Rusko už je největším dodavatelem ropy do Číny. Peking nedokáže laciné surovině odolat

Laciná ruská ropa je pro Peking neodolatelným pokušením. Není proto divu, že si Rusko v červenci udrželo pozici největšího dodavatele černého zlata do nejlidnatější země světa. A nechalo za sebou Saúdskou Arábii, která dříve post jedničky zaujímala. Na rusko-čínské spojenectví přitom nejvíce doplácí Brazílie nebo Angola s propadem ropného exportu o desítky procent, uvedla agentura Reuters.

Rusko je největším dodavatelem ropy do Číny už třetí měsíc v řadě. V červenci se objem dodané ruské ropy do Číny meziročně zvýšil o 7,6 procenta na průměrných 1,68 milionu barelů denně. Celkově Rusko Číně v červenci poslalo, ať už ropovody nebo za pomoci tankerů, 7,15 milionu tun černého zlata.

Ruská federace tak zřejmě definitivně na čele top dodavatelů ropy do Číny vystřídala Saúdskou Arábii, jejíž červencový objem exportované ropy do nejlidnatější země světa dosáhl jen asi 6,6 milionu tun (1,54 milionu barelů denně). To představuje meziroční pokles o 1,6 procenta.

Dvacet dolarů sleva

Pokud vezmeme v potaz objemy dodané ropy za celý dosavadní průběh roku, tedy od ledna do července, stále je číslem jedna Saúdská Arábie s necelými 50 miliony tun. Ale už to je meziročně méně o 1,2 procenta. Naopak ruské ropné vývozy do Číny dosáhly za leden až červenec skoro 48,5 milionu tun, meziročně o 4,43 procenta více. Vyplývá to z čínských dat, na která se odvolává agentura Reuters.

„Ruská ropa je u asijských rafinérských společností velmi populární. A ty ceny, to je velká hodnota,“ řekl agentuře Reuters jeden z čínských zdrojů, který si ale přál zůstat v anonymitě. Ruská ropa totiž k čínským zpracovatelům míří se slevou, jež se aktuálně pohybuje kolem 20 dolarů na jednom barelu v porovnání s cenou převládající na světovém trhu. Ropa typu brent se aktuálně obchoduje za 92 až 96 dolarů za barel. Číňané tedy mají srovnatelnou surovinu přibližně za 75 dolarů za barel.

Na pevném zahnízdění ruské ropy v čínských rafinériích ale není bita jen Saúdská Arábie, která zaznamenala jen mírný pokles odbytu svého černého zlata. Daleko více jsou zasaženy země jako Angola nebo Brazílie. Angola Číně v červenci dodala asi 2,1 milionu tun ropy, Brazílie jen něco málo přes jeden milion. V meziročním vyjádření však jde o pokles o 27 (Angola), respektive 58 procent (Brazílie).

Čína hltá i ruské uhlí

Jenže ropa není jediný artikl, pro který Rusko s potěšením nachází odbyt v Číně. Dalším je uhlí. Čína z Ruska v červenci odebrala téměř 7,5 milionu tun, jak opět s odkazem na čínská data tvrdí agentura Reuters. Meziročně jde o 14procentní nárůst a objem ruského uhlí vyvezeného do Číny byl v sedmém letošním měsíci vůbec nejvyšší od roku 2017, kdy se srovnatelná statistika začala sledovat.

Také v případě uhlí je pro Čínu jednoznačným lákadlem cena. Zatímco tunu australského uhlí, které má srovnatelnou kvalitu s ruským, Čína nakupovala za více než 210 dolarů, za ruské platí dolarů jen 150. Tedy o 60 dolarů, respektive o téměř 30 procent, méně.

Přestože export ruských surovin do Číny roste, zdaleka to neznamená, že by se Rusku dařilo zcela kompenzovat klesající odbyt do Evropské unie. V loňském roce sedmadvacítka odebrala v průměru 4,3 milionu tun ruského uhlí měsíčně. Aby tedy Rusko v EU „neudané“ uhlí zcela vyvezlo do Číny, musela by odebírat měsíčně skoro 11 milionů tun. A Rusku nestačí ani objem, který odebere Indie. Tam v květnu a červnu směřoval zatím jen necelý milion tun každý měsíc. Podobně, ba ještě o něco hůře, půjde Ruské federaci kompenzovat unijní embargo na dovoz ropy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.