Němci z postižených oblastí neztrácejí odhodlání
Nejistota a beznaděj. Obyvatelé německé obce Erftstadt-Blessem si prošli peklem. Ničivé záplavy je v mnoha případech připravily o všechno. Pro některé z nich ale utrpení zdaleka nekončí. Stále čekají na zprávy o svých pohřešovaných příbuzných. Domů se vrátit nemohou a opravy je budou stát miliony. I přesto se neúnavně snaží společnými silami vypořádat s tragickou skutečností.
Na předměstí Erftstadtu strávil 74letý Johanes Hanseller celý život. Právě odsud pochází děsivé záběry více než 60 metrů hlubokého kráteru, který pohltil několik domů a stal se tak ikonickým symbolem katastrofických bleskových záplav na západě Německa. Stejně jako mnoho dalších, i on by se rád vrátil a začal pracovat na obnově zničeného domova.
Jenže obec už tři dny obklopuje hranice, za kterou policisté vpustí jen záchranáře a statiky. Děsivý kráter se totiž stále zvětšuje a hrozí, že se jeho vinou zřítí další domy. Hanseller s manželkou našli dočasné přístřeší u svých známých v hotelu. „Nejvíc ze všeho bych chtěl moc poděkovat našim italským přátelům, kteří nás v hotelu nechávají spát celý týden. Co ale budeme dělat potom, to netuším,“ řekl Hanseller.
S manželkou však řeší závažnější problém. Nemají zprávy o své matce a tchyni, která může být jednou z desítek stále pohřešovaných. „Tchyně je slepá a částečně hluchá, je jí 96 let. Kdybychom se dozvěděli, co s ní je, moc by se nám ulevilo,“ pokračoval muž. Domů se s ženou nevrátí minimálně další tři měsíce. Škody na majetku odhaduje přibližně na dva miliony korun. I přesto je starší muž pevně odhodlaný vypořádat se s následky pohromy co nejdříve.
„Když budeme všichni tahat za jeden provaz a zůstaneme silní, zvládneme to. Slzy nám nepomůžou, musíme nasadit rukavice a začít pracovat,“ dodal s odhodláním 74letý Hanseller. Při pohledu na spoušť, kterou velká voda v celém regionu způsobila, je jasné, že právě odhodlání je jediný způsob, jak vrátit životy místních zpět do zajetých kolejí.
Kráter u obce Erftstadt-Blessem se stala ikonou bleskových záplav v Německu. Zdroj: Profimedia.cz