Vláda podle kritiků ohrožuje budoucí růst hrubého domácího produktu (HDP) a českou konkurenceschopnost tím, že omezuje rozpočet na vědu, výzkum a inovace. Například Technologická agentura České republiky (TA ČR) varuje, že kvůli avizovaným škrtům rozdělí mezi vědce méně peněz. Ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09) však upozorňuje, že jednání ještě probíhají, a připomíná rovněž prostředky z Národního plánu obnovy.
Ze státního rozpočtu by podle návrhu ministerstva financí mělo být na vývoj, výzkum a inovace vyhrazeno v příštím roce 37,782 miliardy korun, letos pracuje věda s 40,19 miliardy. Nejvíce by na šetření vlády měla doplatit právě Technologická agentura, která může přijít o 1,8 miliardy, tedy skoro o třetinu letošních prostředků. Jedná se přitom o peníze, jimiž agentura podporuje jednotlivé výzkumné projekty.
ČTĚTE TAKÉ: Šetřit na školství je krátkozraké, tvrdí expert: Vraťte superhrubou mzdu a splníte sliby
TA ČR přesto stále doufá, že k tomu nedojde. „Jednání o rozpočtu ještě nejsou ukončena, ministryně Langšádlová se snaží, aby nedošlo k ministerstvem financí avizovanému snížení. TA ČR byla opakovaně ujištěna, že podpora výzkumu, vývoje a inovací je jednou z vládních priorit a že se to se také promítne do rozpočtu 2024,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda TA ČR Petr Konvalinka.
Vláda šetří na školství a neplní priority. Musíme propustit špatné zaměstnance, říká Křeček
Přestože vláda od svého vzniku tvrdí, že je nutné zkvalitnit školství, svými kroky to zatím nepodporuje. Školství má mít totiž příští rok podle aktuálního návrhu rozpočtu méně prostředků než letos. Podle prezidenta Petra Pavla ho přitom nelze odsunout jinými prioritami. Poradce premiéra Petra Fialy (ODS), ekonom Štěpán Křeček, pro CNN Prima NEWS řekl, že přijímáním velkého počtu nekvalitních a špatně placených pracovníků ve školství nedosáhneme vyšší kvality vzdělávání. Je prý nutné upřednostnit kvalitu nad kvantitou.
Pokud by snížení rozpočtu mělo být dramatické, nemusí agentura některé veřejné soutěže ani vyhlásit. „V každém případě ke snížení rozpočtu oproti střednědobému výhledu dojde. Doufáme ale, že jen v takové míře, aby znamenalo podpoření o něco menšího počtu projektů,“ sdělil Konvalinka.
Mohlo by to mít podle něj vliv na českou prosperitu v budoucnosti. „Dlouhodobé podfinancování aplikovaného výzkumu již v současnosti vede ke ztrátě konkurenceschopnosti, zejména malých a středních firem, a tím i ke stagnaci hospodářství,“ doplnil předseda TA ČR.
Langšádlová: Peníze hledáme
Ministryně však doufá, že by možné výpadky z rozpočtů mohly být hrazeny z Národního plánu obnovy. „Jednání o rozpočtu probíhají, ve čtvrtek se uskutečnila též jednání s Technologickou agenturou. Při sestavování rozpočtu však budou zohledněny i mimořádné prostředky z Národního plánu obnovy, které v některých případech vedou k posílení dosažení cílů stávajících programů. Celkové dodatečné prostředky z Národního plánu obnovy na vědu a výzkum v roce 2024 jsou více než pět miliard korun,“ sdělila Langšádlová pro CNN Prima NEWS.
Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující
Kabinet Petra Fialy (ODS) pobouřil stovky českých vědců. Uniklá chystaná novela z resortu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) podle nich drasticky zasáhne do fungování vědeckých institucí. Obávají se zpolitizování výzkumu, rozprodávání majetku i úplné likvidace. Kvůli chabé komunikaci ze strany vlády začali sepisovat petici. „Je to skličující. Poslední dobou nedělám nic jiného, než že počítám peníze. Místo přemýšlení nad vědou přemýšlíme, jak přežijeme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS popularizátor vědy a mezinárodně uznávaný botanik Roman Pavela. Ministryně Langšádlová nařčení z chybějící komunikace odmítla.
Vládní kroky se nelíbí opozici. Cupuje ji například bývalý ministr průmysl Karel Havlíček (ANO), který měl ve vládě Andreje Babiše (ANO) vědu na starost. „Je to nejen další přešlap vlády, ale svědčí to i o tom, že Petr Fiala ztrácí v pětikoalici vliv. Ještě minulý pátek tvrdil, jak podpoří inovace a investice, aby během několika hodin jako statista sledoval, jak Zbyněk Stanjura nekompromisně bere na investicích v dopravě, ve vzdělávání a v aplikovaném výzkumu,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
„Vláda upřednostnila účetní přístup před hospodářskou politikou, což nás doběhne. Tím, že hází přes palubu vedle podnikatelů i výzkum, ohrožuje budoucí růst HDP a tím i stabilitu veřejných financí. Restart hospodářství neudělá vláda, ale privátní sektor. A ten kvůli tomu ztrácí na konkurenceschopnosti. Nebyli jsme v době pandemie bez chyby, řadu věcí bychom udělali jinak, ale drželi jsme investice a výzkum jako základní nedotknutelné pilíře hospodářství. To je dnes pryč,“ dodal exministr.
Vědu podporujeme méně než ostatní
Podobně to vidí také experti. „Šetřit na školství, vědě výzkumu je obecně špatně. Je samozřejmě důležité i v těchto oblastech kontrolovat účelnost výdajů a zamezit zbytečnému plýtvání, nicméně celková úroveň výdajů v těchto oblastech je v Česku výrazně nižší než ve vyspělých ekonomikách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom David Marek.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy vláda vědu a školství obětuje kvůli volebnímu výsledku. „Veřejnost i média budou před dalšími sněmovními volbami úspěšnost vlády do značné míry posuzovat podle toho, jak se jí podařilo naplnit slib zkrocení dluhu a konsolidace veřejných financí. Pokud má alespoň částečnému splnění tohoto slibu padnout za oběť část z investic do školství a vědy, politici je rádi obětují, i když na to doplatí budoucí generace a budoucnost nás všech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bek: Škrtat a propouštět ve školství se nebude. Jednáme naopak o přidání 11 miliard