Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.
„Naše rodina si pro letošní léto vybrala 10denní dovolenou v Tunisku. Po loňské pozitivní zkušenosti z Egypta jsme si pobyt opět pořídili u cestovní kanceláře Fischer. Dovolená probíhala celkem standardně, ale jen do chvíle, než si naše dcera začala stěžovat na bolest v uchu,“ napsala Karolína. Pro pořádek uvádíme, že redakce CNN Prima NEWS totožnost ženy zná, ale respektovala její přání zůstat v anonymitě, a rovněž změnila její křestní jméno.
Hororová dovolená houslisty Šporcla. S rodinou čelil výhrůžkám, trápily je zdravotní potíže
Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.
Karolína se rozhodla kvůli bolavému uchu své dcery zavolat na asistenční službu cestovní pojišťovny, která za rodinou poslala lékaře přímo na hotelový pokoj. Dítě mělo zánět středního ucha, dostalo antibiotika, kapky a pár balíčků léků s paracetamolem. „Hradit jsme nic nemuseli, potud bylo vše v pořádku. Bolest ucha se u dcery ale stupňovala, a tak jsme zvažovali možnost dřívějšího návratu. S antibiotiky stejně nesmíte na slunce, pro dceru tak navíc dovolená prakticky skončila,“ řekla CNN Prima NEWS Karolína.
Nedostupný delegát
A tak na infolince CK Fischer ověřovala možnosti. Bylo jí řečeno, že na druhý den je v letadle stejné společnosti, kterým rodina odcestovala do Tuniska, dost volných míst. Karolína tedy chtěla letenky hned rezervovat. „Na to mi ale paní na infolince řekla, že to musím řešit s delegátem. Ten do našeho hotelu chodil každý den odpoledne, měli jsme na něho i telefonní kontakt. Jenže se mu nedalo dovolat, po vytočení čísla se vždy jen ukázalo, že hovor selhal,“ dodala Karolína.
Další cestovní kancelář v úpadku. Na dovolenou vozila Čechy i Slováky
Cestovní kancelář (CK) Sunflower Tours ohlásila ukončení činnosti, chystá návrh na insolvenci. Vyzvala zákazníky, kteří mají koupený zájezd s odletem v nejbližších dnech, aby necestovali na letiště, protože nebudou odbaveni. Uvedla to na svém webu. V zahraničí má podle Slavia pojišťovny, u které je pojištěna pro případ úpadku, 90 klientů. Od ledna zaniklo osm CK, činnost jich přerušilo 37.
Volala proto znovu na infolinku, kde jí operátorka jen zopakovala, že letenky musí řešit s delegátem a že musí za každou z nich zaplatit plnou cenu. To by pro rodinu znamenalo dalších nejméně 30 tisíc korun navíc. „Rozhodli jsme se proto s manželem, že domů poletím jen já s dcerou a on se zbytkem dětí zůstane do konce pobytu v Tunisku. To byl ale jen začátek všech problémů. Když na hotel dorazil delegát, řekl nám, že peníze musíme složit v hotovosti. Pochopitelně jsme s sebou tolik neměli, ihned jsem volala zase na infolinku CK Fischer, aby mi poslali číslo účtu, kam mohu peníze poukázat. Dostalo se mi ale stejné odpovědi, že to mám řešit s delegátem,“ pokrčila rameny Karolína.
Zaplaťte na dřevo
Delegát podle ní údajně volal Fischeru, aby získal číslo účtu, kam by bylo možné peníze poukázat. „Říkala jsem mu, že mohu zadat okamžitou platbu, takže to Fischer uvidí na účtu během pár minut. Jenže neúspěšně, museli jsme jít vybrat peníze do bankomatu v dinárech. Nejbližší byl v hotelu vzdáleném asi kilometr, sumu jsme vybrali a přinesli delegátovi. Ofotil si naše pasy a chtěl po nás napsat a podepsat prohlášení, že po CK Fischer nebudeme požadovat kompenzaci za dřívější návrat z dovolené. V nouzi napíšete a podepíšete cokoli. Bohužel i znova zaplatíte letenky, protože chcete domů za každou cenu. Navíc jsem byla přesvědčena, že nám je pojišťovna proplatí, přestože dodnes nechápu, proč jsme museli hradit plnou cenu letenek u stejné společnosti, se kterou bychom se vraceli ve standardním termínu,“ řekla Karolína.
