reklama

Na druhou vlnu jsme připraveni. Ochranných pomůcek je v rezervách dost, tvrdí Švagr

Poslední počty nakažených naznačují, že na následující měsíce budou lidé potřebovat miliony ochranných pomůcek, a to především lékaři a další pracovníci v první linii. Zatímco na začátku března Česko pandemie zaskočila a lidé museli šít roušky, na druhou vlnu je podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra připravené. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

„Situace je výrazně lepší než byla v březnu. To jsme měli ve státních hmotných rezervách položky po třech tisících a jinde prakticky nebyly. Neměli je privátní lékaři, nemocnice, průmyslové firmy a nebyly tady ani výrobní kapacity. Od té doby se situace dramaticky změnila,“ popsal Pavel Švagr.

Nemocnice mají mít zásoby na dva měsíce a většina z nich je podle Švagra má. „Privátní lékaři jsou připraveni včetně zdravotních pomůcek. I průmyslové firmy, které jsme zásobovali během nouzového stavu, měly povinnost a také si pořizovaly svoje zásoby,“ dodal Švagr.

Nově jsou i výrobní kapacity

Zároveň upozornil na další podstatnou změnu. „Na začátku březnové situace v Česku nebyly prakticky žádné výrobní kapacity. V současné době existuje mimo ochranných rukavic, které se v Česku nevyrábí, v každé oblasti minimálně jedna firma. A jsou tady i firmy nové,“ zdůraznil. „Například když jsme teď soutěžili o roušky, v nabídkových řízeních jsme dostali čtyři dílčí části roušek a celkem 58 nabídek. A vyhrála firma, která vznikla na jaře letošního roku,“ uvedl Švagr.

Z jedenácti soutěží, které vypsali, je jeden dodavatel z Velké Británie. Zbylých deset jsou podle něj firmy se sídlem v České republice. I to je podle Švagra pozitivní faktor.

Sklady státní hmotné rezervy se podle něj plní soutěžemi, které jsou již uzavřené. „Vedle toho máme převodem z ministerstev a ze skladu v Opočínku současný stav 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů, 230 tisíc respirátorů FFP2, 540 tisíc ochranných brýlí, 270 tisíc ochranných štítů a další,“ vyjmenoval s tím, že to jsou stavy, které v březnu vůbec nebyly. Dodal, že i české domácnosti se naučily šít roušky. „Čili situace je diametrálně odlišná.“

Stát se může cokoliv

Podle Švagra jsou vypsány soutěže, během kterých uzavřeli řadu dalších kupních smluv. „Další materiály nám budou dodávány během září a října. A vedle toho je vypsaná soutěž na dynamický nákupní systém, tam bude další prostor pro firmy a předpoklad dalších dodávek. A další jednací řízení bez uveřejnění na ochranné pomůcky budeme připravovat,“ ujistil Švagr.

Nakupování ochranných pomůcek podle něj začíná dostávat systém. Upozornil, že to, co nakupují do státních hmotných rezerv, je poslední nouzová zásoba. „Vláda rozhoduje, komu bude určená,“ podotkl předseda Správy státních hmotných rezerv.

Rizika, že nebudou všechny smlouvy naplněny, podle Švagra existují. „Vypsali jsme soutěž na respirátory FFP3 na 1,1 milionu. Ve středu jsme podepisovali smlouvu s vítězným uchazečem, ale ne na celou dodávku, jen na 400 tisíc. Dodavatel řekl, že nám není schopen z kapacitních důvodů více dodat,“ popsal Švagr s tím, že budou soutěž opakovat. Pravděpodobnost, že by tento případ nastal, je podle něj malá. „Ale může se stát cokoliv,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama