Rusku dochází munice a obrací se na Severní Koreu. Co může tradiční spojenec Kremlu poslat?

Zdá se, že ruské plány na ovládnutí Ukrajiny se hroutí. Kremlu totiž dochází munice, a tak se obrací na jednoho ze svých dlouholetých spojenců z dob studené války, Severní Koreu. Pchjongjang totiž v minulosti od Sovětského svazu přebíral a kopíroval zbraňové systémy, což by mohla být dnes pro Rusko výhoda. Jenže severokorejské zbraně jsou podle amerických expertů často jen hromadou primitivního šrotu.

Rusko se možná chystá nakoupit „doslova miliony“ dělostřeleckých granátů a raket od starého spojence z dob studené války, Severní Koreje. Takovou zprávu vypustil do světa před několika dny Bílý dům. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ovšem informace amerických představitelů rezolutně odmítl.

Jenže taková úvaha by byla celkem logická, obzvláště při vědomí, jak celá takzvaná „speciální vojenská operace“ ruských vojsk na Ukrajině vázne. Z původní „třídenní akce“ je vleklá válka, která trvá už bezmála sedm měsíců. A vzhledem k tomu, jak Rusko Ukrajinu vytrvale zasypávalo raketami a dělostřeleckými granáty, není divu, že už pomalu nemá kde brát.

Hromada primitivní munice

Co vlastně může Kimův režim vládci Kremlu nabídnout? „Severní Korea má obrovské zásoby ‚hloupých‘ dělostřeleckých granátů a raket z éry Sovětského svazu, často i z 50. let,“ řekl agentuře Reuters Hugh Grifiths, bývalý člen expertního týmu OSN pro monitorování sankcí vůči Severní Koreji.

„Severokorejci se mohou pochlubit skutečně velkým počtem poměrně primitivních dělostřeleckých a raketových systémů, z nichž je část podobného typu i kalibru, jaké dnes využívají Rusové při ostřelování ukrajinských měst a vesnic,“ dodal Grifiths.

„Kimův režim velmi pravděpodobně disponuje raketami Kaťuša ráže 107 milimetrů, raketomety ráže 122 milimetrů nebo dělostřeleckými granáty ráží 155 a 122 milimetrů. Pchjongjang by mohl Rusku poskytnout také munici do kulometů nebo automatických pušek,“ uvedl pro Reuters Bruce Bechtol, profesor na Angelo State University, která analyzuje prodeje zbraní ze Severní Koreje.

Snazší logistika přes společnou hranici

„Vše, co Severní Korea vyrábí, jsou v zásadě kopie starých sovětských zbraní,“ doplnil. Bechtol ale příliš nevěří tomu, že by Rusko nebylo schopno navzdory západním sankcím vyrábět a doplňovat potřebnou munici z vlastních zdrojů. „Pokud by se Rusko skutečně muselo obrátit na Severní Koreu, pravděpodobně ho válka vyčerpala mnohem víc, než si dosud kdokoli dovedl představit,“ řekl dále agentuře Reuters.

Pro Severní Koreu by ale byl takový obchod doslova požehnáním. Kimův režim totiž už dříve dodával zbraně do Sýrie nebo Íránu. „Severní Korea zásobovala Sýrii, Írán i hnutí Hizballáh během syrské občanské války. Znovu a znovu můžeme být svědky zoufalství Severokorejců, kteří se snaží zvýšit své příjmy v cizí měně nebo své zbraně vyměnit za komodity, jež podléhají mezinárodním sankcím,“ připomněl Hugh Griffiths.

Podle něho může být zbraňová transakce s Ruskem mnohem větších rozměrů, než na jaké byla dosud Severní Korea zvyklá. Do karet jí totiž hraje snazší logistika. Pchjongjang by nemusel kontraband přepravovat po moři, nýbrž by využil geografické shody okolností, totiž společné hranice právě s Ruskem, s nímž sousedí na severovýchodě jen pár stovek kilometrů od Vladivostoku. „Severokorejci rozhodně nebudou váhat vyprázdnit své zbraňové sklady pro tak důležitého a neobvyklého klienta,“ uzavřel Grifiths.

Tagy:

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:25

V Německu řeší, jak regulovat vysoké ceny plynu

07:01

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že ruské okupační síly „zcela uzavřely“ okupované části jižní Chersonské oblasti

05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.