Jenže z pohledu CK Fischer jiný postup nebyl možný. „Pro zpáteční let bylo bohužel potřeba koupit nové letenky, protože se jednalo o spoj, ve kterém jsme neměli rezervovaná místa v rámci našeho vlastního kontingentu. Z toho důvodu nebylo možné sehnat letenky pouze za nějaký manipulační poplatek,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.
Hodiny čekání, špína v hotelu a arogance. Vysněná dovolená Jany se proměnila v noční můru
Dovolená za trest. Právě tak popisuje paní Jana ze Slovenska svou zkušenost, která začala ve 4 hodiny ráno na letišti v Egyptě. Po příletu totiž zjistila, že hotel, kde měla rezervovaný pokoj, pro ni místo nakonec nemá. Situaci začala hned řešit s cestovní kanceláří Fischer. Přístup společnosti ji však šokoval. S případem se svěřila webu Topky.sk. Kancelář se však hájí a tvrdí, že situaci začala řešit ihned.
Redakce také zjišťovala, proč nebylo možné uhradit letenky okamžitým převodem na účet. Podle sdělení Jana Bezděka musí mít cestovní kancelář jistotu, že peníze skutečně dorazily. „To si dělá legraci, ne? Pokud zpochybňuje okamžité platby, nebo dokonce elektronické potvrzení banky o tom, že peníze byly z účtu skutečně odeslány, pak zpochybňuje celý systém internetového bankovnictví,“ ohradila se paní Karolína.
Kolovrátek na infolince
Zdravotní problémy rodiny paní Karolíny ale přibývaly. Ještě ten večer, kdy zařídila dřívější odlet pro sebe a dceru, si na bolesti ucha začal stěžovat také její syn, u manžela se objevilo podezření na laryngitidu. „Manžel prochodil téměř celou noc, stěžoval si, že mu otekl krk a jakmile si lehnul, špatně se mu dýchalo. Proto jsme se rozhodli, že hned ráno zkontaktujeme delegáta a požádáme o letenky pro zbytek rodiny. Ano, i za cenu, že je budeme muset také koupit, zkrátka jsme chtěli odcestovat co nejdříve,“ uvedla Karolína.
Jenže problémy s dovoláním se delegátovi se opakovaly. Karolína proto znovu volala na infolinku CK Fischer a znovu cestovní kancelář žádala o rezervaci letenek a zaslání čísla účtu, kam může peníze za dodatečné letenky poukázat. „Bylo to jako mluvení do dubu. Operátorka jen dokola opakovala, že máme věc řešit s delegátem. Bylo jí úplně jedno, že letadlo odlétá už za šest hodin a za necelé tři hodiny odjíždí autobus od našeho hotelu na letiště,“ dodala klientka.
Špína, trčící dráty, v bazénu polystyren. Čeští turisté zuří kvůli výměně hotelu
Z pětihvězdičkového hotelu na staveniště. Tak hodnotí změnu ubytování čeští cestující, kteří v pondělí odletěli do Řecka. O změně se navíc dozvěděli až po příletu do destinace.
Nakonec se jí podařilo dovolat delegátce, která měla na starosti jiný hotel. „Ta jediná nám opravdu pomohla, přestože pro nás nemohla udělat víc, než nás poslat do již zmíněného hotelu, kde se nacházel ,náš‘ delegát. Manžel za ním vyrazil s pasy a platební kartou, aby opět z bankomatu vybral odpovídající sumu pro nákup letenek. Opět musel napsat a podepsat prohlášení, že nebude chtít kompenzaci za zkrácení pobytu, a ani tentokrát jsme však neobdrželi potvrzení, že jsme peníze zaplatili, natož potvrzení, že letenky skutečně máme rezervované,“ řekla dále Karolína.
Zaplatili více, než jim cestovka přiznala
Právě fakt, že netrvala na vystavení potvrzení o zaplacení letenek, se zpětně ukázal jako chyba. „Po návratu domů jsme samozřejmě potřebovali doklad o zaplacení letenek, abychom se mohli alespoň pokusit uplatňovat jejich proplacení u pojišťovny. Jenže od CK Fischer jsme požadovaný doklad dlouho nemohli získat. Začalo se to hýbat až poté, co jsem vám poslala svůj příběh a vy jste se CK Fischer dotazovali na jejich stanovisko k celé záležitosti. Do té doby jsme jen den co den neúspěšně volali na infolinku, kde jsme slyšeli dokola totéž: Věc se řeší,“ postěžovala si redakci CNN Prima NEWS Karolína.
Krátce poté jí prý do mailu přistálo potvrzení o zaplacení 180 eur za každou letenku. „My jsme ale platili 190 eur, respektive ekvivalent této částky v dinárech. Fischer nám ale sdělil, že jim delegát řekl, že jsme zaplatili jen 180 eur. Při šesti letenkách, které jsme pořídili, nám tedy bylo zapřeno 60 eur,“ vysvětlila Karolína.
Čech zaplatil zájezd přes cestovní agenturu, hotel ho odmítl ubytovat. Pomoct si musel sám
Je nám líto, ale v našem hotelu vás neubytujeme. Takovou větu po příjezdu na dovolenou dál slýchají někteří klienti českých cestovních agentur. Turisté si tak často musí na dovolených hledat ubytování sami. Jak je vůbec možné, že k podobným incidentům dochází? Reportérka CNN Prima NEWS popsala problém na příkladu českého cestovatele, který zmíněnému problému čelil na dovolené v Turecku.
Naštěstí má prý schovanou SMS konverzaci s delegátem, kde jí informuje o ceně 190 eur za jednu letenku. „To jsem Fischeru sdělila. Odpověděli mi, že to znovu prověří a dají mi vědět. Po měsíci jsem je urgovala, zda to stále prověřují, načež mi přišla odpověď, v níž mi dali zapravdu,“ kvitovala částečný úspěch Karolína. A jako odškodnění jí CK Fischer zaslal poukaz na slevu ve výši tři tisíce korun na nákup příští dovolené. „Vy byste po takové zkušenosti s touhle cestovkou ještě někam někdy jeli?“ položila řečnickou otázku.
Bitva s pojišťovnou
Nespokojená klientka je rozhodnutá obrátit se také na Českou obchodní inspekci, protože vedle trablů kolem návratu z dovolené jí vadily i jiné věci. „CK Fischer v nabídce hotelového rezortu uvedl, že jeho součástí je akvapark. Pro mě je taková informace stěžejní, protože na dovolenou vyrážíme s dětmi. Jenže se ukázalo, že akvapark součástí rezortu nebyl. Sice nás tam pustili zadarmo, ale na zařízení se nevztahoval režim all inclusive, který jsme si zaplatili,“ řekla Karolína.
Podle ní nebylo možné si s sebou do areálu akvaparku vzít ani vodu. „Při vstupu nám šacovali batoh a vodu jsme museli nechat tam a při odchodu si ji zase vyzvednout. Mají to prostě zařízené tak, abyste si jakékoli občerstvení museli koupit,“ řekla Karolína s tím, že ani služby hotelu nebyly bez problémů. „Doprošovat se výměny ručníků nebo doplňování toaletního papíru? Děkuji, to jsme mohli vyrazit do některého z českých kempů,“ uzavřela Karolína, kterou nyní čeká bitva s pojišťovnou. Ani zde si ale velké naděje nedělá, přestože má od lékařů dobrozdání, že dřívější návrat byl správné rozhodnutí, které pravděpodobně předešlo hospitalizaci v místě dovolené, což by pojišťovnu nejspíše vyšlo mnohem dráže.