Bývají ošklivé na pohled, často i dost páchnou. Ale především jsou velmi často hrozbou pro životní prostředí. Volně pohozené odpadky. Ty v přírodě zůstávají a rozkládají se různě dlouhou dobu. Některé jsou pryč za dva týdny, jiné přežijí i tisíce generací. Přečtěte si, co se jak dlouho rozkládá.
Velkou roli při rozkládání hrají samozřejmě kromě materiálu, z něhož je předmět vyroben, také okolní podmínky. Jestli jsou odpadky zahrabané v zemi nebo jestli na ně prší či praží slunce. Máloco se ale dokáže rozložit za pár dní a nezanechat po sobě žádnou stopu. Odpadky tak mohou být nebezpečné pro rostliny, zvířata i člověka.
Co komu odpadne od pusy
- Ovoce
Možná má někdo pocit, že pokud po sobě nechá v přírodě zbytky od svačiny, nic tak hrozného se neděje. Tím spíš pokud jsou to zbytky ovoce, řekne si možná. Jenže nemůžete být dál od pravdy. Když odhodíte jablko nebo hrušku, pokud se do nich nepustí zvěř, zmizí zhruba za dva týdny. Když si ale dáte banán a zapomenete vzít slupku s sebou, trvá to o dost déle – rozloží se až po pěti měsících. A pozor, takový pomeranč, především jeho slupka, potřebuje k úplnému rozložení celý rok.
- Nedopalky od cigaret
Špačka neboli vajgl jsme viděli na zemi ležet všichni. Ale možná jste netušili, že jeho rozložení trvá patnáct let.
- Žvýkačka
Další strašák, kterého potkáváme na každém kroku. Podle webu Samosebou.cz se žvýkací guma rozkládá až 50 let.
- Kartónový obal od mléka nebo kefíru
Říkáte si možná, že pro jednou si vyberete něco zdravého? Záleží na tom, jak se to vezme. Kartony vyrobené pouze z papíru mizí sedm let. Ty s hliníkovou fólií uvnitř vás ale pravděpodobně přežijí. Rozloží se asi po sto letech.
- Plastové kelímky
Jejich používání už se naštěstí blíží ke svému konci. Vzhledem k nařízení o používání jednorázového nádobí už by se měly využívat jen poslední zásoby. Hlavním důvodem bylo, že jeho spotřeba je enormní a vydrží přitom skoro tolik, co člověk – asi 70 let.
Další šance po vyhození: Plasty, sklo i papír, kde končí odpad po vytřídění?
O recyklaci toho slýcháme hodně. Že třídění má smysl, který odpad do jakého kontejneru patří a také že bychom ho před vyhozením měli omýt a sešlápnout, abychom minimalizovali jeho velikost. A nejednoho hloubavého třídiče určitě napadlo, co se se vším tím vytříděným materiálem děje dál? Snad každý z nás navíc nejednou slyšel pochybovačné řeči o tom, jak je třídění zbytečné, protože všechno stejně skončí na jednom místě. Jak to skutečně je, se dozvíte v následujících řádcích. Lidé, čtěte, má to smysl.
Co z koho spadne
- Ponožky
A teď ruku na srdce, kdo z nás při stanování nějakou neztratil? A když už nemám tu jednu, k čemu je mi druhá, že? Taková vlněná ponožka v přírodě dokáže „strašit“ až jeden a půl roku.
- Jednorázové pleny
Miminka, těm se odpustí všechno. Rodiče by ale měli na sbírání plen, pokud přebalují své ratolesti v přírodě, dohlížet víc než důsledně. Jinak totiž přežijí samotné dítě, jejich dítě, vnoučata a dost možná i pravnoučata. Z přírody zmizí za dvěstěpadesát let.
- Kožené boty a pásky
Tahle ztráta obvykle zamrzí sama o sobě. Ale když vám řekneme, že doplňky z kůže patří do kontejnerů na textil, protože se rozkládají 40 až 50 let, bude vás trápit ještě víc.
- Roušky a jiné ochranné pomůcky
Byly vyrobeny, aby nás chránily. Když je ale špatně zlikvidujeme, dost nám uškodí. Web Komunální ekologie uvádí, že trvá desítky až stovky let, než zcela zmizí. Ať už jde o roušky nebo jednorázové rukavice. „U plastů je problematika o to složitější, že při svém rozkladu, nebo spíše rozpadu, uvolňují mikroplasty. Ty dále kontaminují půdu, vodu a ovzduší. Vrací se nám tedy zpátky cestou, kde bychom je pravděpodobně ani nečekali.“
Další, kteří upadají v zapomnění
- Igelitové tašky a sáčky
Tom Hanks si ve filmu Trosečník vyrobil společníka z volejbalového míče. Kamaráda na celý život byste si ale s trochou nadsázky mohli udělat i z igelitky. Vydrží až pětadvacet let. Stejně tak sáček. Pokud vám ale uplavou, mohou se z nich pro mnohé živočichy stát smrtící pasti.
- Plechovky
Ne, určitě nemohou posloužit žádnému z menších živočichů při hledání přístřeší. Kdyby to tak bylo, rostly by na stromech. A pokud se rozhodnete pro založení časové schránky, ujistěte se, že ji zase najdete. Vydrží až 50 let.
Odsouzeni k věčnosti
- Sklo
Sklo je držák číslo jedna. Jeho rozložení trvá tisíce let.
- Polystyren
Drobné měkké skřípavé kuličky spojené ve větší či menší celek si budou dělat společnost věky věků. Podle webu Umíme poradit vydrží desítky tisíc let. Jestli ne víc.
- Struny ze sekaček
Další z odsouzenců na věčnost. Kdyby měli k dispozici sekačky na trávu už v době narození Ježíše Krista, nacházeli bychom struny z nich dodnes. Pravděpodobně bez kazu. Zřejmě i proto přišli výrobci s variantou bio strun. Jejich doba rozkladu ale taky není na lusknutí prstu, trvá to deset let.
Tři základní odpadová přikázání
Dvě hlavní hesla, která pomohou výrazně ulevit životnímu prostředí. Třídění a recyklace. Díky třídění a následné recyklaci není třeba vyrábět nové a nové materiály, které se následně hromadí na skládkách a zabírají a především ničí životní prostředí. Třetím pravidlem by měla být střídmost. Skutečně přemýšlíte, jak alespoň jednou za čas při provozu domácnosti omezit nejrůznější obaly? Až si příště v supermarketu budete kupovat rohlíky, vezměte si s sebou vlastní tašku, případně i s obyčejnou igelitkou zacházejte tak, aby sloužila co nejdéle. A zkuste ekologické znovu použitelné pytlíky. Mimochodem v současnosti existuje řada bezobalových obchodů, kde si můžete koupit jídlo i drogerii do vlastních nádob. Pro začátek stačí málo, jen si vybrat.