Šándor a Soukup hodnotí situaci na Ukrajině
Bezpečnostní analytik Andor Šándor pochybuje, jestli by samotní obyvatelé Ruska byli nakloněni případné válce na Ukrajině. Ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že je velký rozdíl mezi uznáním separatistických území a případným zabíjením bratrů, za které Rusové Ukrajince mají. Komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup se obává ambicí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Bezpečnostní analytik Andor Šándor si nemyslí, že ruské kroky jsou aktuálně hrozbou pro celou Ukrajinu. „Rusko si uvědomuje, že válka by byla krutá. Nejdříve by musela zlomit armádu a následně morální odpor ukrajinského obyvatelstva. Stálo by je to velké peníze a Rusko nemá po covidu ekonomiku v nejlepším stavu,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Putin v pondělním přibližně hodinovém projevu řekl, že Ukrajina je dávným ruským územím. Odůvodňoval tím uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny – Doněcké a Luhanské. Do oblastí navíc vstoupili vojáci v rámci údajné „mírové mise“. Zejména Západ se ale obává eskalace konfliktu a případné války.
„Jedna věc je uznání separatistických republik. Ale něco jiného je, když vám zabíjejí bratry, syny nebo otce a vozí je domů v rakvích. Nejsem si jist, že by v Rusku byla podpora pro boj s někým, koho považují za své bratry,“ dodal Šándor s tím, že stále věří v diplomatické řešení místo ozbrojeného konfliktu.
Soukup: U Putina mě zarazila míra emocionality
Putin ve svém projevu mimo jiné obvinil Ukrajinu, že na území ovládaném donbaskými separatisty provádí genocidu a chce zde rozpoutat bleskovou válku. Za případnou válku proto podle něj ponese odpovědnost právě Kyjev. Dále uvedl, že Ukrajina byla vytvořena bývalým šéfem Sovětského svazu Vladimirem Iljičem Leninem a jde tak o umělý útvar.
„Zarazila mě míra emocionality, kdy Putin říkal, že Ukrajinu vymyslel Lenin a čeho se dočkal. Že prý Ukrajinci shodili všechny Leninovy sochy a nazvali to dekomunizací. Pak řekl, že jestli Ukrajinci chtějí, ukáže jim, co je to dekomunizace. Tohle mu nikdo nenapsal. Řekl jsem si, kam tento člověk může dojít. Ale asi to ani nechci zjistit,“ komentoval Soukup.
O současném stavu ruské společnosti mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS také politolog Jiří Just. „Prokremelská média jsou nadšená. Splnil se dávný osmiletý sen obyvatel vzbouřených republik, které jsou možná na cestě k připojení k Ruské federaci. Liberálnější nebo objektivnější média jsou zdrženlivá a vypočítávají i minusy, jakými jsou hrozby sankcí nebo možná eskalace konfliktu,“ popsal aktuální atmosféru.
EU chystá tvrdé sankce, USA už zakročily
Dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, které Putin se separatistickými regiony podepsal v pondělí, schválila v úterý ruská Státní duma. Otázkou zůstává, zda Rusko považuje za „republiky“ celé území Doněcké a Luhanské oblasti, nebo jen ty oblasti, které jsou pod kontrolou úřadů těchto samozvaných subjektů. Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko uvedl, že uznání bude „v mezích, v nichž vedení LPR a DLR vykonává svou moc a jurisdikci“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce předtím oznámil, že od ministerstva zahraničí obdržel žádost, aby zvážil přerušení diplomatických vztahů mezi Ukrajinou a Ruskou federací. Potvrdil, že ji vezme v potaz. Zelenskyj zároveň ale prohlásil, že nevěří, že vypukne plnohodnotná válka. Pokud by se tak ale stalo, hlava státu by vyhlásila stanné právo.
Postup Ruska už odsoudila většina západních zemí včetně České republiky. Tvrdé sankce už uvalily Spojené státy americké a o podobném postupu jednají v úterý také velvyslanci zemí Evropské unie. Německo pak oznámilo, že udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 prozatím není možné.