Na posledních zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu došlo k přelomové události. Sportovci Jižní a Severní Koreje pochodovali při zahájení jako jeden tým. Stejná situace se na nadcházejícím sportovním svátku v čínském Pekingu určitě opakovat nebude. Severokorejci totiž loni zrušili účast na akci pod pěti kruhy v Tokiu, za což od Mezinárodního olympijského výboru dostali trest. Na svou neúčast mají poměrně kuriózní pohled.
Na jaře loňského roku se pár měsíců před začátkem letních olympijských her v Tokiu KLDR rozhodla odříct svoji účast. Údajně kvůli tomu, aby ochránila zdraví svých sportovců za bouřící pandemie.
Tento krok Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nepřešel jen tak a rozhodl se Severní Koreu suspendovat do konce roku 2022. To v praxi znamenalo, že olympionici ze severní části Korejského poloostrova nebudou moct startovat na zimních hrách v Pekingu, které začínají za necelý měsíc. A tím pádem národní výbor také přišel o značné finanční příspěvky od MOV.
Mezinárodní olympijský výbor suspendací KLDR pouze zohlednil olympijskou chartu, konkrétně její pravidlo 27.3. To říká, že má každý národní olympijský výbor povinnost zúčastnit se her vysláním svých sportovců.
Zimní olympiáda 2022
Korea má však trochu alternativní optiku a říká, že za její neúčastí v Pekingu nestojí pouze pandemie, respektive trest od MOV, ale také „nepřátelské síly“. Severní Korea zaslala na různá místa Číny včetně organizačního výboru her dopis, ve kterém vyjádřila podporu olympiádě i přes svoji neúčast. Podle totalitního státu se úspěch sportovního svátku snaží narušit určité země v čele s USA. Spojené státy americké spolu s Velkou Británií, Austrálií a Kanadou vyhlásily diplomatický bojkot her kvůli znepokojivé lidskoprávní situaci v Číně.
„USA a jejich vazalské síly stále otevřeněji postupují proti Číně, jejich cílem je zabránit úspěšnému zahájení olympijských her,“ vzkázal Pchjongjang. Severní Korea označila bojkoty vyjmenovaných zemí za „urážku ducha mezinárodní olympijské charty a za pokus mezinárodně poškodit obraz Číny“. To, že sama loni nerespektovala chartu, neuvedla.
Představitelé Jižní Koreje doufali, že olympiáda v Pekingu bude místem, kde by se mohli setkat delegáti obou Korejí. A tím pádem prodiskutovali i záležitosti mimo sport a přispěli ke zlepšení vztahů. Na hrách v roce 2018 v Pchjončchangu došlo k otupění napětí mezi oběma státy – dvě výpravy totiž startovaly pod jednou vlajkou a společně se zúčastnily zahájení i ukončení olympiády.