Soud k případu ubodání Roma u brněnské přehrady
Krajský soud v Brně pokračoval v projednávání případu smrti Roma u Brněnské přehrady. Ve čtvrtek 25. ledna dopoledne vypovídali svědci, jejich vyjádření se v popisu děje odlišovala. Odpoledne se k případu vyjádřili znalci. Obžalobě z vraždy čelí sedmatřicetiletý Roman R., muž původem z Ukrajiny. Vinu popřel, uvedl, že šlo o sebeobranu. Případ loni v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy.
První ze svědků uvedl, že jel v tramvaji spolu se skupinkou, která cestovala k přehradě na ohňostroj. Lidé dělali hluk a pouštěli hlasitou hudbu. „Začalo to eskalovat, když jsme vystoupili,“ řekl svědek. Podle něj tam začala potyčka mezi skupinkou a obžalovaným, padly údery pěstí. Potyčka později pokračovala, když jeden muž přeskočil zábradlí na zastávce a vydal se za Romanem R. „Celý konflikt začal znovu, začala strkanice a pěstní souboj, nedokážu říct, co tam všechno bylo,“ sdělil svědek.
Soud s mužem obžalovaným z vraždy Roma v Brně (15. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Justiční stráž u soudu s mužem, který měl zavraždit Roma u Brněnské přehrady (15. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Jeden ze svědků mluví u soudu s novináři (15. 12. 2023). Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Obžalovaný Roman R. z vraždy Roma u Brněnské přehrady (15. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Soud s mužem obžalovaným z vraždy Roma v Brně (15. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Poslední rozloučení s Romem, který zemřel následkem pobodání, 20. června 2023, Brno Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
V Brně na pohřeb zabitého Roma přišly desítky lidí. Zdroj: CNN Prima NEWS
V Brně na pohřeb zabitého Roma přišly desítky lidí. Zdroj: CNN Prima NEWS
Mladík zemřel poté, co ho před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Zdroj: CNN Prima NEWS
Se zabitým Romem se přišly rozloučit desítky lidí. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pietní akce za zabitého Roma v Brně Zdroj: CNN Prima NEWS
Pieta za romského mladíka v Brně Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Pieta za romského mladíka v Brně Zdroj: CNN Prima NEWS
Brnem vražda Roma otřásla. Zdroj: CNN Prima NEWS
Justiční stráž u soudu s mužem, který měl zavraždit Roma u Brněnské přehrady (15. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Poslední rozloučení s Romem, který zemřel následkem pobodání, 20. června 2023, Brno Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Obžalovaný podle něj spadl na zem, rozbila se při tom lahev v jeho batohu. Pak svědek spatřil, jak si obžalovaný k pasu schovává nůž. Útok nožem ale neviděl. Uvedl, že to bylo vyhrocené kvůli banálním věcem. Připadalo mu, že Roman R. nebyl ten, kdo chtěl konflikt začít, eskalovat jej prý chtěli někteří lidé z té větší skupiny.
K žádné honičce nedošlo
Další ze svědků cestujících v tramvaji uvedl, že skupina lidí dělala hluk, obžalovaný je okřikl. Po vystoupení z tramvaje následovala potyčka a další o kus dál, při které tři z nich podle svědka napadli obžalovaného. Viděl, jak měl Roman R. v ruce nůž a bodl jednoho z nich do břicha, obžalovaný se v té chvíli zvedal ze země. Další svědek vypověděl, že po vystoupení z tramvaje po sobě skupinky pokřikovaly a vznikl konflikt. Nezaznamenal, že by někdo někoho honil, ani že by někdo přeskakoval zábradlí. Nikdo podle něj neskončil na zemi.
ČTĚTE TAKÉ: Padly tresty za rvačku Romů s Ukrajinci. Pardubický soud rozdal prospěšné práce a podmínku
Žena, která jela s obžalovaným v tramvaji, vypověděla, že Roman R. skupinku bez jakékoliv agrese napomenul. Oni ho pak na zastávce začali bít, ona se útočníky snažila odstrkovat. Útočili podle ní jen na obžalovaného. Opodál jej podle ní napadli znovu, Roman R. ležel na zemi, oni jej bili. O chvíli dříve ale uvedla, že na zemi nebyl, hovořila také celkem o třech konfliktech.
Pohřeb zavražděného 14letého Filipa z Hradce: „Chci jít za synem,“ křičela zoufalá matka
V pondělí proběhlo poslední rozloučení se čtrnáctiletých Filipem, kterého minulý týden na nádraží v Hradci Králové ubodal dvaatřicetiletý muž. Na církevní obřad, který se za doprovodu romské živé hudby odehrál v kostele sv. Anny v místní části Kukleny, dorazilo kolem 200 lidí. Filipova matka v jeho průběhu zkolabovala, informoval deník Blesk.cz.
Soud také několik výpovědí přečetl, například výpověď svědkyně, která se omluvila. Šlo především o svědky z obou skupin, ne tedy o nezávislá svědectví. Podle výpovědí z okruhu Romana R. obžalovaný útok nevyvolal, z druhé strany zaznívalo, že právě obžalovaný byl ten, „kdo to chtěl řešit“.
Nešlo o úmysl, uvedla znalkyně
Odpoledne vypovídali znalci. Podle psychiatričky Marty Holanové reakce obžalovaného nebyla patologická, ani překvapivá. „A nešlo o úmysl. Cítil se ohrožený, měl pocit, že je bezmocný, že mu jde o život, tak nůž použil,“ sdělila psychiatrička. Romana R. popsala jako nenápadnou a normálně strukturovanou osobnost. Uvedla, že je hodnotově ukotvený, s křesťanskou výchovou, hodnoty dodržuje a váží si jich. Chová se podle ní odpovědně. Nezjistila ani zvýšenou míru agresivity či impulzivity.
„Nezbývá mi než přemýšlet, jak bych se zachovala já, kdybych byla napadena a měla možnost se bránit. Jsou mimořádné situace, kdy každý člověk dokáže udělat něco, co by normálně nedokázal,“ uvedla Holanová. Člověk má podle ní v podobné situaci tendenci buď uniknout, nebo se bránit. „Jestliže se člověk cítí ohrožený na životě, použije to, co má, aby měl největší šanci na přežití. Tohle je tento případ,“ doplnila psychiatrička.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Rusku padl nejpřísnější známý trest pro ženu v novodobé historii. Odsouzen byl také Girkin
Psycholožka Marcela Langová-Šindelářová uvedla, že intelekt Romana R. je výrazně nadprůměrný a připomněla, že má vysokoškolské vzdělání. Jde podle ní o vyzrálou osobnost, nenašla u něj žádné patologické rysy. Nemá podle ní zvýšenou agresivitu. „Bydlel na ubytovně a popisoval poměry, že tam dochází k hlučnému jednání. A že přijde, požádá je, aby se ztišili, a oni tak učiní. V tramvaji se snažil zklidnit skupinu a předpokládal, že to povede k cíli. Nemohl předpokládat, že dojde k takovému konfliktu,“ sdělila psycholožka.
Parkanová nedostane další odškodnění za neoprávněné stíhání. Soud nárok znovu odmítl
Obvodní soud pro Prahu 2 znovu nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodné za dlouholeté stíhání v kauze armádních letounů CASA. Verdikt soudkyně neodůvodnila, protože účastníci se čtvrtečního jednání neúčastnili. Soud se sporem zabýval podruhé, loni v březnu další odškodné nepřiznal s tím, že 1,6 milionu korun, které Parkanové už dříve zaplatilo ministerstvo spravedlnosti, je dostačující. Verdikt ale zrušil odvolací pražský městský soud. Bývalá politička, kterou soudy pravomocně osvobodily, žádala v žalobě dalších zhruba 8,5 milionu korun.
Uvedla, že obžalovaný se cítil ohrožený, bezmocný a v takové situaci člověk volí buď únik, nebo protiútok. „Únik nebyl možný, sáhl tedy k druhému pólu, k fyzické obraně,“ podotkla. Řekla, že pokud člověk v takové situaci může použít i něco více než ruce, tak to použije. „Stěžejní byl pocit překvapení, nic takové nečekal. A bezmoci, kdy proti němu bylo několik útočníků. Ocitl se v nezáviděníhodné situaci,“ doplnila Langová-Šindelářová.
Poranění bylo fatální
Znalec z oboru soudního lékařství Jan Krajsa uvedl, že bezprostřední příčinou smrti muže byla bodnořezná rána do břicha, která vedla k narušení velkých cév břicha a následnému vykrvácení do dutiny břišní. „Smrt nastala v přímé souvislosti s poraněním břicha,“ řekl znalec. Doplnil, že v okolí hlavní rány byla další drobná poranění, která ale příčinou smrti nebyla. Rána byla podle něj hluboká asi 12 centimetrů, probodla břicho, zasáhla tenké střevo a především dolní dutou žílu a kyčelní tepnu.
„Poranění bylo závažné, možnost záchrany byla jen teoretická,“ doplnil Krajsa. Podle něj v tomto případě trvá minuty až desítky minut, než člověk vykrvácí, a je to fatální.
ČTĚTE TAKÉ: Radovan Krejčíř žádal zrušení verdiktu a nové hlavní líčení v Česku. Ústavní soud to zamítl
Roman R. už dříve popsal, že poškozený byl v poloze nad ním, když ho bodl. Podle znalce to takto bylo možné. „Krajina břicha je dostupná lokalita, dovedu si to představit,“ uvedl Krajsa. Intenzita bodnutí podle něj musela být vysoká, nůž projel oblečením i tělem. Na těle poškozeného zároveň nenašel žádné obranné známky, poškozený například neměl pořezané ruce, kterými by se bránil útoku.
Rozhodnutí padne 1. března
Soud začal případ rozplétat loni v polovině listopadu, kdy vyslechl obžalovaného a také dva lidi, kteří byli při potyčce zraněni. Roman R. uvedl, že šlo o sebeobranu. Skupina tří lidí jej podle něho napadla po vystoupení z tramvaje, když šel na ohňostroj na přehradu.
Smrt dítěte v Mostě: Útočník chlapce bodl nožem, tvrdí policie. Podala návrh na obžalobu
Až 18 let vězení hrozí 31letému muži, který loni v květnu podle vyšetřovatelů po hádce s jiným mužem bodnul nožem malého chlapce do krku na ulici v Mostě, dítě následně zemřelo. Jak zjistila redakce CNN Prima NEWS, policejní vyšetřovatel ho navrhl obžalovat.
V tramvaji prý hlučeli a on je požádal, aby toho nechali. Řekl, že nůž vytáhl kvůli své obraně a že ani nevěděl, že s ním někoho zasáhl. Podle poškozených na ně obžalovaný začal křičet a hrozit jim, po vystoupení z tramvaje jej proto napadli a dali mu pěstí. Jak přesně se vše stalo po vystoupení z tramvaje, ale není zřejmé.
Souzený muž poblíž tramvajové zastávky podle obžaloby nožem napadl a zranil tři lidi, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Zabitým mužem byl mladý Rom. Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost z loňského 10. června také vyvolala v Brně nepokoje.
Hlavní líčení bude pokračovat v pátek čtením listin. Závěrečné řeči a rozhodnutí zazní 1. března.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bál jsem se o život, říká obžalovaný z vraždy Roma v Brně. Napadli jsme ho, přiznal účastník bitky