Nepokoje ve Švédsku
Hořící autobus i auta, desítky zraněných. Švédsko zaskočila nevídaná brutalita pouličních protestů. Ty začaly o Velikonocích jako reakce na několik mítinků dánské krajně pravicové strany Tvrdý směr. Uskupení, které má svou odnož i ve Švédsku, chce zakázat islám a ohlásila pálení koránu.
Výtržnosti spojené s brutálním násilím v několika švédských městech mají na svědomí na 40 zraněných lidí, většinou policistů. Na začátku událostí stál krajně pravicový dánský politik Rasmus Paludan, šéf strany Tvrdý směr, která usiluje o zákaz islámu a má svoji odnož i ve Švédsku.
Lidé demonstrovali v okupovaném městě na Ukrajině. Ruští vojáci je násilím rozehnali
Ruští vojáci násilím rozehnali demonstraci místních obyvatel v okupovaném ukrajinském městě Enerhodar, ve kterém se nachází Záporožská jaderná elektrárna. S odvoláním na místní úřady o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Několik lidí podle ní Rusové zadrželi.
Právě tam zorganizoval o Velikonocích několik mítinků, kde chtěl pálit korán. To už dělal v únoru v Göteborgu. „Ve Švédsku lidé smí vyjadřovat své názory, ať už jsou dobrého, či špatného vkusu. Je to součástí naší demokracie,“ uvedla Magdalena Anderssonová, švédská premiérka. Na Paludanovy akce o Velikonocích ale přišla jen hrstka lidí.
Zato odpůrci krajní pravice uspořádali mnohem početnější demonstrace, které přerostly v násilí. „Skutečným cílem násilných jedinců nebyli aktivisté proti islámu, ale bezpečnostní složky,“ sdělil šéf švédské policie Anders Thornberg.
Švédsko kritizovala řada muslimských zemí za to, že umožnilo mítinky s ohlášeným pálením koránu. V Íránu se demonstrovalo před švédským velvyslanectvím.
Ve Švédsku zuří nepokoje. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ve Švédsku zuří nepokoje. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ve Švédsku zuří nepokoje. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ve Švédsku zuří nepokoje. Zdroj: CNN Prima NEWS
„To, co se stalo ve Švédsku, bylo extrémně nechutné. Íránská islámská republika odsoudila tento akt neúcty vůči koránu,“ zdůraznil mluvčí iránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzade. Podobně se vyjádřily také Irák, Saúdská Arábie nebo Turecko.