CNN hodnotí ukrajinský protiútok
Zdá se, že ruské plány na ovládnutí Ukrajiny se hroutí. Kremlu totiž dochází munice, a tak se obrací na jednoho ze svých dlouholetých spojenců z dob studené války, Severní Koreu. Pchjongjang totiž v minulosti od Sovětského svazu přebíral a kopíroval zbraňové systémy, což by mohla být dnes pro Rusko výhoda. Jenže severokorejské zbraně jsou podle amerických expertů často jen hromadou primitivního šrotu.
Rusko se možná chystá nakoupit „doslova miliony“ dělostřeleckých granátů a raket od starého spojence z dob studené války, Severní Koreje. Takovou zprávu vypustil do světa před několika dny Bílý dům. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ovšem informace amerických představitelů rezolutně odmítl.
Rusové na ústupu zahazují kromě zbraní i kradené pračky. Nechápeme, rýpl si ironicky Kyjev
Ukrajinci na znovudobytých územích často nachází ruské pěchotní zbraně či munici, ale také domácí spotřebiče, které předtím okupanti někde ukradli. Dokazovat to má další snímek zveřejněný ukrajinským ministerstvem obrany. To si při této příležitosti neodpustilo ironickou poznámku směrem k agresorovi.
Jenže taková úvaha by byla celkem logická, obzvláště při vědomí, jak celá takzvaná „speciální vojenská operace“ ruských vojsk na Ukrajině vázne. Z původní „třídenní akce“ je vleklá válka, která trvá už bezmála sedm měsíců. A vzhledem k tomu, jak Rusko Ukrajinu vytrvale zasypávalo raketami a dělostřeleckými granáty, není divu, že už pomalu nemá kde brát.
Hromada primitivní munice
Co vlastně může Kimův režim vládci Kremlu nabídnout? „Severní Korea má obrovské zásoby ‚hloupých‘ dělostřeleckých granátů a raket z éry Sovětského svazu, často i z 50. let,“ řekl agentuře Reuters Hugh Grifiths, bývalý člen expertního týmu OSN pro monitorování sankcí vůči Severní Koreji.
„Severokorejci se mohou pochlubit skutečně velkým počtem poměrně primitivních dělostřeleckých a raketových systémů, z nichž je část podobného typu i kalibru, jaké dnes využívají Rusové při ostřelování ukrajinských měst a vesnic,“ dodal Grifiths.
Totální válka. Zavolejte Putinovi, vás poslechne, naléhal Zelenskyj na Macrona v den invaze
Je to totální válka. Nic takového jako v roce 2014. Takto zněla první slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi během jejich telefonátu 24. února. Právě v tento den v brzkých ranních hodinách Rusové zahájili invazi na Ukrajinu. Zelenskyj v hovoru francouzské hlavě státu popisuje, že jeho síly musí bojovat takřka všude na svém území. Nakonec na něj apeluje, aby společně s dalšími světovými lídry zavolal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Měl totiž za to, že Macrona a spol. ruský vládce poslechne a ofenzivu ukončí.
„Kimův režim velmi pravděpodobně disponuje raketami Kaťuša ráže 107 milimetrů, raketomety ráže 122 milimetrů nebo dělostřeleckými granáty ráží 155 a 122 milimetrů. Pchjongjang by mohl Rusku poskytnout také munici do kulometů nebo automatických pušek,“ uvedl pro Reuters Bruce Bechtol, profesor na Angelo State University, která analyzuje prodeje zbraní ze Severní Koreje.
Snazší logistika přes společnou hranici
„Vše, co Severní Korea vyrábí, jsou v zásadě kopie starých sovětských zbraní,“ doplnil. Bechtol ale příliš nevěří tomu, že by Rusko nebylo schopno navzdory západním sankcím vyrábět a doplňovat potřebnou munici z vlastních zdrojů. „Pokud by se Rusko skutečně muselo obrátit na Severní Koreu, pravděpodobně ho válka vyčerpala mnohem víc, než si dosud kdokoli dovedl představit,“ řekl dále agentuře Reuters.
Pro Severní Koreu by ale byl takový obchod doslova požehnáním. Kimův režim totiž už dříve dodával zbraně do Sýrie nebo Íránu. „Severní Korea zásobovala Sýrii, Írán i hnutí Hizballáh během syrské občanské války. Znovu a znovu můžeme být svědky zoufalství Severokorejců, kteří se snaží zvýšit své příjmy v cizí měně nebo své zbraně vyměnit za komodity, jež podléhají mezinárodním sankcím,“ připomněl Hugh Griffiths.
Podle něho může být zbraňová transakce s Ruskem mnohem větších rozměrů, než na jaké byla dosud Severní Korea zvyklá. Do karet jí totiž hraje snazší logistika. Pchjongjang by nemusel kontraband přepravovat po moři, nýbrž by využil geografické shody okolností, totiž společné hranice právě s Ruskem, s nímž sousedí na severovýchodě jen pár stovek kilometrů od Vladivostoku. „Severokorejci rozhodně nebudou váhat vyprázdnit své zbraňové sklady pro tak důležitého a neobvyklého klienta,“ uzavřel Grifiths.