reklama

Ferjenčík: Snížení platů soudců a poslanců Ústavní soud zamítne, zmrazení ne

Hraje se o peníze. Pokud by se platy ústavních činitelů příští rok nezvyšovaly, stát by ušetřil čtvrt miliardy korun. Piráti prosazují zmrazení platů. Druhý návrh pocházející od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by ušetřil ještě víc. Ministryně chce totiž platy veřejných činitelů razantně snížit. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o obou variantách debatovali náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) a místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

reklama

Podle návrhu Maláčové by měly platy ústavních činitelů dosahovat maximálně čtyřnásobku minimální mzdy. Ta je nyní 14 600 korun. Povšík vysvětlil, proč by měl návrh podle něj fungovat. „Paní Maláčová říká, že je potřeba, aby se ukázalo, že představitelé státní moci takzvaně dýchají s ekonomikou. Vidíme, kolika lidem kvůli koronakrizi poklesly jejich příjmy a myslíme si, že představitelé státní moci by na to měli adekvátním způsobem reagovat. Proto je v tomto návrhu propojení na minimální mzdu,“ sdělil Povšík.

K tématu

Naopak Ferjenčík věří, že zmrazení platů je v současnosti nejlepším řešením. „Jde o symbolické gesto. Ve chvíli, kdy máme schodek státního rozpočtu 500 miliard korun, přišlo nám racionální, aby platy politiků nerostly. Jsou to relevantní peníze, podle nás se nedá obhájit, proč by platy politiků měly razantně růst,“ řekl Ferjenčík.

Zároveň uvedl, že nesouhlasí s tím, že by se měl návrh vztahovat na minimální mzdu. „Za nás není vůbec šťastné to spojovat, protože potom bude každá debata o zvýšení minimální mzdy současně debatou o platech poslanců,“ dodal Ferjenčík.

Návrhy se nedotýkají náhrad

Kdyby návrh Maláčové prošel, úspora státu by podle Povšíka přesáhla 1,5 miliardy korun za celý rok. Oba návrhy se dotýkají také platů soudců. Podle Ferjenčíka ani u nich není možné platy snížit, zmrazit však ano. „Velmi dobře jsme studovali judikaturu ústavního soudu, jestli je možné snižovat nebo zmrazit platy soudců. Není možné je snížit, protože by to Ústavní soud zrušil, je ale možné je zmrazit. To je také jeden z důvodů, proč navrhujeme jen, ať platy dále nerostou,“ vysvětlil Ferjenčík.

K tématu

Návrhy ale nezmiňují takzvané náhrady. Ty se odvozují od jednotlivých platů. Podle Ferjenčíka návrh Pirátů funguje tak, že když se zmrazí platy, zmrazí se současně i náhrady. Povšík s takovým názorem ale nesouhlasí. „Náhrady nejsou příjmem poslance, aby si vylepšoval svůj rozpočet. Jestliže je někdo zaměstnancem, má služební auto. Poslanec ne, dostává náhrady, aby mohl cestovat po svém volebním obvodu. Za sebe říkám, že je to nejlevnější model, který může být,“ uvedl Povšík.

Podle Ferjenčíka je nutné hledět do budoucnosti. „Hlavní systémová změna, kterou se snažíme prosadit, je navázat dlouhodobě platy poslanců na průměrnou mzdu v celé ekonomice,“ dodal Ferjenčík s tím, že proto v současnosti navrhují zmrazení platů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama