Šedivý: Finsko a Švédsko v NATO? Putinova zásadní prohra, Rusko je ale bude provokovat

Ambice Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO) jsou přesným opakem toho, čeho chtěl dosáhnout ruský prezident Vladimir Putin. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Podle něj ale Rusové budou určitě provokovat a můžou proti severským zemím rozjet hybridní válku, případně je „trestat“ v oblasti energetiky.

Putin chtěl válkou na Ukrajině zastrašit okolní státy a západní svět. Podle Šedivého ale nastal přesný opak. Důkazem je podle něj nejen masivní podpora pro Ukrajinu, ale také snaha Švédska a Finska vstoupit do NATO. „V tomto případě je to zásadní prohra a bude ho to hodně bolet,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS Šedivý ke konání ruského prezidenta.

Rusko ovšem podle Šedivého bude reagovat. „Rusko bude provokovat, bude neustále deklarovat svoje schopnosti,“ řekl generál ve výslužbě. Připomněl například cvičení ruských vojáků z roku 2013, kdy jednotky Ruské federace simulovaly noční útok na Stockholm, hlavní město Švédska, a přilehlé oblasti.

Tento názor sdílí i další host CNN Prima NEWS, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Podle něj může napětí mezi Ruskem a severskými státy, případně NATO, eskalovat. „Na druhou stranu bych řekl, že pokud se podíváme v tom čistě vojenském smyslu slova, tak Rusko si netroufne zaútočit na Finsko nebo Švédsko právě s ohledem na to, že řada západních států již poskytla garance, že kdyby k takovému úderu došlo, tak bude vůči Rusku zasahovat,“ popsal Havlíček.

Kromě toho Šedivý očekává, že Rusko severské státy zkusí „vytrestat“. „Byly zmíněny hybridní hrozby, součástí toho jsou kybernetické útoky a útoky na kritickou infrastrukturu. Myslím, že tohle musí Finsko a Švédsko očekávat ve větší míře než do současné doby,“ řekl Šedivý.

A Havlíček dodal, že Rusko může Finsko se Švédskem za jejich snahu o vstup do NATO „trestat“ například v oblasti energetiky. „Může docházet k výpadkům ropy a plynu do Finska a Švédska.“

Havlíček: Nevybavenost Ukrajinci kompenzovali svou bojovností

Oba experti se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli na tom, že posílání masivních zásilek zbraní pro Ukrajinu je jednoznačně správným směrem, kterým se západní mocnosti vydávají. „Je to takové množství, které vyrovnává nepoměr v počtu zbraní, které mají Rusové a Ukrajinci,“ uvedl Šedivý. Ten doplnil, že postup ruských vojsk na Ukrajině se výrazně zpomalil.

Havlíček připomněl, že Ukrajinci zprvu nerovnoměrnost vybavení či počtů jednotek s Ruskem kompenzovali vysokou morálkou a bojovností.

Putin podle Šedivého zároveň nepočítal s tím, že se západní mocnosti tak silně sjednotí za Ukrajinou a vystoupí jednotně proti Rusku. „Samozřejmě, že musel předpokládat, že mezinárodní společenství bude protestovat. Ale že bude ten postup tak razantní a jednotný, s tím určitě nepočítal,“ řekl ve vysílání generál ve výslužbě.

Tagy:
válka Vladimir Putin Švédsko invaze NATO Finsko Ukrajina energetika Rusko Jiří Šedivý hybridní válka asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček ruská invaze na Ukrajinu Generální štáb Armády České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.