Do konce roku 2025 má v Saúdské Arábii vzniknout supermoderní město Neom. Urbanistická oblast má být rájem pro technologické start-upy, bohaté investory a turisty. V cestě megalomanské vizi ovšem stojí 20 tisíc domorodců, kteří žijí na místě budoucí metropole. Jeden z nich proti stavbě Neomu na sociálních sítích hlasitě protestoval, vládní bezpečnostní složky ho kvůli tomu v polovině dubna zastřelily.
Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán představil veřejnosti v roce 2017 plány na stavbu pokrokové urbanistické oblasti Neom. Podle nich má vzniknout metropole s rozlohou 26 500 kilometrů čtverečních (53krát větší než Praha), která bude plná nejmodernějších technologií.
Město má vyrůst na západě Saúdské Arábie u Rudého moře, podle odhadů vyjde na 500 miliard dolarů (přibližně 12 bilionů korun). Neom je součástí saúdskoarabského vládního programu Vize 2030, což je série projektů, pomocí nichž se chce země zbavit závislosti na ropném sektoru a vytvořit nová pracovní místa.
Umělé mraky i měsíc
Neom má být výkladní skříní nejmodernějších technologií, ve městě se má v budoucnu pohybovat více robotů než lidí. Dopravu zajistí taxislužba prostřednictvím dronů, kriminalitu mají pomoci potlačit kamery s rozpoznáváním obličejů. Mezi jinými atrakcemi bude v komplexu údajně k vidění zábavní park s robotickými dinosaury.
A home for dreamers and doers #DiscoverNEOM pic.twitter.com/8eNkEApsox
— NEOM (@NEOM) December 4, 2019
Město Neom bude podle všeho enklávou uvnitř Saúdské Arábie s vlastními pravidly, školstvím a dokonce i počasím. Podle portálu Business Insider bude mít Neom revoluční edukační systém, kde budou vědomosti předávat holografické projekce učitelů. V noci se má nad městem rozsvítit umělý měsíc, déšť na přání zajistí umělé mraky.
„Neom přiláká největší mozky a talenty z celého světa, aby mohly pracovat za nejlepší platy v nejlepším městě,“ řekl korunní princ bin Salmán podle listu The Wall Street Journal. V Neomu má být místo pro zhruba milion lidí.
Dvacet tisíc lidí musí pryč
Ačkoli byla výstavba Neomu oznámena před třemi roky, zatím se zhmotnil jen zlomek saúdskoarabských vizí. V poušti vzniklo mezinárodní letiště a poblíž nově pojmenované zátoky Neom se staví první rezidenční oblast. Průběh prací ale brzdí fakt, že na místě, kde chtějí Saúdové metropoli vybudovat, žije zhruba dvacet tisíc domorodců z kmene Huwaitatů. Ty hodlá tamní vláda za úplatu vystěhovat.
Trump: Rusko a Saúdská Arábie brzy složí ropné zbraně
Americký prezident Donald Trump pozval do Bílého domu zástupce těžařských firem, aby s nimi projednal možnosti, jak ropnému sektoru pomoci. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že rusko-saúdská ropná cenová válka brzy skončí dohodou.
Obyvatelé oblasti se proti vládním plánům postavili a vyšli do ulic protestovat. Demonstrace se konají podle webu Foreign Policy poslední tři měsíce. Do čela „odboje“ se postavil muž jménem Abdul Rahim al-Huwaiti, který se snažil se saúdskou vládou marně vyjednat lepší podmínky a nakonec ho zabily policejní jednotky.
Mučedník Neomu
Rahim se stal hlasem utlačovaných domorodců a jeho kritika vlády se dostala až za hranice království. „Vytlačují lidi z domovů, místní s tím vůbec nesouhlasí. Způsob, jakým se stát vypořádává s podobnými problémy, by se dal popsat jako terorismus… státní terorismus,“ řekl muž podle webu Middle East Monitor. „Lidé jsou proti a žádná kompenzace to nezmění, ani když jim zaplatíte miliony,“ dodal.
Rahimovy myšlenky se rychle rozšířily až do vládních kuloárů. A Saúdové začali jednat. „Nedivil bych se, kdyby přišli do mého domu a zabili mě, jako to teď dělají v Egyptě. Hodí zbraně do vašeho domu a nazvou vás teroristy… tohle je můj dům a já ho budu bránit,“ napsal muž na sociální sítě.
Roboti v ulicích i nad hlavou. Jak umělá inteligence přispívá k boji s pandemií?
Kvůli koronaviru se ocitly v karanténě miliony lidí po celém světě. Na mnoha místech tak práci těch, kteří se běžně pohybovali v terénu, musely převzít moderní technologie. Umělá inteligence pronikla do zdravotnictví, pomáhá trasovat nakažené nebo asistuje restauratérům.
O několik dní později se Rahimovy obavy naplnily – saúdskoarabské bezpečností složky ho 15. dubna zastřelily. Podle oficiální vládní zprávy začal Rahim střílet jako první a policejní jednotky byly nuceny střelbu opětovat.
Dostaneme tě i v Londýně
Příslušníci kmene Huwaitatů se postarali o to, aby Rahimův odkaz neupadl v zapomnění. Na sociálních sítích dostal zemřelý přízvisko „mučedník Neomu“.
Saúdskoarabská žena jménem Alya Abutayah Alhwaitiová, bojovnice za lidská práva žijící v Londýně, zveřejnila fotografie z pohřbu a celý Rahimův příběh se díky ní dostal do světových médií.
Netrvalo dlouho a také Alya se stala nepohodlnou. Podle BBC ženě zřejmě během dubna někdo po telefonu vyhrožoval vraždou. „Potká tě stejný osud jako Džamála Chášukdžího (novinář, kterého zavraždily a rozčtvrtily saúdskoarabské tajné služby, pozn. autora). Můžeme tě dostat i v Londýně. Myslíš si, že jsi tam v bezpečí, ale nejsi,“ vyhrožoval jí údajně anonym.