Devadesátky, Politika v 90. letech - 7.12. v 22:20
Od agentů STB v politice devadesátých let, přes kupónovou privatizaci, rozdělení Československa, až po utajované sponzory ODS, kontroverzní opoziční smlouvu nebo konzumaci alkoholu ve Sněmovně. Další díl videopodcastu Devadesátky v Česku se věnoval politické scéně v porevoluční dekádě.
Hosty Devadesátek v Česku byli tentokrát bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a nejdéle sloužící poslanec Marek Benda (ODS). Během debaty o politických neúspěších se nedala vynechat kupónová privatizace, se kterou se vezly úspěchy, ale i pořádné průšvihy. O jeden z těch nejznámějších se postaral Viktor Kožený, který založil své harvardské investiční fondy. Miliony lidí se opájely představou nebývalého bohatství při investici právě do nich. Jenže realita byla úplně jiná - zbohatlo pár pokoutních překupníků, ekonomika se sice šokem transformovala, ale mnoho lidí, kteří uvěřili, jak se jejich tisícovka vložená do harvardských fondů desetinásobně zhodnotí, přišlo o všechno.
Hosté moderátora Karla Zídky popisují v pořadu Devadesátky v Česku tehdejší dobu, kdy byla korektnost neznámý výraz, bez příkras a bez cenzury tak, aby si divák mohl názor udělat sám.
„Tunelování je zvláštní pojem, který byl vymyšlen v České republice, který neodpovídá trestné činnosti,“ připomněl Benda s tím, že pojem „tunelování“ spíše poukazoval na nespravedlnost, která otřásala devadesátými lety. Výtečníci, kteří se takové činnosti dopouštěli, si dávali velký pozor, aby se na ně v rámci tehdejších právních regulí hned tak nemohlo. A nutno dodat, že jim to často vyšlo. Když totiž pro ně začalo být v zemi horko, zmizeli za hranice. Nebo si prostě jen půjčili miliony v bankách a pak nechali svou firmu zbankrotovat, aniž by dluh doplatili. „Ty desetitisíce lidí, co nesplatily své úvěry… Kdo byl potrestán? Prakticky nikdo,“ doplnil Paroubek.
V podcastu přišla řeč i na sametovou revoluci a projekt Blaničtí rytíři o tehdejších agentech STB v prvních liniích listopadových demonstrací. Spekulace o řízených akcích vystřídala otázka moderátora Karla Zídky, zda by dnešní svět byl takový, jak ho známe, nebýt revoluce. „Když to dnes víme, tak by to možná proběhlo s měsíčním, půlročním zpožděním, ale proběhlo by to stejně, protože se hroutil celý východní blok,“ řekl Benda.
V porovnání s dnešní dobou ale dolní komora netrpěla na nekonečné interpelace končící přenocováním ve Sněmovně. Přesto se bizarní situace odehrávaly. „Kdo byly ty černé ovce? Ti rebelové. Teď mě napadl pan Sládek,“ nadhodil Zídka. „No rozlámal lavici jednou a pak těch různých projevů, za které byl stíhán. Skrývání se v Poslanecké sněmovně a takových věcí,“ zavzpomínal Benda. Řeč přišla i na požívání alkoholu. „Když už pili, tak si to nalili do hrníčku, aby to nebylo vidět,“ prozradil Paroubek. „Byly případy, kdy jsme museli odvézt poslance ze Sněmovny,“ doplnil Benda.
Celý díl Devadesátek v Česku s Jiřím Paroubkem a Markem Bendou najdete v úvodním videu tohoto článku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Divoké devadesátky Hejmy a Slezáčka: Morálka na nule, na plech opilé děti i „kazetový“ Gott