Sídlo herečky Zity Kabátové je na prodej. Navštěvoval ho i Vlasta Burian či Adina Mandlová

Zesnulá herečka Zita Kabátová prožila ve vile v Dobříni nejkrásnější chvíle svého života. Honosná stavba, kterou prvorepubliková filmová hvězda zdědila po svém otci, je nyní na prodej. Realitní makléř Michal Martinek pro redakci Prima Ženy popsal, v čem je tato nemovitost jedinečná.

Zájemci o prohlídku už při vstupu do vily narazí na honosné schodiště a terasu. Následuje prostorná centrální hala, kolem které se rozvíjí celý dům. V přízemí kdysi býval hudební koutek, pracovna majitele, jídelna, společenská místnost a zimní zahrada, píše se v inzerátu Sreality. „Po dřevěném schodišti je možné vystoupat do prvního patra, kde bývala velká ložnice, pokoj Zity Kabátové a pokoj pro hosty. Ve zvýšeném suterénu bydlel správce s rodinou,“ popsal redakci Prima Žen realitní makléř Michal Martinek.

Ten, kdo bude chtít tento funkcionální skvost zakoupit, si bude muset podle Martinka sáhnout hluboko do kapsy. Dům o užitné ploše 474 metrů čtverečních a pozemku o rozloze 6 315 metrů čtverečních lze totiž pořídit za 18,9 milionu korun.

Historie této stavby se začala psát v roce 1925, kdy pražský architekt a otec hvězdy československého filmu Zity Kabátové, Beno Kabát, zakoupil na okraji severočeské obce Dobříň nedaleko Roudnice nad Labem pozemek pro stavbu letního sídla své rodiny. Právě v těchto měsících pak vila ožívala nejvíce.

„Jednalo se o letní sídlo rodiny. Rodina zde trávila veškerý čas od května do října,“ řekl v rozhovoru pro Prima Ženy realitní makléř Martinek, který prodej zařizuje. Za Kabátovou sem v létě podle něj jezdily i známé osobnosti. Mezi zajímavé návštěvy patřil například Vlasta Burian nebo Adina Mandlová.

Herečka Zita Kabátová nemovitost zdědila v roce 1943. O tři roky později, kdy se stal předsedou vlády Klement Gottwald, na doporučení přátel vilu prodala místním manželům Zalabákovým. Noví majitelé pak o nemovitost přišli počátkem 60. let, kdy se stala majetkem státu. „Zita o vile v Dobříni nikdy nechtěla moc mluvit. Byla to citlivá věc,“ prozradila deníku Aha! spisovatelka Marie Formáčková.

V roce 1961 dům i se zahradou přešel do vlastnictví státu a ten ho předal do správy Místnímu národnímu výboru Dobříň, který budovu využíval jako úřad, knihovnu, nouzový bytový fond či mateřskou školku. Po roce 1989 herečka odmítla zdevastovaný dům odkoupit zpět, a tak v 90. letech vilu koupila soukromá firma, která dům citlivě zrekonstruovala a zahradu upravila. Nyní je vila na prodej.

Zita Kabátová byla hvězdou filmů 30. a 40. let minulého století, před kamerou se však objevovala i v tomto století. Herečka, která byla známá svým elánem, laskavým úsměvem a pozitivním přístupem k životu, zemřela v květnu 2012 ve věku 99 let.

Tagy: