Tykač: Vypnout ruský plyn? Proti nepokojům by byl listopad 1989 jen drobným představením

360° (510)

Co všechno by znamenalo okamžité odpojení Evropské unie od ruského plynu? Tím se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zabýval miliardář a investor s dlouhodobými zkušenostmi v sektoru energetiky Pavel Tykač. Podle kontroverzního byznysmena by konec ruského plynu mohl v Česku vyvolat i občanské nepokoje. Tykač nabídl v posledních dnech české vládě nákup levnější elektřiny, kterou vyrábí jeho elektrárna.

V posledních týdnech se ve veřejném prostoru často spekuluje o tom, zda Kreml zastaví dodávky zemního plynu do Evropské unie. Nebo to bude EU, která se odstřihne jako první. Česká republika je na ruském plynu, který do země proudí z Německa, závislá téměř ze 100 procent.

„Je nereálné teď skončit s ruským plynem. Není to o snižování pokojových teplot o pár stupňů. Důsledek by byl pro Česko strašný. Zastavil by se náš průmysl. Zhroutila by se ekonomika a možná by přišly politické nepokoje, proti nimž by byl listopad 1989 jen drobným představením,“ varoval Tykač ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeden z nejbohatších Čechů upozorňuje, že by s koncem ruského plynu výrazně klesala životní úroveň.

Podnikatel evropským politikům přímo nevyčítá, že za poslední dekády rozvíjeli energetickou spolupráci s Ruskem. Za fatální chybu však považuje fakt, že se z Ruska stal naprosto dominantní dodavatel. „Ať existuje klidně Nord Stream 3, 4 a 5. Důležité ale je nebýt závislý na jednom dodavateli. Pak by Rus byl jedním ze soutěžitelů, ale ne jediný dominantní dodavatel. Jelikož žádnou alternativu teď nemáme, stali jsme se závislými,“ vysvětlil svůj názor Tykač.

Rusko suroviny spolehlivě dodávalo

Představitelé EU Rusy podle Tykače v posledních letech podcenili. „Za normální situace je ruský plyn jasně nejlevnější, měli jsme za sebou desítky let, kdy Rusko poměrně spolehlivě dodávalo suroviny. Politici si tak nedokázali odůvodnit miliardové investice do bezpečnosti,“ poznamenal byznysmen, jehož majetek se odhaduje na 37 miliard korun.

Na energetické problémy v souvislosti s ruskou invazí reaguje i Ukrajina. Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU ve středu ráno přeruší tranzit ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Firma to oznámila na svých internetových stránkách. Krok zdůvodnila právě aktivitami ruských okupačních sil.

Pavel Tykač má kontroverzní podnikatelskou minulost. Zbohatl například skupováním akcií při třetí vlně kuponové privatizace. Vydělal také investováním do akcií ČEZ. V 90. letech po něm ale zůstaly zkrachovalé banky, později půjčoval peníze politickým stranám. Na přelomu milénia policie Tykače prošetřovala kvůli výhodnému nákupu státních dluhů. Později ovládl nástupnickou společnost Mostecké uhelné a tlačil na prolomení těžebních limitů dolu ČSA, což by znamenalo zánik města Horní Jiřetín.

Znám je ale také pro svou filantropickou a charitativní činnost. Darem 1,2 milionu liber zajistili výuku češtiny na univerzitě v Oxfordu na další léta. Společně s manželkou stojí také za organizací Women for Women pomáhající samoživitelkám.

Tagy: