Evropa jako garant míru a demokratické Rusko, snil Havel. Kongres USA mu tleskal vestoje

Slova a okamžiky, které vstoupily do dějin. Asi už nikdy se českému politikovi nedostalo takové pozornosti v USA i po celém světě, jako prezidentu Václavu Havlovi, když před 35 lety vystoupil před oběma komorami Kongresu. Američtí zákonodárci a další významní hosté jeho projev, který pronášel v češtině, jednadvacetkrát přerušili potleskem. Třeba když hovořil o tom, jak by se měla Evropa stát garantem světového míru, či o podpoře demokracie v Sovětském svazu.

Byl to příběh, který by možná přišel přehnaný i hollywoodským scénáristům. Václav Havel byl ještě před čtyřmi měsíci v komunistickém vězení, a teď promlouval k celému svobodnému světu jako prezident malé země ve středu Evropy, která se zbavila totalitní vlády.

ČTĚTE TAKÉ: Příběhy slavné fotky. Adamec Havla nechtěl, svazákův sešup a kdo dodnes hýbe byznysem

Z československého prezidenta se stal symbol pádu komunistického bloku a Václavu Havlovi se při cestě do USA v únoru 1990 dostalo nevídaných poct. A jednou z nich bylo právě přijetí v Kongresu.

Lahodný zvuk češtiny

Dne 21. února 1990 v 11:11 po nekonečných ovacích Václav Havel spustil. Nejprve anglicky pobavil všechny přítomné: „Mí poradci mi poradili, abych při této významné příležitosti promluvil česky. Nevím proč. Snad chtěli, abyste se potěšili lahodným zvukem mého mateřského jazyka.“

Po prvním dlouhém potlesku přešel Havel k češtině, z níž tlumočil Michael Žantovský. Po krátkém připomenutí absurdního zvratu, kdy ještě před nedávnem vězně komunistického režimu zvolil komunistický parlament prezidentem, se pustil do politicko-filozofického výkladu změn ve světovém uspořádání.

Z dnešního pohledu, kdy administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa minimálně rétoricky odstřeluje dlouholeté partnerství s Evropou, zní slova dramatika a disidenta více než aktuálně – i když spíš jako nevyužitá příležitost.

Chlapci z USA už snad nebudou muset střežit Evropu

Havel děkoval Američanům za záchranu ve druhé světové válce i pomoc v té studené. Teď by se ale podle něj měla Evropa postavit na vlastní nohy.

„Maska (socialismu) spadla tak rychle, že doslova nemáme ani čas se tomu v návalu práce divit. Co to všechno pro svět perspektivně znamená? Zřejmě několik věcí: jelikož jde, jak jsem pevně přesvědčen, o proces historicky nezvratný, začne Evropa především znovu hledat svou vlastní identitu a nebude už nucena být onou napůl rozdělenou zbrojnicí,“ věřil Havel.

„Možná to vytváří naději, že dříve nebo později nebudou už vaši chlapci muset střežit a případně zachraňovat svobodu v Evropě, protože si ji Evropa konečně bude schopna pohlídat sama,“ prohlásil československý prezident a přerušil ho další bouřlivý potlesk.

Světová rodina

Václav Havel předkládal oběma komorám amerického Kongresu, ale i milionům diváků po celém světě, svou vizi o vymanění se „z poněkud už přežilé kazajky bipolárního vidění světa“ a vstupu do „éry multipolarity“.

„Totiž do éry, v níž budou všichni – velcí i malí – bývalí otroci i bývalí páni – tvořit to, co váš velký prezident Abraham Lincoln nazval ‚The Family of Man‘. Umíte si představit, jakou úlevu by to přineslo té části světa, která se – ačkoli největší – z jakýchsi důvodů nazývá třetí?“ volal po „rodině lidí“, kteří si budou rovni.

Nejvíce nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu

Dalším z receptů na lepší svět, který Václav Havel předkládal politikům nejmocnější země, byla podpora Sovětského svazu. A i tady, jak vidíme dnes, jeho apely spíše selhaly.

„Často slyším otázku, jak nám Spojené státy mohou dnes pomoci. Má odpověď je paradoxní, jako ostatně celý můj život: nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii,“ vyzýval v projevu, který vešel do dějin.

„Čím dřív, rychleji a pokojněji se Sovětský svaz začne ubírat po cestě skutečné politické plurality, respektu k právům národů na svébytnost a k fungující, tedy tržní ekonomice, tím lépe bude nejen pro Čechy a Slováky, ale pro celý svět,“ vysvětloval Havel.

„A tím dřív i vy budete schopni zmenšovat břemeno vojenského rozpočtu, který musí americký lid nést. Metaforicky řečeno: milióny, které teď dáte na východ, se vám brzy vrátí v podobě ušetřených miliard,“ dodal a slyšel další kolo bouřlivého potlesku.

Zrušení NATO? Evropa se musí vzpamatovat

Ještě jednou se také vrátil k roli Evropy či svému přemýšlení o zrušení vojenských paktů.

„Není pravda, že český spisovatel Václav Havel chce zítra zrušit Varšavský pakt a pozítří dokonce NATO, jak o něm píší někteří snaživí novináři. Václav Havel si pouze myslí to, co tu už řekl: že američtí vojáci by neměli být dalších sto let odtrženi od svých maminek jen proto, že Evropa není schopna být garantem světového míru, kterým by být měla, aby aspoň trochu napravila to, že dala světu dvě světové války,“ burcoval.

„Evropa se musí vzpamatovat dříve nebo později do své vlastní existence a sama rozhodnout, kolik a čích vojáků potřebuje k tomu, aby její vlastní bezpečnost a všechny širší vazby této její bezpečnosti vysílaly paprsky míru do celého světa,“ dodal Havel, kterého přerušil další potlesk.

Proměňme svá slova v činy, vyzval Havel

Ve druhé půlce projevu Václav Havel probral filozofickou stránku změn, které tehdy hýbaly světem, o osobní odpovědnosti i mravnosti.

„Specifická zkušenost, o níž tu hovořím, mi dala mimo jiné jednu velikou jistotu: vědomí předchází bytí a nikoli naopak, jak tvrdí marxisté. Proto i záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti,“ prohlásil například a na závěr projevu se vrátil k angličtině a odkázal na jednoho z otců zakladatelů Spojených států.

„Když Thomas Jefferson napsal, že ‚Vlády států odvozují svou spravedlivou moc ze souhlasu občanů‘, byl to prostý a důležitý akt lidského ducha. Smysl tomuto aktu ale dalo to, že jeho autor ho zaručil také svým životem. Nebylo to jen slovo, byl to rovněž čin,“ upozornil Havel a vše uzavřel:

„Končím tím, čím jsem začal: dějiny se zrychlily. Věřím, že to bude opět lidský duch, který si tohoto zrychlení povšimne, pojmenuje ho a své slovo promění v čin. Děkuji vám.“

Následně americký Kongres dlouhé minuty aplaudoval Václavu Havlovi vestoje.

Havel měl nadání spojovat lid, vzpomínal Schwarzenberg

Z projevu československého prezidenta se stala celosvětová událost. „Byl to báječný okamžik. Naprosto jedinečný. Kdo jej na vlastní oči viděl, do smrti nezapomene,“ vzpomínal po letech na silné okamžiky Havlův kancléř Karel Schwarzenberg.

„Už když jsme do Kapitolu vstoupili, všichni povstali. Víte, Havel měl kromobyčejné nadání lidi integrovat. To dneska chybí. Už v Chartě 77 spojil zdánlivě velmi nesourodé společenství – hluboce věřící katolíky, liberály, ale i komunisty, kteří se dostali s Husákovým režimem do konfliktu. To byl vskutku unikátní talent,“ vysekl Havlovi poklonu ve vzpomínkovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko vzpomíná na Václava Havla. Slušnost není slabost, připomněla Pekarová jeho odkaz

Tagy: