Rodiče nechtějí testovat děti (zdroj: CNN Prima NEWS)
Plán vlády, aby se žáci vrátili zpět do lavic, ztroskotal. A to nejen kvůli zhoršující se současné situaci. Brzdou je i nejasná strategie testování, která představovala jednu z podmínek návratu dětí do škol. Právě s testováním navíc řada rodičů nesouhlasí.
Vrátit děti do lavic mělo umožnit plošné testování. Vyzkoušet se mělo nejprve na studentech závěrečných ročníků středních škol, pak zbytku středoškoláků praktické výuky a deváťácích. „Pokud chtějí rodiče dostat děti do škol, bylo by to za cenu testování. Většina rodičů s testováním souhlasí, zbytek se zatím nerozhodl,“ konstatuje předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
„Jsem absolutně proti testování malých dětí. Je to zvěrstvo, které chce na nás ušít stát,“ říká jeden z rodičů. „Vím, jak se rodiče stavěli k rouškám, a to byla za mě neinvazivní metoda. Takže si umím představit, že se najde někdo, komu se antigenní testy nebudou líbit,“ myslí si ředitelka základní a mateřské školy Barbora Novotná.
Rodiče, kteří testování odmítají, se podle šéfa Asociace ředitelů základních škol dělí na dvě skupiny. První požaduje, aby se školy otevřely bez jakýchkoli dalších podmínek. Druhá se zase obává, že ani testování děti neochrání, nákazy se bojí a do školy děti nepošle. Testování má být navíc dobrovolné a pokud rodič nebo sám žák test odmítne, škola musí absenci automaticky omluvit.
„Školy budou instruovány, aby s ohledem na jejich kapacitní možnosti poskytly co největší podporu při vzdělávání z domova,“ popisuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
Podle ředitelů škol by se testování mohlo odehrávat přímo v budově školy. „Dokážu si představit, že bychom testovali. A upřímně testovat chceme, pokud tím můžeme urychlit návrat dětí do školy,“ říká ředitelka Základní školy Eden Jana Churáčková. Ministerstvo zdravotnictví zpočátku uvažovalo o použití kloktacích testů, nyní jsou ve hře antigenní testy ze slin, nebo výtěr z nosu.