Zlomil si obě nohy a měsíce byl na vozíku. Hrůzu ze závodění ale nemám, ujišťuje Podmol

Nejlepší český freestyle motokrosař Libor Podmol utrpěl před třemi lety vážné zranění. Během mistrovství světa v Mnichově si ve finálové jízdě přivodil komplikovanou zlomeninu obou nohou.

„Člověk nepomýšlí na to, že by se mohl zranit. Když už se něco přihodí, je přirozenou reakcí se z toho co nejdříve vylízat a dostat se zpátky do sedla a závodu,“ svěřil se moderátorce Radce Červinkové 38letý Podmol. „Vždycky to byla ručka, nožka. Až ty obě nohy v roce 2019 to byl hodně vážný úraz, který mě doteď štve. Pořád to cítím a asi už do konce života budu,“ přiznal sportovec.

Pád v Mnichově jej postihl v posledním dvojnásobně bodovaném skoku, kdy chtěl předvést náročný bodyvarialový trik California Roll. Chyboval však při nájezdu na rampu. „Bylo tam více chybiček, které se nasčítaly a nakonec to dopadlo takhle. Byl jsem unavený a nedával si trošičku pozor. Na závod jsem si z nějakého důvodu vzal také motorku s větším výkonem. Nakonec jsem si nevšiml, že staviči dráhy nám posunuli tobogán asi o dva metry,“ upřesnil Podmol.

„Dával jsem si pozor, abych do triku nevletěl příliš rychle. Plyn jsem ale zkrotil na poslední chvíli až moc. Neměl jsem potřebnou rychlost, motorka se ve vzduchu překlápěla a já musel v půlce triku rychle pryč. Bohužel jsem z několikametrové výšky dopadl na nohy a pak hned na záda,“ popsal přesnou příčinu pádu nejlepší český freestyle motokrosař.

Byla to těžká zkouška

Když dopadl na zem, tušil, že se vážně zranil. „Docela to bolelo a spíš jsem cítil, že to tam plave. Doteď mám v nohách asi 39 šroubů. Měl jsem tam mladšího bratra, který mi sundaval po nehodě boty. Byl to docela zážitek,“ doplnil sportovec. „Cokoliv jsem si předtím udělal, vždycky uběhly dva tři měsíce a člověk jel dál. Tady jsem rok neseděl na motorce a tři měsíce jezdil na vozíku. Byla to těžká zkouška,“ pokračoval.

Ačkoliv se při nehodě vážně zranil, strach ze závodění prý rozhodně nemá. „Nedělal bych sport, který dělám, kdybych měl hrůzu ze zranění nebo bolesti. Samozřejmě mě bolí všechno a nerad se raním, ale freestyle motocross a rallye jsou prostě sporty, při kterých když člověk udělá chybu, tak to tvrdě slízne,“ uzavřel.

Podmol se narodil v Ostravě a lásku k motorkám zdědil po svém otci. Závodit ve freestyle motokrosu začal v 18 letech a osm let nato získal svůj první titul mistra světa. Na svém kontě má nespočet prvenství a vítězství.

Celý rozhovor sledujte v úvodu článku nebo jako podcast:

Tagy: