souzení Ruska za agresi. Rusko pokračuje v masivním ostřelování Ukrajiny. Několik útoků sebevražednými drony mířilo i na Kyjev. Válka neskončila, vojáci stále potřebují vaši podporu, připomněl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Ukrajincům mimo frontu.

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl „mezinárodní prvky“. Washington podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva dohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

Ruští okupanti za posledních 24 hodin provedli 34 leteckých útoků, čtyři raketové údery a více než 70 dělostřeleckých útoků ze salvových raketometů, které mířily zejména na ukrajinskou civilní infrastrukturu a na obydlené oblasti. Mezi civilním obyvatelstvem jsou zranění. Vyplývá to z hlášení ukrajinského generálního štábu.

ČTĚTE TAKÉ: Sabotáže a strach na Krymu. Satelitní snímky odhalily strategii zneklidněných Rusů

Ukrajinská protivzdušná obrana odhalila a zničila všechny nepřátelské cíle útočící během noci na hlavní město Kyjev, oznámil šéf vojenské správy metropole Serhij Popko. Nálet se podle Popka obešel bez obětí.

Ukrajinské letectvo později uvedlo, že se během nočního náletu podařilo sestřelit 12 z 13 dronů Šáhed, které přímo útočí na cíl, a také jeden průzkumný ruský dron. Komuniké neupřesnilo, kam dopadl nesestřelený dron.

„Je nesprávné a nespravedlivé, když mají vojáci po návratu z fronty pocit, že pro mnohé v týlu válka už skončila. Pro ty, kteří jsou daleko nejenom od Doněcku nebo Nikopolu a Záporoží, ale i mentálně daleko od zákopů, od každodenní bolesti Ukrajinců,“ vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj civilistům v projevu. „Stejně jako před rokem, i dnes je nemožné být mentálně daleko od války, i když bojové operace probíhají od mnohých daleko,“ apeloval na Ukrajince. Zároveň je vyzval, aby svoji zemi podporovali, jak je to možné.

Tagy:
válka Ukrajina on-line Rusko ruská invaze na Ukrajinu