reklama

Ferjenčík: Snížení platů soudců a poslanců Ústavní soud zamítne, zmrazení ne

Hraje se o peníze. Pokud by se platy ústavních činitelů příští rok nezvyšovaly, stát by ušetřil čtvrt miliardy korun. Piráti prosazují zmrazení platů. Druhý návrh pocházející od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by ušetřil ještě víc. Ministryně chce totiž platy veřejných činitelů razantně snížit. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o obou variantách debatovali náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

reklama

Podle návrhu Maláčové by měly platy ústavních činitelů dosahovat maximálně čtyřnásobku minimální mzdy. Ta je nyní 14 600 korun. Povšík vysvětlil, proč by měl návrh podle něj fungovat. „Paní Maláčová říká, že je potřeba, aby se ukázalo, že představitelé státní moci takzvaně dýchají s ekonomikou. Vidíme, kolika lidem kvůli koronakrizi poklesly jejich příjmy a myslíme si, že představitelé státní moci by na to měli adekvátním způsobem reagovat. Proto je v tomto návrhu propojení na minimální mzdu,“ sdělil Povšík.

K tématu

Naopak Ferjenčík věří, že zmrazení platů je v současnosti nejlepším řešením. „Jde o symbolické gesto. Ve chvíli, kdy máme schodek státního rozpočtu 500 miliard korun, přišlo nám racionální, aby platy politiků nerostly. Jsou to relevantní peníze, podle nás se nedá obhájit, proč by platy politiků měly razantně růst,“ řekl Ferjenčík.

Zároveň uvedl, že nesouhlasí s tím, že by se měl návrh vztahovat na minimální mzdu. „Za nás není vůbec šťastné to spojovat, protože potom bude každá debata o zvýšení minimální mzdy současně debatou o platech poslanců,“ dodal Ferjenčík.

Návrhy se nedotýkají náhrad

Kdyby návrh Maláčové prošel, úspora státu by podle Povšíka přesáhla 1,5 miliardy korun za celý rok. Oba návrhy se dotýkají také platů soudců. Podle Ferjenčíka ani u nich není možné platy snížit, zmrazit však ano. „Velmi dobře jsme studovali judikaturu ústavního soudu, jestli je možné snižovat nebo zmrazit platy soudců. Není možné je snížit, protože by to Ústavní soud zrušil, je ale možné je zmrazit. To je také jeden z důvodů, proč navrhujeme jen, ať platy dále nerostou,“ vysvětlil Ferjenčík.

K tématu

Návrhy ale nezmiňují takzvané náhrady. Ty se odvozují od jednotlivých platů. Podle Ferjenčíka návrh Pirátů funguje tak, že když se zmrazí platy, zmrazí se současně i náhrady. Povšík s takovým názorem ale nesouhlasí. „Náhrady nejsou příjmem poslance, aby si vylepšoval svůj rozpočet. Jestliže je někdo zaměstnancem, má služební auto. Poslanec ne, dostává náhrady, aby mohl cestovat po svém volebním obvodu. Za sebe říkám, že je to nejlevnější model, který může být,“ uvedl Povšík.

Podle Ferjenčíka je nutné hledět do budoucnosti. „Hlavní systémová změna, kterou se snažíme prosadit, je navázat dlouhodobě platy poslanců na průměrnou mzdu v celé ekonomice,“ dodal Ferjenčík s tím, že proto v současnosti navrhují zmrazení platů.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama