Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
sluch
Výpis příspěvků ke štítku „sluch“
Strach o moderátora Clarksona. Tělo mi nefunguje, jak by mělo, přiznal obavy z vážné nemoci
S obavami o své zdraví se veřejnosti svěřil oblíbený moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson. V pravidelných novinových příspěvcích napsal, že ho při výletech na fotbalová utkání se synem trápí dušnost. „První půlku zápasu se snažím popadnout dech,“ popsal své zdravotní obtíže. Televizní hvězdu rovněž trápí problémy se sluchem. Při lékařské prohlídce si v souvislosti s tím vyslechl nepříznivou zprávu. Píše o tom web The Mirror.
Diagnóza: Nenávidím zvuk. Když vám mlaskání druhých vadí tolik, že rozdáváte facky
Poslouchat skřípání nehtů po tabuli není příjemné nikomu. Jsou ale lidé, kteří u ostatních nesnesou ani zvuk mlaskání, žvýkání, polykání, zívání či dýchání. Trpí při tom natolik, až propadají psychickým problémům, vede je to k agresivitě, dokonce i k fyzickým útokům. Alergie na konkrétní zvuk má své jméno, říká se jí misofonie. Libor Černý z Foniatrické kliniky 1. LF UK v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, kde se v nás bere.
Zázraky zvířat a lidí: Netopýří muž hraje basket, ptáci slyší bouřku pár dnů dopředu
Někteří psi prý u páníčka poznají covid, jiná zvířata mají vnitřní kompas, slyší bouřku několik dnů dopředu, mají ultrafialové vidění. Biolog Jaroslav Petr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že němé tváře často dokáží věci, ze kterých se tají dech. O neobyčejné komunikaci a vnímání živočichů i lidí napsal knihu, která je nominována na cenu Magnesia Litera.
Covid ohrožuje sluch. Příznaky trvají i měsíce po nemoci, vědce to znepokojuje
Vědce z Velké Británie znepokojují tři příznaky, které mohou u lidí přetrvávat i poté, co prodělají onemocnění COVID-19. Řadí mezi ně šumění v uších, problémy s rovnováhou a ztrátu sluchu. Podle britských odborníků je třeba provést novou klinickou a diagnostickou studii, která by účinky viru SARS-CoV-2 na sluch a rovnovážný systém ozřejmila.
Novinka pro podvádění ve škole: Sluchátko menší než hrášek. Může ublížit, tvrdí lékař
Psali jste si ve škole taháky na dlaň nebo na tajné malé papírky? Tak to je tahákový „pravěk“. Dnes je moderní speciální sluchátko, vlastně malá kulička, kterou si umístíte přímo na bubínek. Podle lékařů může ale poškodit sluch. Štáb CNN Prima NEWS také zajímalo, zda je jeho prodej legální.
Neslyšící Češka pomáhá neslyšícím: Je na nás, jak se se svými překážkami vypořádáme
V ČR žije asi 800 tisíc lidí s poruchou sluchu, celosvětově pak bezmála půl miliardy. Patří mezi ně i Eva Michálková, která neslyší od dětství. Místo znakové řeči se naučila odezírání ze rtů. Tato schopnost jí otevřela dveře do světa: Studovala na prestižních univerzitách v USA, pracovala v nadaci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a před časem založila projekt Miraio, kterým chce zlepšit pozici neslyšících ve společnosti.
Nový dopad koronaviru? Britští vědci varují, že způsobuje i problémy se sluchem
Podle nové studie, kterou provedli vědci z britské Anglia Ruskin University v Cambridgi, se lidem, kteří mají tinnitus, kvůli koronaviru zhoršily potíže se sluchem. Problém, který postihuje přibližně osminu populace, způsobuje, že lidé slyší například bzučení, pískání a hučení. Vědci také uvádějí, že se potíže se sluchem projevily i u lidí, kteří doteď neměli žádné sluchové problémy, píše web Daily Mail. Tím se sluch přidává k dalším negativním dopadům koronaviru – čichu a chuti.
Dáváte svým dětem k poslechu sluchátka? Pozor na hlasitost, která jim může poškodit sluch
Řada sluchátek pro děti běžně dostupných na trhu překračuje své inzerované limity hluku, uvádí server Daily Mail. Podle osloveného experta z oboru mohou mít mladí, kteří jsou vystavováni těmto úrovním hluku, v padesáti letech sluch jako lidé o dvacet let starší, tedy sedmdesátníci.
Konec hluchoty? Vědcům se podařilo uzdravit myš díky opravené DNA
Vědci dali naději lidem s genetickou poruchou sluchu. Pomocí úpravy DNA se jim podařilo vyléčit geneticky zapříčiněnou hluchotu u myší. A právě tato metoda by se v budoucnu mohla užívat i při léčbě u lidí.