Slovenský reportér našel ve schránce náboj do pistole, informují Aktuality.sk

Investigativní reportér Peter Sabo (foto archiv Aktuality.sk)

Výhružky slovenskému novináři

„Investigativnímu reportérovi Aktuality.sk nechali ve schránce náboj, ale nezastaví nás,“ komentuje událost titulkem domovský web novináře Petra Saba a připomíná, že případ se stal dva roky a čtyři měsíce od vraždy jeho kolegy Jána Kuciaka. „Jestli si myslí, že nás vystraší, tak se mýlí,“ dodávají Aktuality.sk.

Novinář internetového deníku Aktuality.sk Peter Sabo našel ve své schránce náboj do pistole. Informoval o tom šéfredaktor Peter Bárdy.

Novinář psal o drogovém podsvětí v Seredi a věnoval se také kauzám spojovaným s exministrem spravedlnosti Gaborem Gálem, analyzuje Kočnerovu knihovnu a píše i o kauzách souvisejících s dostavbou elektrárny Mochovce, připomíná další slovenský web Sme.sk s tím, že v redakci se obávají, že nejde jen o špatný žert, a celou věc už posunuli ministrovi vnitra a policii.

Policie i ministerstvo postupují aktivněji než v případu Jána Kuciaka

Šéfredaktor webu Akuality.sk Peter Bárdy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS k situaci vyjádřil. „Peter Sabo je novinář, který nastoupil na místo Jána Kuciaka. Píše o skutečně závažných tématech spojených třeba s neúplně férovým využíváním evropských dotací. Dělal na velkých dépéháčkových podvodech mezi slovenskými, českými, německými firmami,“ představil investigativního novináře šéfredaktor Bárdy, který si netroufá tvrdit, že by za zastrašováním novináře Petra Saba stál stejný člověk jako za vraždou novináře Jána Kuciaka před dvěma lety – podnikatel Marian Kočner.

„Nemám úplně představu, jak by to mohlo souviset s Marianem Kočnerem. Jediné pojítko, které by tam mohlo být, je, že Peter je jedním z analytiků takzvané Kočnerovy knihovny, což jsou data, která policie a prokuratura objevila v telefonu Kočnera a jeho kumpánů,“ komentoval Bárdy.

Šéfredaktor webu Aktuality.sk se vyjádřil také k postupu policie. V případě novináře Jána Kuciaka totiž ministerstvo i policisté podle něj nebrali výhružky vážně nebo je dokonce ignorovali. „Dnes je to úplně jiná liga. Ministerstvo vnitra zaujalo stanovisko, že problém jdou řešit a je to nepřijatelné,“ řekl Bárdy. Podle něj jeho hlavním úkolem jakožto šéfredaktora je chránit jeho kolegy, pokud jsou v ohrožení. „To přesně teď dělám, abych předešel něčemu tak hroznému, jako se stalo před dvěma lety a čtyřmi měsíci,“ upřesnil Bárdy.

Vyjádření přišlo i z Mezinárodního tiskového institutu

V případě nálezu náboje už policie přijala opatření, policejní prezident Milan Lučanský je však z taktických důvodů nechtěl specifikovat. „Oceňuji duchapřítomnost rodiny redaktora, reagovala racionálně a věc hned nahlásila na policii. Přijali jsme nezbytná opatření, která nebudu specifikovat. V dané věci probíhá vyšetřování, podrobnosti nebudeme zveřejňovat nebudeme,“ uvedl na Facebooku Lučanský.

K věci už se na Twitteru vyjádřil také Mezinárodní tiskový institut s tím, že vítá rychlé zahájení vyšetřování slovenskou poicií a vyzývá ji, aby neúnavně pracovala na identifikaci těch, kteří jsou za věc odpovědní.

Tagy: