Je mi vedro, může za to vláda. Důchodkyně dohnala kuriózní proces až k Evropskému soudu

Evropský soud pro lidská práva začíná projednávat kuriózní žalobu švýcarské seniorky Marie-Eve Volkoffové. Žena si stěžuje na svou vládu kvůli údajně nedostatečnému boji s globálním oteplováním, které prý 85letou důchodkyni nutí v létě vysedávat doma.

Dlouhých šest let se táhne unikátní soudní proces, který se teď dostal až na stůl Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Unijní soudci rozhodnou o případu švýcarské důchodkyně, která kritizuje vlastní vládu za nedostatečné nasazení v boji s klimatickou změnou.

Volkoffová má pocit, že švýcarská vláda může za to, že seniorka musí v létě sedět doma u televize v ženevském bytě, protože je venku příliš horko. Vedro komplikuje ženin zdravotní stav. Volkoffová se domnívá, že musí doslova přežívat v „klimatickém lockdownu“. Informovala o tom agentura Reuters.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Padlou Credit Suisse zachrání obří bankovní obchod. Rivala koupí švýcarská jednička UBS

Seniorka proto před lety podala na vládu stížnost a přidaly se k ní další dva tisíce žen prostřednictvím organizace KlimaSeniorinnen (Důchodkyně za ochranu klimatu). Jejímu případu navíc vyslovila podporu organizace Greenpeace.

Podle KlimaSeniorinnen nepodniká Švýcarsko dostatečné kroky k tomu, aby splnilo závazky vyplývající z klimatické Pařížské dohody.

„Tohle je poprvé v historii, kdy soud rozhodne o tom, jestli je ochrana klimatu lidským právem,“ prohlásila jedna z členek KlimaSeniorinnen. Informoval o tom web Euronews.

Švýcarské soudy stížnost už dvakrát smetly ze stolu. Tamní vláda nerozporuje, že by mohlo mít vedro vliv na zdravotní stav lidí, argumentuje ale tím, že jsou vysoké teploty v létě běžné.

Případ proto nyní dostal na starost Evropský soud pro lidská práva. Měl by o něm rozhodnout ve zrychleném řízení do jednoho roku.

Precedent pro celou EU?

Celá kauza se těší velkému mediálnímu zájmu. Procesu se zúčastní kromě švýcarské vlády také vlády Rumunska, Lotyšska, Rakouska, Slovenska, Norska, Itálie, Portugalska a Irska. Dublin se kupříkladu domnívá, že státy by si měly o své klimatické politice rozhodovat samy, uvádí Euronews.

Takový myšlenkový pochod ale může zvrátit Evropský soud. Pokud se totiž rozhodne ve prospěch seniorů, může vzniknout precedent pro další podobné případy.

„Vzhledem k tomu, že podobných případů přibývá, může být rozhodnutí o tom, že ochrana klimatu je otázkou lidských práv, historickým momentem,“ uzavřely Euronews.

Tagy: