Washingtonská nezisková organizace zpozorovala pohyb podezřelého množství lodí mezi Čínou a Severní Koreou.
Severní Korea pravděpodobně vydělává miliony dolarů vývozem písku, tvrdí Lucas Kuo a Lauren Sung z Centra pro pokročilá bezpečnostní studia ve Wasingtonu (C4ADS). Analytici podezřívali Severní Koreu z obcházení sankcí OSN od loňského května poté, co zpozorovali více než sto lodí ve Žlutém moři. Obrovské dodávky písku nejspíš míří do Číny.
„Je to jeden z nejzajímavějších případů obcházení sankcí uvalených na Severní Koreu,“ řekl CNN Lucas Kuo. „Stále jsme zaskočení,“ dodal. Analytici z neziskové organizace C4ADS rok sledovali pohyb poblíž severokorejského pobřežního města Hedžu. Na podezřelé množství lodí se zaměřili, neboť Pchjongjang byl už dříve obviněn, že vyváží v obrovském množství uhlí a další hodnotné suroviny. Zboží, které Severokorejci vyvážejí navzdory sankcím, si předávají z lodě na lodě, aby mohli lhát o jeho původu.
Kim Čong-unův režim závislý na zahraničních valutách může předávkami z lodě na loď vydělávat až desítky milionů dolarů podle toho, s čím zrovna obchoduje. Operace jsou většinou diskrétní a figuruje v nich obvykle jen několik lodí, tentokrát jich ale Sung a Kuo pozorovali desítky.
KLDR přerušuje kontakt s Jižní Koreou. Důvodem je kritika Kim Čong-una
Pchjongjang oznámil, že dnes přeruší všechny mezikorejské komunikační linky. Časem chce údajně s jižním sousedem přerušit veškerý kontakt.
V tomto případě se však nejednalo o vývoz zbraní, drog, padělaných bankovek ani ohrožených druhů zvířat. v celkem 279 lodích Pchongjang vyvážel písek. Podle sankcí OSN schválených v prosinci roku 2017 má totiž Severní Korea zakázáno obchodovat se zeminou a kamenem. Nákup severokorejského písku je tak porušením mezinárodního práva. Podle zprávy výzkumného týmu OSN však Severní Korea v loňském roce vydělala alespoň 22 milionů dolarů právě obchodem s pískem.
Podle Alastaira Morgana, který koordinuje panel OSN monitorující sankce vůči Severní Koreji, přitom zpráva vznikla nezávisle na analýzách C4ADS.
Severní Korea obchoduje s pískem již desetiletí
Kuo a Sung z C4ADS pozorovali lodě v okolí přístavu Hedžu několik týdnů, než si všimli, že mají vždy čínskou vlajku nebo jméno. Z toho výzkumníci usoudili, že se možná nejedná o přesuny z lodě na loď. Plavidla totiž v takovém případě bývají registrovaná v malých zemích, u nichž se taková činnost spíše přehlíží.
Pořídili proto satelitní snímky, na nichž bylo evidentní množství písku v okolí bagrů a jeřábů. Usoudili, že v severokorejských vodách se masivně těží písek. Sung se proto pustil do výzkumu historie těžby a prodeje písku v nejuzavřenější zemi světa. „Nalezli jsme spoustu dokumentů z 90. let, které ukázaly, že se nejedná o nic nového. Severní Korea vždy vydělávala exportem písku do okolních zemí.“
Písek je po vodě nejžádanější přírodní zdroj
Písek je v současnosti ceněnou komoditou, neboť je zásadní ingrediencí betonu, skla a také procesorů počítačů. Globalizovaná společnost spotřebuje okolo 50 miliard tun písku ročně. Spotřeba je větší než u jakéhokoliv jiného přírodního zdroje kromě vody. Množství písku není omezené a jeho kompletní vytěžení může mít rozsáhlé dopady na životní prostředí.
Severní Korea varovala před západní kulturou, vůdce přitom ujíždí na německém popu
Deník severokorejské Strany práce varoval občany, aby se chránili před vlivem západní kultury, která je „neviditelnou zbraní imperialistů“. Ke „kulturní dekadenci“ vlivem zahraničních filmů a hudby jsou náchylní zejména mladí Severokorejci, upozornil list. Vůdce země si přitom libuje v počítačových hrách, německé hudbě a miluje Američana Dennise Rodmana.
Pouštní písek je přitom příliš jemný na to, aby se používal ke stavbě. Nejlepší vlastnosti má písek říční, ale lze použít i ten z mořského dna, který těží Severokorejci. Musí se však před použitím omýt a projít odsolováním.
V první dekádě tisíciletí byla významným kupcem severokorejského písku Jižní Korea. V roce 2008 nakoupila od svého severního souseda tuto surovinu v hodnotě 73 milionů dolarů. Krátce potom však Jižní Korea písek od Severní Koreje nakupovat přestala.
Čína spotřebuje více písku než zbytek světa dohromady
Větší odbyt má však písek, který Pchjongjang prodává, v sousední Číně. Čína je největším světovým spotřebitelem písku vůbec. Po roce 2010 začala enormní výstavbu betonových budov, mezi lety 2011–2013 spotřebovala větší objem písku než Spojené státy za celé uplynulé století. Spotřeba v nejlidnatější zemi světa se sice zpomalila, stále však spotřebuje více písku než zbytek světa dohromady.
Když nesmíme prodávat do Číny, dejte nám dotace, žádají výrobci mikročipů Trumpa
Restrikce, které administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila před více než rokem na obchodování amerických výrobců čipů s čínskou společností Huawei, mají nečekaný dopad. Asociace polovodičového průmyslu nyní žádá po federální vládě 37 miliard dolarů na udržení své konkurenceschopnosti.
Co přesně se stalo s tunami písku dovezenými do různých čínských přístavů, není jasné. Pašování písku a nelegální obchod s ním je v Číně velkým problémem. Současný ministr pro veřejnou bezpečnost spustil začátkem loňského roku kampaň, která si klade za cíl zastavit nelegální obchod s pískem v okolí řeky Jan-c'-ťiang. V říjnu se čínské vládě podařilo zabavit 251 milionů dolarů, bezmála tři miliony kubických metrů písku a 305 plavidel určených k těžbě písku, uvedla tamější státní média.
Čína popřela jakékoliv porušování mezinárodního práva vykupováním severokorejského písku. „Země vždy důsledně dodržovala své mezinárodní závazky a usnesení OSN,“ řeklo na dotaz CNN čínské ministerstvo zahraničních věcí. Respektování sankcí proti Severní Koreji je v každém případě záležitostí té které země. OSN nemá žádné donucovací prostředky, kterými by jej mohla vymáhat.