Špicar: Zvýšit platy o inflaci? Naivní a nereálné. Do spirály nás mohou dostat i volby

Česko zažívá jednu z nejvyšších inflací v historii. Odbory volají po tom, aby se zaměstnancům zvyšovaly platy, a to ideálně o výši inflace. To je však podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara naivním a nereálným krokem. Navíc by se podle něj jednalo o proinflační krok. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Poslední čísla ve srovnání s loňskými cenami ukázala, že si Češi připlatili o 16 procent. Inflace by však podle některých mohla nadále růst a na podzim dosáhnout i dvaceti procent. Podle Špicara je to bohužel realistická předpověď.

„Mnoho zastánců koruny nám roky říkalo, že za ni máme být vděční, že s ní lépe přežijeme krize a ekonomické recese. Ukazuje se, že to tak není,“ podotkl. Jak s inflací bojovat a lidem pomoci? Odbory například volají po zvyšování platů ve veřejném sektoru, a to ideálně o hodnotu inflace – tedy o zmíněných 16 procent.

Jenže takový krok je podle Špicara nejen nereálný, ale i proinflační, tudíž by nic neřešil. „Není to reálné. Jestli si někdo myslí, že jsou firmy, kde bojují o přežití – jako sklárny – ochotny zvednou platy o 16 procent, tak je naivní. Dělali jsme průzkum mezi firmami, kdy vyšlo najevo, že pro ně bude těžké dorovnat mzdy o polovinu inflace,“ pokračoval.

Politici budou slibovat hory doly

Podle něj budou firmy přidávat ne kvůli odborům, ale proto, aby si udrželi pracovníky a případně další přilákali. „Chybí nám 300 tisíc lidí. Firmy si je musí získat nebo udržet. Ale pokrýt inflaci o 16 procent je naivní. Kdyby firmy platy navyšovaly o 16 procent paušálně, tak by to mělo proinflační důsledky. To musíme brát v potaz,“ sdělil s tím, že musíme inflaci zkrotit a navýšení platů by bylo jen „proinflačním stimulem“.

Česko navíc čekají volby, a to hned troje – na podzim komunální, a senátní, začátkem roku 2023 pak prezidentské. I to podle Špicara může inflaci zhoršit. „Může to inflační spirále přispět. Politici budou slibovat hory doly, budou tlačit na zvyšování platů,“ uzavřel.

Tagy: