Situace ve skladech státní hmotné rezervy je od března dramaticky odlišná, uvedl Švagr
Poslední počty nakažených naznačují, že na následující měsíce budou lidé potřebovat miliony ochranných pomůcek, a to především lékaři a další pracovníci v první linii. Zatímco na začátku března Česko pandemie zaskočila a lidé museli šít roušky, na druhou vlnu je podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra připravené. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
„Situace je výrazně lepší než byla v březnu. To jsme měli ve státních hmotných rezervách položky po třech tisících a jinde prakticky nebyly. Neměli je privátní lékaři, nemocnice, průmyslové firmy a nebyly tady ani výrobní kapacity. Od té doby se situace dramaticky změnila,“ popsal Pavel Švagr.
Nemocnice mají mít zásoby na dva měsíce a většina z nich je podle Švagra má. „Privátní lékaři jsou připraveni včetně zdravotních pomůcek. I průmyslové firmy, které jsme zásobovali během nouzového stavu, měly povinnost a také si pořizovaly svoje zásoby,“ dodal Švagr.
Nově jsou i výrobní kapacity
Zároveň upozornil na další podstatnou změnu. „Na začátku březnové situace v Česku nebyly prakticky žádné výrobní kapacity. V současné době existuje mimo ochranných rukavic, které se v Česku nevyrábí, v každé oblasti minimálně jedna firma. A jsou tady i firmy nové,“ zdůraznil. „Například když jsme teď soutěžili o roušky, v nabídkových řízeních jsme dostali čtyři dílčí části roušek a celkem 58 nabídek. A vyhrála firma, která vznikla na jaře letošního roku,“ uvedl Švagr.
Z jedenácti soutěží, které vypsali, je jeden dodavatel z Velké Británie. Zbylých deset jsou podle něj firmy se sídlem v České republice. I to je podle Švagra pozitivní faktor.
Sklady státní hmotné rezervy se podle něj plní soutěžemi, které jsou již uzavřené. „Vedle toho máme převodem z ministerstev a ze skladu v Opočínku současný stav 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů, 230 tisíc respirátorů FFP2, 540 tisíc ochranných brýlí, 270 tisíc ochranných štítů a další,“ vyjmenoval s tím, že to jsou stavy, které v březnu vůbec nebyly. Dodal, že i české domácnosti se naučily šít roušky. „Čili situace je diametrálně odlišná.“
Stát se může cokoliv
Podle Švagra jsou vypsány soutěže, během kterých uzavřeli řadu dalších kupních smluv. „Další materiály nám budou dodávány během září a října. A vedle toho je vypsaná soutěž na dynamický nákupní systém, tam bude další prostor pro firmy a předpoklad dalších dodávek. A další jednací řízení bez uveřejnění na ochranné pomůcky budeme připravovat,“ ujistil Švagr.
Nakupování ochranných pomůcek podle něj začíná dostávat systém. Upozornil, že to, co nakupují do státních hmotných rezerv, je poslední nouzová zásoba. „Vláda rozhoduje, komu bude určená,“ podotkl předseda Správy státních hmotných rezerv.
Rizika, že nebudou všechny smlouvy naplněny, podle Švagra existují. „Vypsali jsme soutěž na respirátory FFP3 na 1,1 milionu. Ve středu jsme podepisovali smlouvu s vítězným uchazečem, ale ne na celou dodávku, jen na 400 tisíc. Dodavatel řekl, že nám není schopen z kapacitních důvodů více dodat,“ popsal Švagr s tím, že budou soutěž opakovat. Pravděpodobnost, že by tento případ nastal, je podle něj malá. „Ale může se stát cokoliv,“ dodal.