Prezident republiky Miloš Zeman bude jedním z klíčových hráčů v povolební šachové partii. Přestože nejvíce hlasů získala koalice Spolu, Zeman dal už dříve několikrát najevo, že vyjednáváním o vládě pověří lídra nejsilnější strany nebo hnutí. A vládu s důvěrou tak Česko nemusí mít ještě řadu měsíců. Jak reálná je možnost, že by se poslanci koalic Spolu a PirSTAN rozhodli, že zbaví Miloše Zemana prezidentských pravomocí?
„Chceme jít standardní politickou cestou a věříme, že se nám podaří s panem prezidentem jednat,“ řekl CNN Prima NEWS lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V podobném duchu se pro CNN Prima NEWS vyjádřil také šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský: „Zatím o tom takhle nepřemýšlíme, chceme se nejdřív s prezidentem setkat.“
Staronový poslanec TOP 09 Michal Kučera ale naznačil, že varianta „poradit si“ se Zemanem jinou cestou, existuje. „My samozřejmě chceme s panem prezidentem Zemanem nejprve jednat a uvidíme. Pokud nebude konat v souladu s Ústavou a nabydeme dojmu, že není schopen svůj úřad vykonávat, pravděpodobně budeme muset podniknout kroky i jiného typu,“ řekl Kučera CNN Prima NEWS.
Prezidentem bez pravomocí
Co „kroky jiného typu“ myslel? Ústava České republiky totiž myslí i na variantu, kdy prezident republiky skutečně není schopen svůj úřad vykonávat. V takovém případě by se dalo postupovat podle článku 66, který dává poslancům a senátorům možnost zbavit prezidenta pravomocí.
Způsob, jakým by to šlo provést, vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy ústavní expert Jan Kysela. „Je namístě článek 66 Ústavy, který mluví o závažných důvodech, kdy nelze vykonávat prezidentský úřad. Neznáme diagnózu, ale vidíme, že prezidentova způsobilost vykonávat úřad slábne a upadá,“ řekl.
Jan Kysela naznačil, že by stačilo, aby totéž viděli poslanci a senátoři, kteří by navrhli, aby byla přijata usnesení, v jejichž důsledku by Miloš Zeman zůstal prezidentem, ale výkon funkce by byl pozastaven a přešel na náhradníky. „Nad tím visí otazníky, zda tu máte Poslaneckou sněmovnu ochotnou a způsobilou rozhodnout,“ vysvětlil ještě před volbami.
Stačí prostá většina
Právě jejich výsledek způsobil, že takových otazníků existuje výrazně méně. Stačí totiž, aby se na převzetí prezidentských pravomocí shodla prostá většina přítomných poslanců a prostá většina přítomných senátorů. A v obou komorách českého Parlamentu bude mít dosavadní sněmovní opozice většinu. Její politici se navíc už v minulosti proti výkonu prezidentské funkce Milošem Zemanem vymezovali.
Důležité je ale zmínit, že hlava státu není Parlamentu v takovém případě vydána na milost a nemilost. Pokud by totiž byl Miloš Zeman přesvědčen, že je dokonale způsobilý svou funkci vykonávat, může se obrátit na Ústavní soud. „Ten by vedl řízení o usnesení Sněmovny a Senátu a zjišťoval by, nakolik existují nebo neexistují závažné důvody bránící prezidentovi ve výkonu funkce,“ řekl Kysela webu Seznam Zprávy.