Rusko hrozí Česku odvetou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (za ANO) věděli o možném zapojení Rusů do výbuchu ve skladu ve Vrběticích už v březnu, tvrdí web Neovlivní.cz. Znamenalo by to, že i když vládní politici věděli o možném „teroristickém útoku na Českou republiku“, jak incident označují zástupci opozice i odborníci, ponechali Rusko v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Babiš trvá na tom, že se o zapojení agentů jednotky GRU do exploze muničního skaldu dozvěděl až v dubnu.
Hamáček s Babišem informace zveřejnili v sobotu na mimořádné tiskové konferenci. Premiér poté uznal, že první zprávy obdržel 7. dubna, oficiální stanovisko Bezpečnostní informační služby (BIS) ale až v pátek 16. dubna. Hamáček přesné datum prý uvést nemůže.
Novináři z webu Neovlivní.cz ale tvrdí něco jiného. „Měli informace k dispozici v době, kdy vláda rozhodla o tom, že navzdory varování bezpečnostních složek ponechá Rosatom v tendru na Dukovany,“ píše na svých stránkách s odvoláním na dva nezávislé zdroje.
O zakázce na dostavbu dukovanské elektrárny jednal kabinet naposledy 29. března. Tedy dvacet dní před tím, než premiér a vicepremiér oznámili v souvislosti s výbuchem z roku 2014 vyhoštění 18 ruských diplomatů. „V té době věděli, že bylo zahájeno vyšetřování směrem k príslušníkům GRU,” tvrdí web Neovlivní.
Havlíček: Nedovedu si představit přizvání Rosatomu
Hamáček také uvedl, že identita dvou mužů, které policie v souvislosti s detonací podezírala, vyšla na povrch po útoku novičokem na dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury v roce 2018. Alexander Myškin a Anatolij Čepiga mají být členy speciální jednotky GRU.
Co se týče Dukovan, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nakonec Rusům nezašle ani úvodní bezpečnostní dotazník. „Pokud se potvrdí to, co je velice pravděpodobné, nedovedu si představit, že by k posouzení byl Rosatom přizván. Z mého pohledu je nepravděpodobné, že by se Rosatom pustil do bezpečnostního posouzení,“ dodal Havlíček.
Hamáček v sobotu v ČT uvedl, že vláda má opravdu silné důkazy. Zároveň však připustil, že munice měla explodovat až v Bulharsku, k explozi ale došlo předčasně. Rusko na vyhoštění svých diplomatů reagovalo stejným krokem, jen kromě osmnácti jich ze země vykázalo dvacet.
Kritiku ale vláda schytává také kvůli plánované cestě dočasného ministra zahraničí do Moskvy. Hamáček avizoval, že pojede vyjednávat o dodávce vakcíny proti koronaviru Sputnik V, cestu ale po pár dnech zrušil. Nejprve s odůvodněním, že se musí účastnit pondělního jednání vlády, na tiskové konferenci vše uvedl do souvislostí právě s novými informacemi v kauze Vrbětice.
Babiš: Cestu Hamáčka do Moskvy nechci komentovat
Politici i odborníci se ale mnohdy shodují, že Hamáček musel cestu plánovat i v době, kdy už o varování českých bezpečnostních složek věděl. Babiš na toto téma nechtěl v neděli hovořit. „Já to moc nechci komentovat. Na počátku to tak vypadalo, ale nakonec ta cesta nebyla zrealizována,“ uvedl premiér v ČT s tím, že Hamáčkovi cestu nedoporučoval. Vicepremiér pak vyjádření předsedy vlády označil za nepovedené.