
Legendární český kulturista láme rekordy i v důchodu. Co ho udržuje v kondici?
Konflikt na Ukrajině v současnosti zuří převážně na východě a jihu země. S několikatýdenním odstupem je ale nyní možné říci, že to celé mohlo skončit docela jinak. V těchto dnech mohla ruská vojska klidně ovládat Kyjev a klepat na bránu slovenských hranic. Všechno to změnila jediná bitva v první den invaze – boj o letiště Hostomel.
Alternativní historici dodnes rádi probírají, jak by dopadla druhá světová válka, kdyby Čechoslováci v roce 1938 nesložili zbraně a nepodstoupili svůj armádní arzenál nacistům. Stejně tak se budou historici bezpochyby ohlížet za letošní nocí z 23. na 24. února, kdy se rozhodovalo o směru války na Ukrajině.
Ruský plán byl jasný – podniknout bleskurychlou invazi na Ukrajinu, obsadit Kyjev, svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského a tím způsobit kapitulaci celé země. Jenže moskevský sen se naštěstí pro zbytek Evropy rozplynul už během prvních hodin.
Místem, kde se dost možná rozhodlo o dalším pokračování celé války, se stalo vojenské letiště Hostomel (někdy též letiště Antonov) ležící severozápadně od Kyjeva. Právě toto místo chtěli Rusové využít jako operační středisko pro následný bleskový vpád do Kyjeva. K ranveji proto v prvních hodinách invaze Moskva vyslala sestavu až tří desítek vrtulníků plných parašutistů, respektované složky ruské armády.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinci ale zjevně včas pochopili úmysl okupantů a vyřadili přistávací dráhu z provozu. O letiště tak vypukla tvrdá bitva. „Pro Rusy se to celé pokazilo už první den, kdy helikoptéry zaútočily na letiště Hostomel na předměstí Kyjeva, ale setkaly se s výrazným odporem. Protože armáda selhala v rychlém zabrání letiště, nemohla vmžiku vypravit výsadkové síly potřebné k invazi do hlavního města,“ popsal list The New York Times.
Právě díky včasné reakci Ukrajinců neměli Rusové v daný moment dostatek vojáků k obsazení Kyjeva. Přesto nepřítel v průběhu dalších hodin vypravil do hlavního města jednotky, které si měly „dojít“ pro Zelenského. Americký list ale upozornil, že boj o tak velké město, jakým je Kyjev, je nesmírně obtížný, krvavý a časově náročný.
I v Kyjevě se Rusové setkali s obřím odporem. Málokdo si totiž dokáže představit, jak je Kyjev velký. Rozlohou je rozměrnější než americké velkoměsto New York. A takový Mariupol, který Rusové dobývají už tři měsíce, je pětkrát menší než ukrajinská metropole.
A tak i když byli Rusové v prvních hodinách války nejblíže dobytí Kyjeva, nakonec se jim to nepodařilo. Ukrajinci Rusy vyhnali na předměstí, čímž skončila první, překvapivá fáze války. V průběhu dalších dní armádě Moskvy došlo, že Kyjev je prozatím nad její síly, a proto se ruská vojska přesunula na východ a jih země.
Samotná bitva o letiště Hostomel pak trvala tři dny a nakonec ho Rusové skutečně dobyli, přičemž zničili i slavné letadlo Mrija (Antonov An-225). Pro Kreml už ale bylo pozdě. 2. dubna, tedy zhruba po měsíci, pak lokaci osvobodila ukrajinská armáda.
Hostomel se tak stal místem, kde se bez přehánění rozhodlo o osudu Evropy. Kdyby Rusové letiště včas zabrali a skutečně se jim podařilo rychle obsadit klíčové posty Kyjeva, válka by se vyvíjela docela jinak. Sentiment by byl na straně Kremlu a směrem ke Slovensku by se valila statisícová armáda. A kdo ví, jak by to bylo dál.
„Kdyby se jim tehdy podařilo přistát s naloženými letadly v Hostomelu, měli bychom plnohodnotnou ruskou brigádu jen 10 kilometrů od Kyjeva. A to by byl obrovský problém. Invaze by se vyvíjela docela jinak,“ vzpomínal pro CBS News jeden z ukrajinských vojáků, který během osudného útoku sám střílel z ručních zbraní na ruské vrtulníky.
Že byl Kyjev pro Rusy hlavním cílem, ví i starosta města Vitalij Kličko. „Není pochyb o tom, že srdce naší země, naše hlavní město, bylo a stále je hlavní prioritou. Hlavní město Ukrajiny je stále cílem Ruska. Měli v plánu obsadit hlavní město Ukrajiny během dvou nebo tří dnů. Naši vojáci ale letadla Rusů zničili,“ prohlásil Kličko pro CNN.
Ukrajinský soud v pondělí odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty, informovaly tiskové agentury. Soud v Kyjevě byl prvním procesem za válečné zločiny od začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci února. Obhájce uvedl, že se jeho klient proti rozsudku odvolá.
Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.
Sledujeme on-line
Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.
Jsou to tři týdny, co tragicky zemřel tříletý Ondrášek. Neštěstí se stalo na závodech náklaďáků v Černuci na Kladensku. Chlapečka tam srazil rozjetý závodník. Známí se teď snaží podpořit zdrcenou rodinu, a tak založili sbírku. Oba rodiče totiž nyní nedokážou pracovat a musí se ještě starat o malou dceru.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Pás od Vysočiny po Jeseníky v úterý zasáhnou silné bouřky, které večer přejdou v intenzivní déšť. Napršet při tom může kolem 40, lokálně až 60 milimetrů srážek. V druhé polovině noci na středu budou srážky slábnout, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Strážník městské policie Artur Tereščenko vezl před časem pomoc svým ukrajinským kolegům. Teď zase společně s plzeňskými strážníky daroval krev.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.