Slib nezvyšovat daně v ohrožení? Vláda podle Jurečky chystá změny v programovém prohlášení

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Sněmovna přijala válečnou daň

Současná vláda šla do voleb s tím, že nebude zvyšovat daně. Několikrát to v poslední době zopakoval i premiér Petr Fiala (ODS). Jde o významný slib koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který by se ale podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohl rozplynout se změnou programového prohlášení vlády. Tu má kabinet připravit už v prvním kvartále příštího roku.

„Vládní prohlášení říká, že nebudeme zvyšovat daně. V průběhu prvního kvartálu ho ale aktualizujeme, protože musíme zohlednit současnou situaci,“ prohlásil v sobotním rozhovoru pro Lidovky.cz Jurečka. Uvědomuje si totiž, že zvýšení daní by bylo v rozporu s programovým prohlášením současného kabinetu.

Vláda se v poslední době snaží zastavit zadlužování země. Letošní schodek státního rozpočtu dosáhl 375 miliard korun, v příštím roce by to mohlo být dalších 250 miliard. „Nikdo z nás nemá radost, že musí být takové deficity,“ podotkl ministr s tím, že v příštím roce musí kabinet udělat revizi jednotlivých částí příjmů i výdajů státního rozpočtu.

„Budeme debatovat o struktuře příjmů. Můžeme se zabývat úpravami daní, nebo hledáním dalších zdrojů příjmů do státního rozpočtu v jiných oblastech, než je třeba daň z příjmů fyzických a právnických osob a podobně. Vím, jaký je pohled ODS, a do určité míry ho chápu. Situace se ale za poslední rok změnila,“ upozornil.

Podobně pro CNN Prima NEWS mluvil i šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. „Jsme dohodnutí a je to v programovém prohlášení vlády, že se v polovině funkčního období, tedy příští rok, připraví celý balík úprav v oblasti daní,“ potvrdil.

„Ať už se budeme bavit o spotřebních daních, digitálních daních, zdanění z hazardu a dalších, máme se z mého pohledu zabývat i otázkou zdanění v oblasti právnických a fyzických osob. Nově chceme rozpracovat také to, aby byla část pomoci návratná. Aby tady nebyl systém, jenž umožňuje socializaci ztrát, kterou zaplatí všichni daňoví poplatníci, a budeme kapitalizovat jen zisky,“ dodal ještě Jurečka v rozhovoru.

Nebudeme zvyšovat daně. Tečka

Koalice Spolu ale tvrdila, že ke zvyšování daní nikdy nepřistoupí. „Nepotřebujeme další zvyšování daní, naopak potřebujeme zkrotit provozní výdaje a potřebujeme rozumné investice. Lidem garantujeme, že daně nebudeme zvyšovat,“ prohlašoval loni v květnu současný premiér Fiala, když startoval předvolební kampaň do sněmovních voleb.

Svá slova potvrdil i minulý týden na televizi Nova. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka. Do budoucna musíme udělat štíhlejší stát,“ zdůraznil předseda vlády.

Podobné sliby stojí i v programovém prohlášení vlády. Cesta ke stabilizaci veřejných financí je podle něj v reformě výdajů státu, které trpí strukturálními problémy, a v efektivním nakládání se státními penězi. „Platí přitom závazek občanům nezvyšovat daně a hledat úspory především na výdajové straně státního rozpočtu,“ stojí na webu ministerstva financí. „Stát musí šetřit v první řadě na sobě a na svém provozu, teprve poté může totéž chtít po svých občanech,“ zdůrazňoval šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Stejné sliby provolávala koalice Spolu v programu do sněmovních voleb v roce 2021. „Naši politiku budeme vždy stavět na principu nízkého zdanění práce, které urychlí dohánění západních mezd. Vytvoříme pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude automaticky vyloučené,“ stojí tam.

V podobném duchu ale i v současné době stále mluví poslanci ODS. „Nyní při růstu cen elektřiny a vlastně všech komodit opravdu není na místě přemýšlet o zvýšení daní,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Havránek (ODS). S ním souhlasí i jeho stranický kolega Vojtěch Munzar, který dodal, že problém státního rozpočtu vidí spíše na výdajové stránce než na příjmové.

Lidovci přitom o zvyšování daní mluví už několik měsíců. V červenci Jurečka mluvil o zavedení daňové progrese, což by znamenalo, že by lidé s vysokými příjmy platili vyšší daně. Je tak možné, že se schyluje k dalšímu velkému sporu ve vládní pětikoalici.

Tagy: