reklama

Ferjenčík: Snížení platů soudců a poslanců Ústavní soud zamítne, zmrazení ne

Hraje se o peníze. Pokud by se platy ústavních činitelů příští rok nezvyšovaly, stát by ušetřil čtvrt miliardy korun. Piráti prosazují zmrazení platů. Druhý návrh pocházející od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by ušetřil ještě víc. Ministryně chce totiž platy veřejných činitelů razantně snížit. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o obou variantách debatovali náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

reklama

Podle návrhu Maláčové by měly platy ústavních činitelů dosahovat maximálně čtyřnásobku minimální mzdy. Ta je nyní 14 600 korun. Povšík vysvětlil, proč by měl návrh podle něj fungovat. „Paní Maláčová říká, že je potřeba, aby se ukázalo, že představitelé státní moci takzvaně dýchají s ekonomikou. Vidíme, kolika lidem kvůli koronakrizi poklesly jejich příjmy a myslíme si, že představitelé státní moci by na to měli adekvátním způsobem reagovat. Proto je v tomto návrhu propojení na minimální mzdu,“ sdělil Povšík.

K tématu

Naopak Ferjenčík věří, že zmrazení platů je v současnosti nejlepším řešením. „Jde o symbolické gesto. Ve chvíli, kdy máme schodek státního rozpočtu 500 miliard korun, přišlo nám racionální, aby platy politiků nerostly. Jsou to relevantní peníze, podle nás se nedá obhájit, proč by platy politiků měly razantně růst,“ řekl Ferjenčík.

Zároveň uvedl, že nesouhlasí s tím, že by se měl návrh vztahovat na minimální mzdu. „Za nás není vůbec šťastné to spojovat, protože potom bude každá debata o zvýšení minimální mzdy současně debatou o platech poslanců,“ dodal Ferjenčík.

Návrhy se nedotýkají náhrad

Kdyby návrh Maláčové prošel, úspora státu by podle Povšíka přesáhla 1,5 miliardy korun za celý rok. Oba návrhy se dotýkají také platů soudců. Podle Ferjenčíka ani u nich není možné platy snížit, zmrazit však ano. „Velmi dobře jsme studovali judikaturu ústavního soudu, jestli je možné snižovat nebo zmrazit platy soudců. Není možné je snížit, protože by to Ústavní soud zrušil, je ale možné je zmrazit. To je také jeden z důvodů, proč navrhujeme jen, ať platy dále nerostou,“ vysvětlil Ferjenčík.

K tématu

Návrhy ale nezmiňují takzvané náhrady. Ty se odvozují od jednotlivých platů. Podle Ferjenčíka návrh Pirátů funguje tak, že když se zmrazí platy, zmrazí se současně i náhrady. Povšík s takovým názorem ale nesouhlasí. „Náhrady nejsou příjmem poslance, aby si vylepšoval svůj rozpočet. Jestliže je někdo zaměstnancem, má služební auto. Poslanec ne, dostává náhrady, aby mohl cestovat po svém volebním obvodu. Za sebe říkám, že je to nejlevnější model, který může být,“ uvedl Povšík.

Podle Ferjenčíka je nutné hledět do budoucnosti. „Hlavní systémová změna, kterou se snažíme prosadit, je navázat dlouhodobě platy poslanců na průměrnou mzdu v celé ekonomice,“ dodal Ferjenčík s tím, že proto v současnosti navrhují zmrazení platů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama